karbonat.org https://www.karbonat.org Karbonat, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karbonat.org Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Alüminyum Karbonat Formülü https://www.karbonat.org/aluminyum-karbonat-formulu.html Sat, 06 Oct 2018 10:15:16 +0000 Alüminyum Karbonat Formülü, Kimyasal formülü NH4-2CO3'dür. Karbonat molekülü 1C ve 30 atomundan yapılmaktadır. Alüminyum karbonat formülü olan bileşiklerin yapılması, element bileşikler yapar ve elementi yapan ayn Alüminyum Karbonat Formülü, Kimyasal formülü NH4-2CO3'dür. Karbonat molekülü 1C ve 30 atomundan yapılmaktadır. Alüminyum karbonat formülü olan bileşiklerin yapılması, element bileşikler yapar ve elementi yapan aynı değerdeki element atomları arasındaki kimyasal bileşim yok olur. Bu sebeple element atomları birbirinden ayrılır. Değişik olan element atomları ile yeni kimyasal birleşim oluşturarak yan yana gelirler ve bu olayın sonucunda bileşikler oluşum yaparak tepkimeye girerler. Bununla birlikte bileşikler yapan değişik element atomları kimyasal birleşim sayesinde bir araya gelir ve karbonatı oluşturur. Atomlar bileşik yaptıkları zaman atomların arasında olan mesafe değişiklik gösterir. Çünkü atomlar element halinde iken, aralarındaki mesafe farkı oldukça kısa olur. Ayrıca atomlar bileşik yaptıkları zaman aralarındaki mesafe çoğalır. Bunun nedeni ise atomların element halinde belirlemesi ile aralarındaki kimyasal bileşik olduğu veya oluşan kimyasal bağlardan dolayı değişik olabilir. Alüminyum karbonat, kimyasal maddelerden oluşan birçok içerikten daha doğaldır. Karbonat, karbonik asidin bazlar ile birleşerek meydana gelmiş olan tuzların genel adına verilen isimdir. Karbonat CO3 iyonunu yapan bileşiktir. Karbonatlar metal katyonları ile tepkimeye girerek, iyonik beraberlik oluşturur. Endüstride karbonatlı beraberliğin çok geniş kullanım alanları vardır. Bunlar sabun yapımında, deterjan yapımında, kağıt yapımında ve sentetik ipek yapımında kullanılır. Aynı zamanda alüminyum karbonat, sert suda bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını oluşturan cam yapımında tepkimeye girerek çökelti yapar ve suyun yumuşamasını sağlar. Özellikle karbonat kimya endüstrisinde ve sodyum bileşiği halinde sentezlemek için kullanılır. Bunların arasında alüminyum saflaştırılmasında, karbonat ekmek sodası içerisinde ve sodyum silikat yapımında, sodyum siyanür, krom kaplama işleminde ve elektro kaplamada kullanılır.

Alüminyum Karbonat Özellikleri; Eski Mısır medeniyetinde sabun olarak karbonata benzer bir bileşim maddesi üzerine hücreleri alkali yaparak birçok hastalığın oluşmasını önlediğine inanılırdı. Alüminyum karbonat maddesi, yumuşak ve hafif bir metal olup, mat görünen gümüş renktedir. Bilhassa bu renk, havaya maruz kaldığı zaman üzerinde oluşan ince oksitlenme tabakasından meydana gelir. Karbonat maddesi bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak bir yapıya sahiptir. Taze olarak kesilen alüminyum karbonat maddesi parlak yüzeyi havayla birleştiği anda mat bir görünüm ortaya çıkar. Bu amaçla alüminyum karbonat, metal oksit ve hidroksit maddelerin oluşumundan kaynaklanan korozyonu önlemek amacıyla havasız ortamlarda tutulması gerekir. Bu nedenle alüminyum karbonat, diğer alkali metaller gibi suyla temas ettiği zaman şiddetli bir şekilde hidrojen gazı oluşumuna sebep olur. Çünkü alüminyum karbonat suyla birleştiği anda lityum ve sodyum suyu reaksiyonundan daha fazla güçlenir. Ancak bu reaksiyondan meydana gelen ısı neticesinde hidrojen gazının yanmasına yetecek kadar ısı birleşiminde çözülen bir reaksiyon olarak kabul edilir.

]]>
İngiliz Karbonatı Tansiyon https://www.karbonat.org/ingiliz-karbonati-tansiyon.html Sun, 07 Oct 2018 02:32:54 +0000 İngiliz karbonatı tansiyon hastaları tarafından çok dikkatli kullanılmalıdır. Yanlış kullanımında çok büyük zararlar verebileceği gibi, doğru kullanıldığı taktirde tansiyon rahatsızlığından kurtulmanızı bile sağlaya İngiliz karbonatı tansiyon hastaları tarafından çok dikkatli kullanılmalıdır. Yanlış kullanımında çok büyük zararlar verebileceği gibi, doğru kullanıldığı taktirde tansiyon rahatsızlığından kurtulmanızı bile sağlayabilir. İngiliz karbonatı tansiyon hastaları tarafından kullanılırken, kullanılacak miktar çok iyi ayarlanmalı ve dozaj vücut tepkilerine göre yavaş yavaş arttırılmalıdır.
 
Günümüzde alkali beslenme tarzı oldukça popüler. Alkali hale gelebilmenin en kolay yolu karbonattan yardım almaktır. Karbonat eklendiği yeri alkali hale getirir. Alkali beslenme tarzı ile birlikte karbonat tüketimi oldukça arttı. Özellikle İngiliz karbonatı adıyla eczane ve aktarlarda satılan bu madde pek çok alanda kullanılmaktadır. İngiliz karbonatı ile marketlerden aldığımız karbonat arasındaki fark, marketlerden aldığımız karbonatlara çeşitli katkı maddelerinin eklenmiş olmasıdır. Bu nedenle tüketilirken İngiliz karbonatı adıyla satılan ürün tüketilmelidir. 

İngiliz karbonatı tansiyon etkileri
 
İngiliz karbonatı herkes tarafından kullanılmamalıdır. İngiliz karbonatı ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin yaralarını açabilir. Böbreklerine zarar verebilir. Küçük çocuklar üzerindeki etkisi bilinmediğinden kullanılması önerilmez. Kanı sulandırma etkisi bulunur. Gözle temas ettiğinde gözleri tahriş edebilir. Şeker ve kanser hastaları tarafından da kullanılmamalıdır.

hastalarının tansiyonunu yükseltebilir. Karbonat içerisinde fazla miktarda bulunan sodyum yüksek tansiyona neden olabilir ve bu durum kalp krizini tetikleyebilir. Sodyum-potasyum dengesi bozulup ödem oluşabilir. Fazla miktarda alınan İngiliz karbonatı tansiyon hastalarında ölümcül sonuçlara neden olabilir. İlla kullanılmak isteniyor ise İngiliz karbonatı tansiyon hastalarına çok düşük dozlarda verilmelidir. Tansiyon hastaları İngiliz karbonatını tükettikten sonra mutlaka 20-25 dakika uzanıp dinlenmelidirler. Dinlenirken sabit şekilde uzanmak yerine ara ara sağa sola dönerek hareket etmelidirler. Tansiyon hastaları İngiliz karbonatını kullanırken çok düşük dozlarda başlayıp vücutlarından gelen tepkiye göre yavaş yavaş dozajı arttırabilirler. Bu şekilde tansiyon rahatsızlığından kurtulan kişilerde mevcut bulunmaktadır.Böylece İngiliz karbonatı tansiyon hastalarına zarar yerine fayda sağlayabilmektedir.
]]>
Amonyum Hidrojen Karbonat https://www.karbonat.org/amonyum-hidrojen-karbonat.html Sun, 07 Oct 2018 07:09:16 +0000 Amonyum Hidrojen Karbonat, Amonyum karbonat, formülü NH4 2CO3’dür. Karbonat çoğu kişi tarafından sadece hamur işlerinde kullanılan bir ürün olarak bilinmektedir. Birçok çeşide sahip olan karbonat neredeyse her yerde kullan Amonyum Hidrojen Karbonat, Amonyum karbonat, formülü NH4 2CO3’dür. Karbonat çoğu kişi tarafından sadece hamur işlerinde kullanılan bir ürün olarak bilinmektedir. Birçok çeşide sahip olan karbonat neredeyse her yerde kullanılmaktadır. Amonyum karbonatın genel adı karbonik bazik tuz denilmektedir. Kimyasal maddelerden oluşan ürün birçok içerikten daha doğal ve zararsız bir maddeden oluşmaktadır. Ancak alerji yönünden sıkıntı olan kişilerde olumsuzluklara yol açabilmektedir. Özellikle doğal ürünleri kullanan kişiler için harika bir maddeden oluşmaktadır. Amonyum hidrojen karbonat, kuvvetli bir şekilde amonyak kokması, rengi olmayan, sert bir kristal tuzdan oluşmaktadır. Hamur işlerinde mayalanma yani hamurun kabarması için kullanılması gibi  pek çok yerde kullanılmaktadır. Suda çözünür özelliği bulunmaktadır. Hamur için kullanılacak kabartma tozu, yün temizlenmesi, kumaşlarda boyama oluşan yangınlarda yangın söndürücü ve analitik kimya gibi daha pek çok alanda sıkça kullanılan bir üründen meydana gelmektedir. Amonyum hidrojen karbonat yanıcı özelliği bulunmamaktadır.  Bu madde yandığı zaman göz yaşartıcı veya zehirli buharlar veya gazlar çıkarabilmektedir.  Gözle temas ettiğinde gözde kızarıklık ve göze vermiş olduğu acısı hissedilmektedir. Temas ettiği takdirde önce bol su ile birkaç dakika boyunca yıkanması gerekmektedir.

Kaza sonucu yayılmaya karşı önlemler

Etrafa saçılan maddeyi kapalı konteynırların içine süpürülmesi gerekmektedir. Eğer uygunsa tozlanmayı önlemek için nemlendirilmelidir. Kalan tozlar bol su ile temizlenmelidir. Ekstra kişisel korunma için partüküller ve amonyak için kombine filtre takılması gerekmektedir. Güçlü oksitleyicilerden, güçlü bazlardan, asitlerden ayrı depolanması gerekmektedir. 

]]>
Karbonat İçeriği https://www.karbonat.org/karbonat-icerigi.html Sun, 07 Oct 2018 09:07:11 +0000 Karbonat İçeriği: Karbonat, karbonik asidin bazlar ile birleşerek meydana gelmiş olan tuzların genel adına verilen isimdir. Karbonat CO3 iyonunu yapan bileşik olduğu bilinir. Karbonatlar metal katyonları ile tepkimeye yaparak, iyonik Karbonat İçeriği: Karbonat, karbonik asidin bazlar ile birleşerek meydana gelmiş olan tuzların genel adına verilen isimdir. Karbonat CO3 iyonunu yapan bileşik olduğu bilinir. Karbonatlar metal katyonları ile tepkimeye yaparak, iyonik beraberlikler oluştururlar. Endüstride karbonatlı beraberliklerin çok geniş kullanım yerleri vardır. Mesela örnek verecek olursak eğer karbonat, Na2CO3  sabun yapımında, deterjan yapımında,  kağıt yapımında ve sentetik ipek yapımında kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra karbonat, sert suda bulunan magnezyum ve kalsiyum  iyonları cam yapımında ile tepkimeye girerek çökelti yapar ve suyun yumuşamasını sağlar. Karbonat pH dengeleyicisi olarakda bilinir ve kullanılır. Karbonat CO3 iyonu, hidrojen iyonları ile tepkime yaparak çözeltinin asitini azaltır yani pH değerini çoğaltır.Karbonat kimya endüstrisinde, başka çok daha farklı sodyum bileşiği sentezlemek için kullanımı yapılır. Bunlar arasında yer alanlar alüminyum saflaştırılmasında,  karbonat ekmek sodası, deterjan ve  sodyum silikat yapımında, sodyum siyanür, krom kaplama işleminde yani elektro kaplamada ve sodyum hidroksit yani güçlü bir baz olarak bilindiği için çok kullanılmaktadır. 

 Karbonat İçeriği: Bileşiğin formülü. CO3 KÖK =1 Karbonat molekülü 1C ve 3O atomundan yapılmaktadır. Karbonat formülü olan bileşiklerin yapılması, elementler bileşik yapar ve elementi yapan aynı şeyden meydana çıkan element atomları arasındaki kimyasal ilişki yok olur ve bu sebeple element atomları birbirinden ayrılır. Birbirinden ayrılan element atomları, değişik olan element atomları ile yeni kimyasal ilişkiler oluşturarak yan yana gelirler ve bunun olayın neticesinde ise bileşikler oluşum yaparak tepkimeye girebilirler. Bu sebeple bileşikler yapan değişik element atomları kimyasal ilişkiler sayesinde bir araya gelir ve bu sebepten dolayı karbonatı oluştururlar. Atomlar bileşik yaptıkları zaman atomların arasında olan mesafe değişiklik gösterir. Atomlar element halindeyken aralarındaki mesafe farkı oldukça kısa olmaktadır. Atomlar bileşik yaptıklarında ise aralarındaki mesafe çoğalır. Bunun sebebi ise atomların element halinde belirmesi ile aralarındaki kimyasal ilişkilerin yani bileşik yaptıkları zaman aralarında yapılan yada oluşan kimyasal bağlardan değişik olarak bilinir.
]]>
Elma Sirkesi Karbonat https://www.karbonat.org/elma-sirkesi-karbonat.html Mon, 08 Oct 2018 04:58:40 +0000 Elma sirkesi karbonat;  ekleyip karıştırarak evdeki birçok işimize yarayan sağlıklı ve doğal çözümler ev hanımların vazgeçilmez tercihleri arasında yer alıyor. Elma sirkesi ve karbonatın zayıflatıcı özelliği de bir ço Elma sirkesi karbonat;  ekleyip karıştırarak evdeki birçok işimize yarayan sağlıklı ve doğal çözümler ev hanımların vazgeçilmez tercihleri arasında yer alıyor. Elma sirkesi ve karbonatın zayıflatıcı özelliği de bir çok kişi tarafından denenmiş ve olumlu yanıtlar almış olan bir diğer yöntemdir. Ev temizliğinin ve hijyeninin kendilerinden sorulduğu kadınlar kullandıkları kimyasal içerikli deterjanlar içinde barındırdığı zararlı maddelerin hayatımızda oluşturabilecek zararların ne kadar farkında acaba. Tonla paralar verilen kimyasal deterjanlar elma sirkesi karbonat karışımı ile artık rafa kalkıyor. Günlük yaşantımızda doğal ve ekonomik anlamda da oldukça uygun temizliğe ulaşmanın vakti geldi artık. Mutfakta yemeklerden, turşulara, temizlikten güzelliğe ve daha birçok alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu elma sirkesi karbonat yönteminin mucizelerini sizlere sıralayalım. 

Elma sirkesi karbonat karışımı ile neler yapılabilir:
 • Elma sirkesi karbonat karışımı evde yapılabilen diş beyazlatma yöntemlerinden en etkili olanı ve an sık uygulanan bir yöntemdir. Bir çay kaşığı karbonat ve üzerine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve dış fırçanıza alarak fırçalayın. Dilerseniz içine bir miktar da Himalaya tuzu da ekleyip karıştırın.
 • Bir litre suyun içine yaklaşık olarak bir çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı da kristal Himalaya tuzu ekleyip karıştırın. İyice eridikten sonra üzerine 250 mililitre elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve her öğünde yaklaşık olarak 30 dakika önce bir su bardağı için. Olumlu etkileri vardır.
 • Evdeki gümüş aksesuarlarınız varsa bir bardak elma sirkesinin içine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Bu karışımın içinde yaklaşık olarak 2-3 saat kadar bekletin. Daha sonra soğuk suda durulayıp yumuşak bir bezle kurulayın. Parladığını göreceksiniz. Aynı şekilde gümüş yüzük ve takılarınız varsa aynı karışımı hazırlayarak parlatabilir siniz. 
 • Bulaşık makinenizi elma sirkesi karbonat karışımı ile temizlenebiliyor. Makinamız boş veya dolu fark etmez. Bir avuç karbonat ve bir fincan elma sirkesini makinanın içine serperek her zamanki gibi çalıştırın hem makinanız ter temiz olacak hem de kiri bulaşıklardan dolayı ortaya çıkan bakterileri öldürmekte yardımcı olur.
 • Buzdolabı  temizliğinde yine aynı şekilde elma sirkesi karbonat karışımı yapın ve bir fıs fıs kabına doldurun ve buzdolabının her tarafına sıkın ve biraz bekledikten sonra bol su ile durulayın. 
 • Banyo ve lavabo seramiklerin de elma sirkesi karbonat birbirine karıştırılır ve bir cam sil kabına koyulur. Seramiklerin üzerine direkt olarak uygulayın ve biraz olduktan sonra bol su ile durulayın. Lekeli bölgelerde 10 dakika kadar beklememiz yeterli olacaktır.
]]>
Karbonat İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelirmi https://www.karbonat.org/karbonat-idrar-yolu-enfeksiyonuna-iyi-gelirmi.html Mon, 08 Oct 2018 18:02:03 +0000 Karbonat idrar Yolu Enfeksiyonuna iyi Gelir mi; Genel olarak idrar yolu enfeksiyonları hastalarını oldukça yıpratmaktadır. Genel olarak vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan enfeksiyonlar çok çabuk geçmemektedir. Bunun ana ned Karbonat idrar Yolu Enfeksiyonuna iyi Gelir mi; Genel olarak idrar yolu enfeksiyonları hastalarını oldukça yıpratmaktadır. Genel olarak vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan enfeksiyonlar çok çabuk geçmemektedir. Bunun ana nedeni ise uygulanan antibiyotik tedavisinde direkt olarak enfeksiyonun olduğu bölgeler için değil genel olarak tüm vücuttaki enfeksiyonları yok etmek için vücuda nüfuz eder. Ve bu enfeksiyon adı verilen bakterileri vücuttan atmak zaman alabiliyor. Bundan dolayı, hasta ister istemez alternatif tıp dediğimiz bitkisel tedavilere yönelebilmektedir. Bundan dolayı, idrar yollarına nüfuz eden bakterilerden kurtulmak için en etkili yöntemlerin başında karbonat gelmektedir. Tabi ki uygulanan bu yöntemi doğru bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde fazla uyguladığınız takdirde karbonatın açmış olduğu tepkimeler sonucunda başka ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bizde sizler için karbonat yöntemini uygulamasını kısaca açıklayalım.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna iyi Gelen Karbonatın Hazırlanışı Ve Uygulanması

İdrar yolu enfeksiyonları kişide amansız sancı ve ağrılar gerçekleştirir. Özellikle idrar yapmalarda şiddetli sancılar yaratır. Karbonat ise tam bu anlamda ağrı ve sancıları azaltmaktadır. İdrar yolunda asitleri düzenlemekle birlikte enfeksiyona neden olan bakterileri de yok ederek idrar ile birlikte dışarı atılmasını sağlar. Karbonatın hazırlanması ise oldukça basittir. içme suyu bir bardak içine birer tatlı kaşığı karbonat attıktan sonra üstüne hafif ılık suyu ekledikten sonra günde iki defa olacak şekilde içebilirsiniz. Nitekim tüketme aralıkları uzun olmalıdır. Sabah kalktığınızda ve akşamları uygulayabilirsiniz. Sancılarınızı direkt olarak alacağından asla günde iki defa kullanmanın üstüne çıkmayınız. Ayrıca gün içerisinde karbonat dışında elma sirkesini de tüketebilirsiniz. Bu şekilde karbonat direkt olarak enfeksiyonlara neden olan bakterileri yok edeceğinden elma sirkesi ile birlikte de böbrek mesanesini temizlemiş olcaksınız. Karbonat ile bakterileri öldürdükten sonra elma sirkesi ile de mesanede kalan atıkları direkt olarak temizleyebilirsiniz. Elma sirkesini gün içerisinde bir bardak suya iki çay kaşığı damıltarak tüketebilirsiniz. Akşam ve sabahları karbonat gün içerisinde de elma sirkesi oldukça etkili olacaktır.
]]>
Diş Beyazlatma Karbonat https://www.karbonat.org/dis-beyazlatma-karbonat.html Tue, 09 Oct 2018 09:48:12 +0000 Diş Beyazlatma Karbonat, Dişlerin sararması yediden yetişme herkesin en büyük problemidir. Beslenmeden sonra yemek aralarında diş fırçalamamak ve sabah uyanır uyanmaz dişi fırçalamamak yada akşam uyurken ağız bakımı yapmadan Diş Beyazlatma Karbonat, Dişlerin sararması yediden yetişme herkesin en büyük problemidir. Beslenmeden sonra yemek aralarında diş fırçalamamak ve sabah uyanır uyanmaz dişi fırçalamamak yada akşam uyurken ağız bakımı yapmadan uyumak, diş aralarında kalan yemek artıklarının diş aralarında birikerek bakteriler oluşmasına ve bu bakterilerin zaman içinde dişi aşındırarak diş minesine zarar vermesine ve dişlerin sararmasına hatta dişlerin çürümesine neden olur. Bazende dişler düzenli olarak her gün fırçalanmasına rağmen, yinede diş sararmasının önüne geçilemez. Bunun da en büyük nedeni sigara ve kahve gibi dişe zarar veren nedenlerdir. Özellikle sigara içenler ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü sarı dişlerden kurtulamazlar. Bunun için en etkili yöntem karbonat kullanmaktır. 

Diş Beyazlatma Karbonat, 

Dişlerin sararmasını yok etmek ve bembeyaz dişlere kavuşmak için, dişler öncelikle diş macunu ile iyice fırçalanır ve diş aralarına giren yemek artıklarından dişler temizlenir. Daha sonra bir çay tabağına bir tatlı kaşığı karbonat dökülerek, üzerine bir kaç damla limon sıkılarak karbonat köpürtülür. Zaten karbonata limonu sıkınca karbonat hemen köpürür. Daha sonra kuru bir diş fırçasına batırılarak dişler ovulur ve dişlerin sarılığı gidene kadar fırçalanır. Karbonatı doğal bir diş macunu olarakda kullanabilirsiniz. Diş ve ağız bakımı için zarar vermeden mikrop ve bakterilerden arındırdığı bilimsel olarakda kanıtlanmıştır. Bu uygulamayı yaklaşık olarak bir kaç hafta uygulamanız gerekir. Çok güzel sonuçlar alacağınızdan emin olun. Çünkü bu yöntemi uyguladığınız zaman bir kaç hafta sonra bembeyaz ve parıl parıl parlayan dişlere kavuşacaksınız. Ancak bir kaç haftadan fazla uygulayın ve uygulamayı sonlandırın. Çünkü karbonat diş sararmasını beyazlattığı gibi, diş etlerini de yakabilir. Bunun nedeni karbonat diş ve diş etlerini derinlemesine temizler. 

Hassas Dişler İçin Diş Beyazlatma Karbonat, 

Dişlerdeki sararma yemek artıkları ve sigaradan kaynaklı ise karbonat çok etkili bir yöntemdir. Ancak bazı diş ve diş etleri çok fazla hassasiyet gösterir. Bu nedenle sadece karbonat kullanmak diş ve diş etlerini sızlatabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey bir çay kaşığı karbonatı bir çay tabağına dökerek üzerine bir kaç damla limon sıkın. Karbonat köpürdükten sonra bir çay kaşığı ile karıştırarak üzerine bir çay kaşığı kadar doğal ve saf zeytin yağını damlatın. Daha sonra dişlerinizi yemek artıklarından arındırmak için, dişleri diş macunu ile fırçalayıp, ağzınızı gargara yapın. Daha sonra dişlerinizi ve ağzınızı kurulayın. Bir pamuk yardımı ile kurulayabilirsiniz. Daha sonra bir parça pamuk alarak karbonat kürüne batırın ve sarı olan dişlerin üzerine hafif bastırarak ovalayın. Daha sonra beş dakika kadar ağzı hafif açarak bekleyin. Böylelikle karbonat kürü, Dişlerde ki bakterileri ve sarılığı temizleyecek ve dezenfekte edecektir. Daha sonra su ile ağzınızı gargara yaparak yaklaşık iki saat bir şey yeyip içmeyin. Bu uygulamayı her gün yapmanız diş ve diş etlerine zarar vereceğinden bir gün ara ile yaklaşık en fazla iki hafta uygulamaya devam edin.
]]>
Karbonat Çeşitleri https://www.karbonat.org/karbonat-cesitleri.html Tue, 09 Oct 2018 22:41:11 +0000 Karbonat Çeşitleri; Karbonik asidin bazlar ile birleşerek oluşturduğu tuzların genel adıdır. Organik kimyada se, Karbonat bir Karbonik bazik'in tuzu olarak bilinmektedir.Sodyum Karbonat; Sodyumun türevlerin Karbonat Çeşitleri; Karbonik asidin bazlar ile birleşerek oluşturduğu tuzların genel adıdır. Organik kimyada se, Karbonat bir Karbonik bazik'in tuzu olarak bilinmektedir.

Sodyum Karbonat; Sodyumun türevlerinden olarak bilinen sodyum karbonat, bilimsel olarak trona, halk dilinde ise çamaşır sodası olarak bilinmektedir. Bazik bir tuz da olan sodyum karbonatın kullanım alanı oldukça geniştir.

Sodyum Karbonat'ın Kullanım Alanları;
 • Pamuklu elyaf ve keten gibi selülozik olan elyafların pişirilmesi amacıyla kullanılır.
 • Bazik ortan gerektiren boyama gibi işlemleri için uygun ortamın sağlanması durumunda kullanılır.
 • Su ve sodyum karbonatı karıştırıp elde edilen hamur, ikinci dereceden yanıkların tedavisi için kullanılır.
 • Maden sularının bileşenlerinde sodyum karbonat da bulunmaktadır.
 • Selüloz ve kağıt sanayisinde kullanılır.
Potasyum Karbonat; hayatımızda yer edinen ve birçok alanda kullanılan ve büyük ölçüde önem taşıyan bir bileşik olarak bilinmektedir.

Potasyum Karbonat'ın Kullanım Alanları;
 • Sanayi sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır.
 • Cam sektöründe kullanılmaktadır.
 • Gıda sektöründe kullanılmaktadır.
 • Potasyum karbonat doğada en çok bulunan elementlerden 7. sırayı almaktadır. 
 • İlaç sektöründe kullanılan bir bileşiktir.
Lityum Karbonat;  Lityum 1817 yılında Johan august tarafından keşfedilmiş olan alkali metaller arasında yer alan kimyasal  elementtir.

Lityum Karbonat'ın Kullanım Alanları;
 • Lityum karbonat aluminyum üretiminde, seramik endüstrisinde bipolar bozukluk ve manik depresif hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Cam endüstrisinde hem Lityum karbonat hem de mineral olarak kullanılır. 
 • Metali doldurma özelliği sonucunda cep telefonlarının kamera pilleri dolumunda ve hava taşıtlarında alaşım olarak da kullanılır.
Baryum Karbonat; Karbondioksidin, barit üzerine etki sağlamasıyla elde edilen beyaz katı bir maddedir..

Baryum Karbonat'ın Kullanım Alanları; 
 • Sürekli ihtiyacımız olan malzemelerin yapım aşamasında kullanılmaktadır
 • Baryum karbonat en çok da sanayi alanında kullanılmaktadır.
 • Cam yapımında kullanılmaktadır.
 • Avize ve seramik yapımında kullanılmaktadır.
]]>
Karbonat Egzama https://www.karbonat.org/karbonat-egzama.html Tue, 09 Oct 2018 22:41:32 +0000 Karbonat egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarında oluşan kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissinin azalmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini ciltten arındırır. Karbonat egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarında oluşan kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissinin azalmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini ciltten arındırır.

Egzama hemen herkeste görülebilen ve oldukça yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltte pul pul dökülmeler ve aşırı kuruluğa neden olmaktadır. Aslında teknik olarak cildin iç ve dış faktörlere karşı bir savunma mekanizmasıdır. Savunma iltihap yoluyla gerçekleştiği için deride etkileri görülmektedir. Sinirsel, yağlı deri, temas egzaması gibi bir çok farklı egzama türleri bulunmaktadır. Alerjik egzamaların genetik olduğu yönünde bazı çalışmalar mevcuttur. Bu tipte ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetler arasındadır. Örneğin temas egzaması söz konusu ise cilt, şampuan, sabun, deterjan, çamaşır suyu gibi cildin sürekli temas ettiği maddelere karşı hassaslaşır. Ama diğer egzamalar bir çok nedenin bir araya gelmesi ile de kaynaklanıyor olabilir. Egzamaya neden olan etkenlerden mutlaka uzak durulması gerekir.

Egzama belirtilerini, dökülmelerini ve kaşıntıyı azaltmak için bitkisel ve doğal bir çok çözüm bulunmaktadır. Doğal çözümlerden biri olan karbonatın egzamalı cilde uygulanması aşağıdaki gibidir.

Karbonat egzama cilt rahatsızlığı için nasıl uygulanır;

Biraz su ile karbonat karıştırılarak çözülür. Elde edilen bu karışım cilde doğrudan uygulanır ve bir kaç dakika bekletilir. Daha sonra bol su ile durulanır. Egzamanın karbonat uygulamasından sonra üstteki pul pul olan derilerden arınarak kaşıntının hafiflediğini göreceksiniz.

Her ne kadar tehlikeli veya bulaşıcı bir hastalık olmasa da egzama verdiği kaşıntı ve sebep olduğu ciltteki kötü görünüm nedeni ile oldukça kişiyi rahatsız edicidir. İlk olarak egzama rahatsızlığı olan kişinin cildini kaşımaması ve tırnaklar ile temasını önlenmesine dikkat edilmelidir. Kaşıntıdan yara olan ciltteki egzamaların mutlaka doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Bundan sonra doktorun önerdiği tüm önerilere uyarak basit kremler ile tedavi edilebilir. Uzman bir hekim tarafından konulan teşhis egzama ise tedavi aşamasında çiçek aşısı yaptırmaktan kaçınmalı ve doktorun önerileri dışına çıkılmamalıdır. Verdiği rahatsızlık kişiye büyük olmasına rağmen kolay tedavi yönteminin olması sebebi ile kısa sürede egzama iyileşmektedir.

Egzama daha çok alerjik bir rahatsızlıktır. Ama vücutta başka bölgelere atlayabilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Egzamanın herhangi bir bulaşıcılığı yoktur.
]]>
Cilt Lekeleri İçin Karbonat https://www.karbonat.org/cilt-lekeleri-icin-karbonat.html Wed, 10 Oct 2018 01:46:13 +0000 Cilt lekeleri için karbonat; Karbonat, karbondioksit, sodyum bikarbonat ve su bileşiminden oluşmuş alkali olan bir tuzdur. Karbonatın kullanım alanı oldukça geniştir. Kek kabartmadan temizliğe, mide rahatlatmaktan çamaşır a Cilt lekeleri için karbonat; Karbonat, karbondioksit, sodyum bikarbonat ve su bileşiminden oluşmuş alkali olan bir tuzdur. Karbonatın kullanım alanı oldukça geniştir. Kek kabartmadan temizliğe, mide rahatlatmaktan çamaşır ağartmaya kadar birçok alanda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Karbonatın bir cilt dostu olarak sayısız faydası vardır. Bazen tek başına, bazen de biraz su ilave ederek tonik olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında karbonattan, kekik, lavanta, bitkisel yağ özütleri, tarçın, limon suyu, tuz, nişasta ve sirke gibi başka ürünlerle de birleştirilerek çok çeşitli formüllerle reçeteler hazırlanabilmektedir. Karbonat; sağlıklı ve çok ucuz bir temizleyici, cildi dinlendirici, sakinleştirici, leke düzeltici, arındırıcı ve ağartıcı özellikleri bünyesinde barındırır. Geleneksel bir kozmetik ve cilt lekelerine karşı doğal bir ilaç olarak geçmişten günümüze kadar kullanılmaktadır.

Karbonat cilde nasıl uygulanır ;

Antitoksik ve temizleyici özellikli bir ürün olan karbonat, şampuan olarak kullanımından, vücut kremi, tıraş losyonu, kaşıntı pomadı şeklinde uygulanmasına kadar geniş yelpazeli bir kullanım alanına sahiptir. karbonatı  Ağrıyan, tahriş olmuş, dış etkenler nedeniyle yıpranmış ve kirlenmiş, lekelenmiş cilde tonik ve maske olarak kullanabiliriz. Sadece cilt güzelliğinde değil kötü kokulara karşı koruyucu bir önlem olarak karbonatı kullanabiliriz.

Cilt lekeleri için karbonat ;

Cilt lekeleri yüzümüzde kötü bir görünüme neden olmaktadır. Karbonat, cildimiz için oldukça faydalı bir maddedir. İçerisinde hiçbir kimyasal barındırmaması ve alkali olması sebebiyle cilt lekelerini açıp, cilde parlak ve sağlıklı bir görüntü vermektedir. Karbonat cilt üzerindeki ölü deriyi ve kir hücrelerini çözücü bir etkiye sahiptir. Bu sayede ciltteki koyu lekeleri açar ve cilde pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Tamamen doğal bir ürün olan karbonatı maske yaparak cilt lekelerin çözümü için kullanabilmek mümkündür.

Cilt lekeleri için karbonat maskesi;

Karbonat maskesi yapımı oldukça kolay bir maskedir. İhtiyacımız olan tek şey yarım yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı sudur. Karbonat ve suyu krem kıvamına gelene kadar karıştırıp cilt lekelerinin üstüne sürün. 3 dakika bekletip bol suyla durulayın. Bu maske haftada 2 defa tekrar edilirse cilt lekelerinde açılma meydana gelecektir. 
]]>
Potasyum Bikarbonat https://www.karbonat.org/potasyum-bikarbonat.html Wed, 10 Oct 2018 09:43:51 +0000 Potasyum bikarbonat, potasyum karbonatın bir diğer adı potasyum hidrojen karbonat veya potasyum asit korbonat olduğunu işaret etmektedir. Potasyum bikarbonatın rengi veya kokusu bulunmamakla birlikte bazik yada tuzlu bir madde özel Potasyum bikarbonat, potasyum karbonatın bir diğer adı potasyum hidrojen karbonat veya potasyum asit korbonat olduğunu işaret etmektedir. Potasyum bikarbonatın rengi veya kokusu bulunmamakla birlikte bazik yada tuzlu bir madde özelliğinde olduğu gözlemlemir.

Potasyum bikarbonat kullanım alanları,
 • Unlu mamullerde: Unlu mamullerin üretimi sırasında kabarmayı sağlaması açısındansa karbondioksit kaynağı olarak potasyum bikarbonat potasyum bikarbonat kullanıldığı görülmektedir.
 • Yangın söndürme maddelerinde: Potasyum bikarbonat toz haliyle yangını söndürmek için de kullanılan maddelerde kullanıldığı gözlenir. 
 • Medikal ilaçlarda: Medikal ilaçların pek çoğunda potasyum bikarbonat tampon madde olarak kullanıldığı bilinir.
 • Gıda düzenleyici olarak: Bazik yapılarda  potasyum bikarbonatın ph düzenleyici özelliğiyle gıdalarda kullanıldığı bilinmektedir.
 • Şarap Üretiminde: Şarap üretiminde potasyum bikarbonat kullanılmasıysa  genellikle  şişlenmeden hemen önce yapılması gerekir.
 • Şarap üretiminde potasyum bikarbonat kullanılması amacıyla potasyum bikarbonatın tat hormonizasyonunu geliştirmesinin yanındaysa tartarik asitlerin potasyum tartarat olarak çökmesi ile asit oranının düşmesini sağlar. 
 • Bunların yanı sıraysa potasyum bikarbonat mineral içeren içeriklerin daha az köpürmesini sağlamak veya bazı bakteri yada mantar türlerinin oluşumunu engellemek amacıyla kullanıldığı bilinir.
Potasyum bikarbonat özellikleri,
 • Potasyum bikarbonat maddesi bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak bir yapıya sahipdir.
 • Taze olarak kesilen potasyum karbonat maddesi parlak yüzeyi hava ile birleştiği zamansa mat bir görünüm ortaya çıkmaktadır.
 • Potasyum karbonat minerali metal oksit yada hidroksit madde oluşundan kaynaklı olan korozyonu azaltamak amacıyla havasız olan ortamlarda muhafaza edilmesi gerektiği bilinir.
 • Bu nedenlerden dolayısıyla potasyum karbonat örnekleri genel olarak kerosen benzeri veya indirgen ortamlarda depolanması gerekmektedir.
 • Potasyum karbonat minarelleri diğer alkali metallerle ve suyla temas ettiği zaman şiddetli olacak bir şekildeyse hidrojen gazı oluşumuna sebep olacağı bilinmektedir.
 • Potasyum karbonat suyla birleştiği vakit lityum yada sodyum suyu reaksiyonundan daha fazla şiddet belirteceği bilinir.
]]>
Halı Temizliğinde Karbonat https://www.karbonat.org/hali-temizliginde-karbonat.html Wed, 10 Oct 2018 12:15:42 +0000 Halı temizliğinde karbonat: Halı temizliği her kadın için zorlayıcı bir temizliktir. halıyı devamlı olarak silmek, çıkmayan lekeleri devamlı olarak çitilemek kolları yoran ve gün boyu yorgunluğun vücuda yansıdığı bir du Halı temizliğinde karbonat: Halı temizliği her kadın için zorlayıcı bir temizliktir. halıyı devamlı olarak silmek, çıkmayan lekeleri devamlı olarak çitilemek kolları yoran ve gün boyu yorgunluğun vücuda yansıdığı bir durumdur. Halı temizliğinde kullanılan tüm kimyasallar cildi tahriş etmekte ve zarar vermektedir. Üstelik bebeği olan anneler halı temizliğinde çok daha dikkatli olmalılar. Bebeğin elinden düşen madde ve oyuncakları halıdan alarak tekrar ağzına alması bebeğin gelişim döneminde devamlı olarak yaptığı bir davranıştır. Bebeğin ellerinin devamlı olarak halıya temas etmesi emekleme döneminde devamlı halı ile temas halinde olması halının kimyasal deterjanlarla temizlenmemesi gerektiğini bize göstermektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı son yıllarda doğal temizleyicilerle halıların temizlenmesi gerektiği her fırsatta dile getirilmektedir. Halı temizliğinde bayanların doğal ürünlere yönelmesi halı temizliğine yeni bir boyut kazandırmıştır. Halı temizliğinde karbonat oldukça bilinen etkili bir temizleyici olarak da kullanılmaktadır. Ellerinizi yıpratmadan halıyı rahatlıkla silebileceğiniz bir ürün olan karbonat sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmez. Karbonat doğal bir şekilde halıya muhteşem bir temizlik sağlamaktadır. Halı temizliğinde karbonat halının ömrünü de uzatmaktadır. Karbonatın özelliği arasında köpürerek doğal olarak yağ lekesini bile kaplayarak çıkaran bir yapısı vardır. Temizleyici bir ürün olarak kullanılan karbonat ile halı temizlendiğinde halının ilerleyen dönemlerde kirlenmesi de gecikmektedir. Bakterileri yok eden kötü koku oluşumlarını yok eden nem ve yağı çeken karbonat halıları kolay bir şekilde temizlemektedir.

Halı temizliğinde karbonat kullanılışı: 
 • Karbonatı tüm halı yüzeyine serpiştirin. Yarım saat bekletin. Yarım saat bekledikten sonra elektrikli süpürge ile halıyı süpürün. 
 • Bir başka yöntem ise halıyı sileceğiniz kova içerisine saf suyu koyduktan sonra su içerisine 1 su bardağı karbonat ilave edin. Hazırlanan bu su ile halıyı silin. Halının temizlendiğini sizde göreceksiniz. 
 • Diğer bir yöntem ise karbonatı mısır nişastası ile karıştırmaktır. Mısır nişastası ve karbonatı birbirine karıştırın ve tüm halı yüzeyine serpiştirin. 45 dakika beklettikten sonra elektrikli süpürge ile süpürebilirsiniz.
Halı temizliğinde karbonatın halı üzerindeki etkileri:
 • Halı tüylerinin daha yumuşak olmasında etkilidir.
 • Halıdaki lekelerin kolay çıkmasına fayda sağlamaktadır.
 • Özellikle yağ lekelerine karşı oldukça etkilidir.
 • Hijyenik ve doğal bir şekilde halıyı temizlemektedir.
 • Halıyı doğal bir şekilde temizlediği için kimyasal içermez ve halıyı yıpratmaz.
 • Halı renginde solmalara neden olmaz
 • Halı temizliğinde kullanılan karbonat özellikle evde bulunan bebek için kimyasal içermediği için faydalıdır.

]]>
Kalsiyum Karbonat İlaç https://www.karbonat.org/kalsiyum-karbonat-ilac.html Wed, 10 Oct 2018 14:02:12 +0000 Kalsiyum Karbonat İlaç; Günümüzde bir çok alanda kullanılmakta olan ve özellikle sağlık sektöründe etkin faydası olan iki bileşkenli elementdir. Kalsiyum karbonat genelde hayatımızın her alanında olan fakat bir çoğunun Kalsiyum Karbonat İlaç; Günümüzde bir çok alanda kullanılmakta olan ve özellikle sağlık sektöründe etkin faydası olan iki bileşkenli elementdir. Kalsiyum karbonat genelde hayatımızın her alanında olan fakat bir çoğunun bilmediği elementtir. Şöyle ki kalsiyum karbonat, inşaat sektöründe mermerlerin ana ham maddesi, tarımda özellikle meyve ağaçların gövdelerini zararlı böceklerden koruması için gövdelerine sürülmektedir. Fakat kuşkusuz en çok kullanıldığı alan ise ilaç sektörüdür. Nitekim iki bileşken ilaç sektöründe bir çok ilacın ham maddesidir. Kalsiyum karbonat, ilaç sanayisinde son zamanlarda mide, böbrek ve kemik rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklarda kullanılması ve dikkat edilmesi gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Kalsiyum Karbonat İlaçların Etkili Oldukları Rahatsızlıklar

Kalsiyum karbonat ilaçları, faydaları başında özellikle mide rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Mide genel yapısı ve görevi bakımından içeriğinde mide suları ve asitler mevcuttur. Direkt olarak bu asitleri dengeleyerek zararlı suların da mideden atılması ile birlikte oluşan mide şişkinlikleri direkt olarak inmektedir. Mide genel olarak sindirim sistemleri arasında yer aldığı için düzenli olarak kullanıldığı takdirde sindirim sistemlerinde, hazımsızlık sorunları yaşayanlarda etkili bir ilaç arasındadır. Çünkü mide, zararlı mide asitlerin vücuttan atılması ile mide asli görevini rahatlıkla yerine getirebilecek buda bir nevi zayıflamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda asitlerin dengelenmesi sonrası, özellikle ülser rahatsızlıkların iyileşmesini de sağlamaktadır. Aynı zamanda kalsiyum karbonat bir diğer faydalı olduğu rahatsızlık ise, tepkime özelliğinden dolayı böbreklerde oluşan taşlanmaları çok kısa sürede parçalamakta ve böbrek taşı rahatsızlıklarında kullanılan ilaçların ana ham maddesidir. Kalsiyum karbonat bir diğer ham maddesi olduğu ilaç ise kalsiyum eksikliğine bağlı olarak gerçekleşen kemik erimesi ilaçların bir çoğunda ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Saymış olduğumuz rahatsızlıklarda kullanılan ilaçların tamamına yakın kısmında kalsiyum karbonat ham maddesi kullanılmaktadır. İki bileşkenin bir arada kullanılmasının sebebi ise karbonat direkt mide rahatsızlıklarında ve mide sağlığı için kullanılarak sindirimin kolaylaştırması ve kalsiyum takviyesi ile kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için iki bileşken bir arada kullanılmaktadır.
]]>
Yoğurt Karbonat Maskesi https://www.karbonat.org/yogurt-karbonat-maskesi.html Wed, 10 Oct 2018 19:05:08 +0000 Yoğurt Karbonat Maskesi; Karbonat' ın ciltteki renk açıcı özelliğinin kullanılmasına olanak sağlayan bir yüz maskesidir. Özellikle cilt yüzeyindeki, siyah noktalar, akneler, renk farklılıkları, güneş lekeleri, cilt lekeleri, Yoğurt Karbonat Maskesi; Karbonat' ın ciltteki renk açıcı özelliğinin kullanılmasına olanak sağlayan bir yüz maskesidir. Özellikle cilt yüzeyindeki, siyah noktalar, akneler, renk farklılıkları, güneş lekeleri, cilt lekeleri, sivilce veya çillerden kaynaklı cilt sorunlarında kullanarak bu sorunları hafifletmenize olanak sağlamaktadır. Bu ve benzeri cilt sorunlarında Karbonatın yoğurt ile bileşiği oldukça faydalı bir maske yöntemidir. Ayrıca doğal bir maske içeriğine sahip olması olası alerjik reaksiyonlarında önüne geçmede çok iyi bir seçenek haline getirmiştir. İnsanoğlu cildi ile ilgili sorunlarda genel anlamda büyük sorunlar yaşasa da bu tür doğal çözümler bu lekelenmelerin önünü kesebilmek de veya bir nebzede olsa giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu maske cilt için bir nevi peeling etkisi yaratmasından ötürü cildinizi ışıl ışıl parlamasına yardımcı olmaktadır. Gelelim sizlere anlatacağımız yoğurt karbonat maskesinin malzemelerine vede yapılışına...

Yoğurt Karbonat Maskesi Malzemeleri;
 • Bir çay kaşığı kadar karbonat,
 • Bir tatlı kaşığı kadar yoğurt,
Yoğurt Karbonat Maskesi Yapılışı;

İki ürününde bir kase içerisinde sürülecek yer miktarına veya alanına göre hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanan karışım sorunlu cilt bölgelerine uygulanırken parmak uçları kullanılarak ufak masaj hareketleri ile yedirilerek gereken her yere sürülmelidir. Daha sonra ortalama beş ile on dakika kadar  özellikle hassas ve kuru ciltler için cilt yüzeyinde bekletilerek kuruması sağlanmalıdır. Bu tür ciltlerde önerilen bu peeling maskesi, yağlı ve karma ciltlerde ise ortalama yarım saat kadar bekletilmelidir. Daha sonra kuruyan maske yüzünüzden ve yapılan bölgeden soyularak temizlendikten sonra maske ile beraber kuru yıpranmış cilt yüzeyinde olan ölü hücreler ve siyah noktalarda beraberinde çıkacaktır. En son olarak da yüzünüzdeki maske tamamen soyulduktan sonra soğuğa yakın bir ılık su ile durulanmalıdır. En son soğuk su ile şoklanan cildiniz rahatladığı gibi gözeneklerin sıkılaşmasına da etki edeceğinden teniniz daha parlak ışıl ışıl ve diri bir görünüm elde edecektir. 

Yoğurt Karbonat Maskesinin Cilde Faydaları;
 • Cildin ışıldamasını sağlar.
 • Peeling etkisi yaratır.
 • Akne ve siyah noktaları azaltır.
 • Cilt yüzeyindeki lekelenmelerin azalmasını sağlar.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır. 
Yoğurt Karbonat Maskesi gibi daha bir çok doğal maske cilt yüzeyi için kullanılabilir. Ancak bu maske cildinizdeki bu sorunları kaldırmada çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca tamamen doğal ürünlerden ve günlük yaşantıda düşük maliyette yapabileceğiniz en iyi cilt sorun giderici maske özelliğine sahip bir karışımdır. Güzellikler sizinle olsun. Sağlıkla kalın. 
]]>
Karbonat Suyu https://www.karbonat.org/karbonat-suyu.html Wed, 10 Oct 2018 19:32:09 +0000 Karbonat Suyu; Zayıflamak için kullanılan karbonat suyu son günlerde birçok yayın organında adından söz ettirmektedir. Karbonat suyunu birçok farklı şekilde kullanarak fayda sağlayacağımız aşikar bir durumdur. Karbo Karbonat Suyu; Zayıflamak için kullanılan karbonat suyu son günlerde birçok yayın organında adından söz ettirmektedir. Karbonat suyunu birçok farklı şekilde kullanarak fayda sağlayacağımız aşikar bir durumdur. Karbonat suyu günümüz zamanında hayatımıza kolaylık sağlayan bir maddedir. 

Karbonat Suyunun Faydaları;
 • Karbonat suyu zayıflamanın dışında cilt güzelliğine de oldukça etkilidir. Doğru ve bilinçli şekilde tüketilirse karbonatlı sudan oldukça iyi bir şekilde faydalanmamız mümkündür.
 • Karbonat suyunun alkali olmasını sağlayarak Ph seviyesi yükseltilmesinde etkili olacaktır.
 • Su ile karbonatı karıştırarak güneş yanığı oluşan bölgelere sürmek vermiş olduğu sızıların dinmesine oldukça faydalıdır.
 • Hafif olan yanıklarda karbonat suyu oldukça etkilidir.
 • Karbonat suyu dişlerimizin beyazlamasında oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Ağız kokusu giderilmesinde karbonat suyu oldukça etkilidir.
 • Kirli ve yağlı alanları temizlemede oldukça etkilidir.
 • Karbonat suyu dezenfektan özelliğine sahiptir.
 • Pas tutabileceğinizi düşündüğünüz eşyalarınızı karbonat suyu ile ovalamanız durumunda paslanmasına engel olmuş olursunuz.
 • Cildimizin yumuşak bir hale bürünmesinde karbonat suyu oldukça etkilidir.
 • Mide rahatsızlıklarımızın giderilmesinde karbonat suyu oldukça etkili bir çözümdür.
 • Cildimizde bulunan hücrelerin aktif hale gelmesi karbonat suyu kullanarak sağlamış oluruz.
 • Kötü bir şekilde kokan ayakların karbonat su da bekletilerek temizliğine kavuştuğunu göreceksiniz.
 • Saçlarımızda oluşan kepeklenmeler karbonat suyu ile durulanabilmektedir.
 • Karbonat suyu ile cildinize tahriş sağlamadan masaj uygulaması yapabilirsiniz.
]]>
Zayıflatan Karbonat https://www.karbonat.org/zayiflatan-karbonat.html Thu, 11 Oct 2018 15:31:16 +0000 Zayıflatan Karbonat, geleneksel kullanım alanları olan hazımsızlık, vücuttaki fazla asit birikimini atmak, mide sorunlarına doğal çözüm bulmak, vücutta bulunan ödemi atma gibi genel faydaların yanında karbonat aynı zamanda zay Zayıflatan Karbonat, geleneksel kullanım alanları olan hazımsızlık, vücuttaki fazla asit birikimini atmak, mide sorunlarına doğal çözüm bulmak, vücutta bulunan ödemi atma gibi genel faydaların yanında karbonat aynı zamanda zayıflamak içinde kullanılır. Zayıflamaya yardımcı olurken sindirim sistemine de destek oluyor.

Zayıflatan Karbonat Nedir

Halk arasında karbonat olarak bilinen sodyum bikarbonattır. Metabolizma yavaş çalıştığı zaman vücudun asit seviyesi yüksek demektir. Metabolizmayı hızlandırmanın yolu vücudun asit baz dengesini alkali seviyeye çekmek olduğunu uzmanlar tarafından da söylenmektedir. Karbonhidratlı ürünler ve et ürünlerini çok tüketen birinin vücudundaki asit düzeyi oldukça yüksektir. Karbonatlı su vücudun asit baz dengesini düzenlemeye yardımcı olabilir. Karbonatlı su metabolizmanın daha hızlı çalışmasını ve yağların yakılmasını sağlayacaktır. Bu vücuttan atılan asitler genellikle zayıflamayı engelleyici özellikleriyle bilinmektedir. 

Zayıflatan Karbonat Nasıl Yapılır

Karbonatlı suyu kürünü evlerinizde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1.5 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat eklemek yeterlidir. Karıştırarak suyun içerisinde karbonatın erimesini sağlayınız. Bu tarifin yanında elma sirkesi ve karbonatlı su kürü, karbonatlı su ve limon suyu kürü de bulunmaktadır.

Zayıflatan Karbonat Nasıl İçilmelidir
 • Tarif ile hazırlayacağınız karışımı günlük olarak 2.5 litre kadar tüketmek gerekmektedir.
 • sabah aç karnına su içme alışkanlığınız yoksa bu alışkanlığı hemen edininiz. Vücudumuzun büyük bir kısmı su ile kaplı olduğu için sabah aç karnına içilen su zayıflamaya yardımcı olmaktadır. 
 • Her öğünden önce sofraya oturmandan 30 dakika önce tüketilmesinde fayda vardır.
 • Yemeğinizi yedikten ortalama 1 saat sonra karbonatlı su tüketmelisiniz.
 • Ayrıca yemekten sonra şişkinlik sorunu yaşayan ve maden suyu içen kişilerin maden suyu yerine karbonatlı su içmeleri önerilmektedir. vücuttaki şişkinliği ve gazı alacaktır.
Uyarı: Zayıflatan karbonat Kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
]]>
Karbonatlı Cilt Maskesi https://www.karbonat.org/karbonatli-cilt-maskesi.html Fri, 12 Oct 2018 05:49:39 +0000 Karbonatlı Cilt Maskesi; Karbonat maskesi popüler bulunan cilt maskeleri arasında yer almaktadır. Düzenli olarak kullanıldığından peeling etkisi sonucu cildimizi yağdan, kir ve ölü cilt hücrelerinden arındırmaktadır. Ve doğal Karbonatlı Cilt Maskesi; Karbonat maskesi popüler bulunan cilt maskeleri arasında yer almaktadır. Düzenli olarak kullanıldığından peeling etkisi sonucu cildimizi yağdan, kir ve ölü cilt hücrelerinden arındırmaktadır. Ve doğal bir parlaklık vermektedir. Aynı zamanda siyah nokta ve sivilceleri önlüyor ve ph değeri dengesini sağlamaktadır. Cildimiz bu saye de daha pürüzsüz olarak görünmektedir. Karbonatın yazmış olduğumuz bu faydalarının dışında öne çıkan en önemli özelliği ise tabi ki de sivilce ve siyah noktaları engellemesidir. Karbonat maskesi sivilce ve siyah noktaların temel nedeni olan cilt gözenekleri tıkanmasını engellemektedir. Bu tıkanan gözenekleri temizliyor ve cildimizin nefes almasını sağlamaktadır. Cildimiz çok yağlanıyor ise, bu yağ gözenekleri tıkıyor ise ve sivilcelerle boğuşmak zorunda kalıyorsak, karbonat maskesi aradığımız kesin çözümlerinden olabilmektedir.

Sivilceler İçin Karbonat Maskesi; 

Karbonat maskesi sivilceler için oldukça etkilidir ama siyah noktaları önleme açısından yeterli değildir. Sivilcelerden kendimizi korumak için cildimizi her gün düzenli bir şekilde temiz tutmalı, sabah ve akşam yıkamalı ve fazla bulunan yağlardan temizlemeliyiz. Hazırlanması basit bir maskedir. 1 yemek kaşığı karbonatı, 1 yemek kaşığı su ile karıştırarak hazırlanan karışımı yüzünüze uygulayın. 10 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. 

Lekeler İçin Karbonat Maskesi; 

Bu maskeyi hazırlayabilmemiz için ihtiyacımız olan malzemeler, 4 ya da 5 damla limon suyu, 1 çay kaşığı maya ve 1 çay kaşığı karbonattır. Adı geçen bütün malzemeleri karıştırarak, dilerseniz sadece yüzünüze dilerseniz de sadece lekelerin bulunduğu bölgelere güzelce uygulayın. 10 dakika kadar bekleyin. Cildiniz kuru ise limon suyunu listeden çıkarabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Karbonat Maskesi; 

Karbonatın peeling etkisi bulunduğundan dolayı kırışıklıkların derin bir hale gelmesini önlemek için uygulayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı sade yoğurdu, 1 tatlı kaşığı karbonat ile iyi bir şekilde karıştırarak, bu karışımı göz çevremiz ve dudak çevremiz dışında tüm yüzümüze eşit seviyede sürelim. 10 dakika kadar bekledikten sonra, bol soğuk bir su ile yüzümüzü yıkayalım. Cildiniz yağlı ise karışıma 4-5 damla limon suyu ekleyebilir ve maskenin yapımı için 20 dakika bekleyebilirsiniz.

Güneş Yanığına Karşı Karbonat Maskesi; 

Yüzünüz güneşten dolayı çok yandı ise, kızardıysa ve acı hissediyorsanız karbonat maskesi ile cildinizi sakin bir hale getirebilir ve soyulmasını önleyebilirsiniz. Bunun uygulanması için 1 tatlı kaşığı karbonatı, 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıp yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra bol su ile yıkayın. Ertesi gün güneşe çıkmayıp, çıkacaksanız da güneş kremi uygulayıp çıkmanız tavsiye olunur.
]]>
Bikarbonat https://www.karbonat.org/bikarbonat.html Fri, 12 Oct 2018 23:54:58 +0000 Bikarbonat, formülü NaHCO3 formülü ile gösterilen, solüsyon halde bulunan beyaz ve katı bir maddedir. Suda kolay çözünür ve çözündüğünde berrak bir hal alır. Beyaz ve renksiz kristaller halindedir. Bikarbonat havadar yerlerde Bikarbonat, formülü NaHCO3 formülü ile gösterilen, solüsyon halde bulunan beyaz ve katı bir maddedir. Suda kolay çözünür ve çözündüğünde berrak bir hal alır. Beyaz ve renksiz kristaller halindedir. Bikarbonat havadar yerlerde ve kapalı ambalajlarda muhafaza edilmelidir. Anti asit olma özelliğine sahip  sodyum tuzlardan birisidir.  Bikarbonatın çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Fakat bilinçsizce kullanılmaması ve iyi araştırılması tavsiye edilir. Günlük hayatta istenmeyen kokulardan tutunda, diş beyazlatmasında, hamur işlerinde, temizlikte ve kilo vermede oldukça sık kullanılır.

Bikarbonatın Kullanım Alanları

Bikarbonat üç farklı çeşittir.Bunlar gıda tipi, yem tipi ve teknik tiptir. Aritmada, gıda maddelerinde, yangın söndürücü ve yem sanayi olmak üzere daha bir çok alanda kullanılır.Sanayide kullanılanlar  ise şöyledir;
 • Kabartma tozu olarak
 • Besi hayvancılığında
 • Kek, pasta gibi yiyeceklerde katkı maddesi olarak
 • Yangın söndürücüde
 • Deri sanayinde
 • Kimya sanayinde
 • Temizlik malzemelerinde
 • Süt hayvancılığında
 • Kağıt üretiminde 
 • Tekstil sanayinde
 • Diş macunlarında
 • İçeceklerde
 • Atık su arıtmada
Bikarbonatın Zararları

Bikarbonat, göz, cilt ve solunum yolları açısından olumsuz etki teşkil etmektedir. Göz ve cilt ile temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Tahrişe sebep olabilir. Bulunduğu ortamda toz oluşturmamasına dikkat edilmeli ve bikarbonatın bulunduğu ortam havadar olmalıdır. Toz maskesi kullanılması önerilir.  Öksürme, hapşırma, gözlerde yanma, solunum ve sindirim sorunları, ciltte kızarıklık gibi olumsuz etkileri olabilir.Bikarbonat soluyan kişinin açık havaya çıkarılması gerekir. Nefes almada güçlük çekiyor ise, tıbbi destek almak gerekir. Cilt ile temas etmişse bikarbonatın olumsuz etkisine maruz kalan yer bol su ile yıkanır. Ciltte çatlama ve kurumalara sebep olabilir. Gözün tahriş olmasına yol açabilir. Vereceği zarar ise bikarbonatın miktarına bağlıdır. Gözde aynı cilt gibi yıkanmalıdır. Yanlışlıkla yutulursa ve miktarı fazla ise, metabolizmayı olumsuz etkileyecektir. Karın ağrısı, sindirim sisteminde olumsuzluk ve susuzluk gibi şikayetler görüldüğüne hastaneye gitmek gerekir. Yine bikarbonat yutan kişi ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer husus ise, kişi kusturulmadan hastaneye götürülmelidir.
]]>
Mide Gazı İçin Karbonat https://www.karbonat.org/mide-gazi-icin-karbonat.html Sat, 13 Oct 2018 10:56:51 +0000 Mide gazı için karbonat, karbonat günümüzde hamur işlerinin dışında temizlikte, sağlıkta da çok fazla kullanılmaktadır. Halk arasında karbonat olarak isimlendirilen sodium bikarbonat mide rahatsızlıkları konusunda da ç Mide gazı için karbonat, karbonat günümüzde hamur işlerinin dışında temizlikte, sağlıkta da çok fazla kullanılmaktadır. Halk arasında karbonat olarak isimlendirilen sodium bikarbonat mide rahatsızlıkları konusunda da çok büyük faydaları vardır.

Karbonatın mideye faydaları,

Karbonatın mideye ve sindirim sistemine bir çok faydası bulunmaktadır. Gaz, ekşime, kusma, yara, yanma, ülser gibi hastalıkları yok ettiğinden dolayı mide ilaçlarının içinde azda olsa bulunmaktadır.

Üst sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağına kadar olan kısımda gaz meydana gelmektedir. Ara sıra normal seviyede de gaz, midenin üst kısmında bulunabiliyor. Yalnız belli bir seviyenin üst kısmına çıktıktan sonra kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Gaz, daha çok kendisini geğirme ile veya on iki parmak bağırsağından aşağı inerek bağırsaklarda gaz oluşumu olarak kendini gösterir. Mide gazı, yemekten sonra oluşan şişkinlik, yemeklerden sonra bulantı ve çabuk doyma hissiyle kendisini belli eder. Ayrıca bunlarla beraber midenin orta bölgesinde ve yanlarda gerginliklerle kendini gösterebilir.

Midede çok fazla gaz birikmesi, sindirim problemleri sebebi ile meydana gelmektedir. Bu gaz sancı ve kramplara sebep olarak kişiye önemli ölçüde rahatsızlık verir. Midedeki gaz sancılarının ve krampların azaltılması için doğal yöntemler kullanılabilir.

Mide gazı için karbonat kullanıldığında şişliği indirerek, rahatlatarak performansını arttırır, midedeki suyun fazlalığını arttırmayı sağlar, aynı zamanda karbonat kullanımı mide ve ülser ağrılarına çok iyi gelmektedir. Genelde uzmanlar karbonatın ülser tedavisini ve ülser ağrılarını hafiflettiğini söylemektedirler. Mide asidini yok ettiği için ülser ağrılarının şiddetini azaltmaktadır. Karbonat mideyi oldukça rahatlatarak, hızlandırarak sindirim sisteminin hızlanmasını sağlar ve zayıflatma özelliğini gösterir. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalı olan karbonat, mide ekşimesine de çok faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde de her zaman çok iyi sonuçlar vermektedir.

Mide gazı için karbonatın yapılışı;

Büyük bir bardağa iki çay kaşığı karbonat koyulduktan sonra üzerine azar azar kaynamış sıcak su dökülüp, karbonatın köpürmesi beklenir. Daha sonra iyice karıştırılarak, çözülmesi beklenir. Daha sonra üzerine tekrar su dökülüp karıştırılıp içilir. Bu uygulamayı yemeklerden önce bir kez içmeniz durumunda midenizdeki ve bağırsaklarınızdaki gaz hafifleyecektir. Aynı zamanda midedeki yaraların ağızda oluşturduğu kokulardan kurtulmanız karbonat kullanımdan sonra mümkündür.

Mide gazı için karbonatın kullanılması yaşanılan şişkinliği, sindirimi hızlandırmaktadır. Düzenli kullanımdan sonra gaz oluşumunu engellemektedir.

]]>
Köfteye Karbonat Neden Konur https://www.karbonat.org/kofteye-karbonat-neden-konur.html Sun, 14 Oct 2018 05:45:48 +0000 Köfteye karbonat neden konur sorusunun cevabı şudur; karbonat köftenin kabarmasını ve daha yumuşak olmasını sağlar. İyi bir köftenin en önemli sırlarından biri karbonattır ve günümüzde hemen her köfte tarifinde karbonat kul Köfteye karbonat neden konur sorusunun cevabı şudur; karbonat köftenin kabarmasını ve daha yumuşak olmasını sağlar. İyi bir köftenin en önemli sırlarından biri karbonattır ve günümüzde hemen her köfte tarifinde karbonat kullanılmaktadır. 

Karbonatlı inegöl köfte için malzemeler;
 • 1 kilo dana döşünden çekilmiş kıyma (içindeki yağ ve et oranı köfte için çok uygundur)
 • Yarım su bardağı çekilmiş ekmek içi ( galeta unu da kullanılabilir)
 • Yarım su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 2 tatlı kaşığı kadar karbonat
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 adet rendelenmiş orta boy soğan
Karbonatlı inegöl köfte hazırlanışı,

Kıymaya çekilmiş ekmek içi veya galeta unu ile birlikte su ve tuz ekleyin. Hepsini 10 dakika yoğurun. Kapaklı bir saklama kabının içinde 24 saat buzdolabında bekletin.Ertesi gün karbonat ve limonu bir bardakta karıştırın ve yoğurulmuş kıymanın içine dökün. Rendelenmiş soğanları da ekledikten sonra hepsini iyice yoğurun.Kıymalardan ceviz büyüklüğünde koparın ve şekil verin. Pişireceğiniz vakte kadar buzdolabında bekletin.
Köftelerinizi iyice yağlanmış ızgara tavada veya 200 derecede ısıtılmış fırında pişirebilirsiniz.

Karbonatlı köfte için malzemeler;
 • 350 gram köftelik kıyma
 • 1 adet küçük boy yumurta
 • 1 tane orta boy soğan
 • 2 yemek kaşığı kadar galeta unu
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • Tuz, karabiber, kimyon
Karbonatlı inegöl köfte hazırlanışı,

Derin bir kaba 350 gram kıymayı koyun. Üzerine bir küçük yumurtayı kırın. Ardından bir orta boy rendelenmiş soğan, 2 yemek kaşığı kadar galeta unu, 1 tutam ince doğranmış maydanoz, tuz, karabiber, kimyon ve 1 çay kaşığı karbonatı ekleyerek iyice yoğurun. Buzdolabında yarım saat dinlendikten sonra ceviz büyüklüğünde koparıp, şekillendirdiğiniz köfteleri, yağlanmış ve orta ateşte ısıtılmış tavada arkalı önlü kızartın.

Köfteye karbonat neden konur sorusunun cevabı aslında lezzetinde gizlidir. Dışı parlak ve kabarık; içi ise yumuşacık ve sulu bir köftenin tarifinde muhakkak karbonat olmalıdır. Gerçek şu ki lezzetli bir yemeğin sırrı kullanılan malzemelerle doğru orantılıdır. Karbonat ise mükemmel köfte yapmanın sırlarından biridir.
]]>
Karbonat İle Hamilelik Testi https://www.karbonat.org/karbonat-ile-hamilelik-testi.html Sun, 14 Oct 2018 08:20:25 +0000 Karbonat ile hamilelik testi; tüm bayanların sabırsızlıkla beklediği bir haberdir gebe olup olmadığını ögrenmek. Anne olmak isteyen tüm bayanlar bunu ögrenmek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bunun için birçok farklı Karbonat ile hamilelik testi; tüm bayanların sabırsızlıkla beklediği bir haberdir gebe olup olmadığını ögrenmek. Anne olmak isteyen tüm bayanlar bunu ögrenmek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bunun için birçok farklı gebelik testi yapılmıştır. İmkanların kısıtlı olduğu eski zamanlarda özellikle bu tür yöntemlere başvurulmuştur. Köylerde, kasabalarda, şehir merkezine ve hastanelere uzak olan yerlerde en çokta maddiyatın sınırlı olduğu yerlerde gidip gebelik testi alamayan yaptıramayanların en çok başvurduğu yöntem olmuştur karbonatla gebelik testi. 
Peki karbonatla gebelik testi nasıl yapılır bir bakalım. Eskilerde insanlar nasıl yöntemlerle anne olduklarını öğreniyorlarmıs. Karbonatla gebelik testini yapıp ve doğru sonuç alabilmek için sabah kalktığınızdaki ilk idrarınız doğruluk payını biraz olsun artırır. Bu tür testlerin güvenirliği düşük olduğundan en azından ilk idrarda kendini belli eder. 

Karbonat ile gebelik testi nasıl yapılır

Testi yapmak için sabah ilk idrarınızı bir kaba veya kovaya yapınız. Artık hangisi kolayınıza gelirse ona yapın. Hemen idrarınızın üzerine iki yemek kaşığı kadar karbonatı serpiniz. Biraz bekledikten sonra işleminizin sonucunda kabarcıklar köpürmeler oluşuyorsa gözünüz aydın hamilesiniz. Ama işlemin sonucunda köpürme veya kabarcık olmadan karbonatlar direkt dibe çökerse hamile değilsiniz demektir. Ama şunu unutmayınız ki idrardaki bazı hormonal faktörler de karbonatın kabarmasına köpürmesine sebep olur. Bu tarz yöntemler kesin sonuç vermediğinden pek tavsiye edilmez. İmkanlarınız el verdikçe bir sağlık kuruluşuna giderek kan tahlili yaptırabilirsiniz. En sağlıklısı budur. Eğerki tahlil yaptıramıyorsanız eczanelerden çok uygun fiyatlarla alabilceğiniz bir gebelik testi bile daha iyi sonuç verebilir. 

Özellikle hamile kalmanın riskli olduğu bayanlarda bu tarz testlere itibar edilmemelidir. Bu tarz testlere göre hamile kalmadığını düşünen birisi aslında hamile olabilir. Gebeliğinin farkında olmadan kendi hayatını da, doğacak olan bebeğinin hayatını da riske atabilir. Hem kendi hayatı hemde bebeğinin hayatı için bayanların mümkün olduğunca kan tahlillerine başvurmaları gerekmektedir. Kan tahlil sonucuna göre hamileliklerine inanmalıdırlar. Unutmayalım ki bu yöntemler çok eskilerde imkansızlıklar zamanında kullanılmıştır.
]]>
Amonyum Klorür https://www.karbonat.org/amonyum-klorur.html Sun, 14 Oct 2018 17:42:42 +0000 Amonyum klorür: Nişadır olarak bilinmektedir. Hidrojen klorür ve amonyak tepkimesi sonucu oluşan tuzdur. 340 derecede erimeden buharlaşmasıyla eşit hacimlerde amonyak ve hidroklorik oluşturur. Renksiz kristalleşmiş bir madde olan Amonyum klorür: Nişadır olarak bilinmektedir. Hidrojen klorür ve amonyak tepkimesi sonucu oluşan tuzdur. 340 derecede erimeden buharlaşmasıyla eşit hacimlerde amonyak ve hidroklorik oluşturur. Renksiz kristalleşmiş bir madde olan amonyum klorür, suda kolayca çözünerek hafif hafif asit özelliği bulunan bir sıvı oluşturmaktadır.

Amonyum klorür kullanım alanları nelerdir

 • Daha çok kuru pillerde elektronik olarak kullanan nişadır kalaylama da, kalvan izleme ve metal müzelerdeki oksit katmanı giderek şeyin tutmasını kolaylaştırılması amacıyla leğimcilikte yaygın olarak kullanılır. Piyasada birçok soğuk algınlığı ve öksürük ilacının birleşiminde nişadır kullanılır.
 • Beyaz kokusuz higroskopik toz olarak isimlendirilir. Amonyum klorür suda çözeltisi asidik özelliğine yatkındır.
 • Amonyum kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Amonyum perklorat üretiminde oldukça yaygındır. Sığırlarda yem desteği olarak üretilir. Ayrıca saç şampuanlarında, pylwood bağlayan tutkallar da, mayalar için besleyici ortamda birleşenlerde, temizleme ürünleri kullanımında yaygındır. Ayrıca yetişkinlerde öksürük ilacı kullanımı alanı bulunur.
 • Diğer uygulamalar ise çinko kaplama kalaylama ajanı olarak,Ayrıca metallerde oksit kaplamaları ayırmak için lehimleme akışları olarak ve leğimlerin yapıştırılmasını iyileştirme olarak kullanım alanı oldukça yaygın olan maddedir.
 • Kozmetik sanayisinde şampuan yapımı surfaktan olarak ALS kullanılırsa kuru şampuanın kıvamını arttırmak için ve birçok temizlik malzemelerinde kullanılır.
 • Bazı altın gibi soy metallere rafine etmek ve artırmakta kullanılır.
 • Üre formaldehit reçineleri sertleştirmede ve kontrplak yapıştırıcıların yapımında etkili özelliği vardır.
 • İlaç sanayisinde adjuvan yapımında, öksürük şuruplarında Expektoran olarak ve idrar sökücü özelliği olarak kullanılır.
 • Tekstil sektöründe baskıda, boyamada, pamuğu parlatmada kullanılmaktadır.
 • Lehimlemede lehim taşı yapımında kullanılır.
 • yem sektöründe katkı maddesi olarak sığırların idrar taşını söktürme de etkili maddedir.

Amonyum klorür özellikleri nelerdir

 • Genellikle volkanik bölgelerde bulunur.
 • Sentetik olarak üretmek oldukça kolaydır.
 • Endüstride yan ürün olarak oluşturur.
 • Sodyum karbonat üretiminde amonyak soda projesinde bir yan ürün olarak bulunur.

Amonyum klorür idrar taşlarına etkisi;

Amonyum klorür, yemlerde bulunan kalsiyum fosfor dengesizliği, A vitamini dengesizliği ve su tüketimi azlığı danalarda idrar taşlarına sebep olan etkilere olumlu tepkilerle değiştirir. Bu problem yem ve su analizleri yapılarak ortaya çıkar. Bu problemi şamandıralı suluklar ile serbest sulama yapmak yemdeki kalsiyum fosfor dengesini ayarlamak, amonyum klorür katmak idrar taşlarını engeller. Gübre yapımında ve maya üretiminin katkı maddesi olarak kullanılır. Bazı ülkelerde likör ve içki yapımında da kullanılmaktadır. Gıda maddesi olarak hem tatlı hem tuzlu bileşen bir şekerleme türü yapımında kullanılır.

]]>
Sodyum Bikarbonat Zararları https://www.karbonat.org/sodyum-bikarbonat-zararlari.html Mon, 15 Oct 2018 05:51:28 +0000 Sodyum bikarbonat zararları, Sodyum bikarbonat kabartma tozu, soda, bikarbonat, mono sodyum karbonat, sodyum hidrojen asit, monosodyum tuzu gibi isimleri vardır. Sodyum bikarbonat, normalde katı bir maddedir. Su içinde kolaylıkla çö Sodyum bikarbonat zararları, Sodyum bikarbonat kabartma tozu, soda, bikarbonat, mono sodyum karbonat, sodyum hidrojen asit, monosodyum tuzu gibi isimleri vardır. Sodyum bikarbonat, normalde katı bir maddedir. Su içinde kolaylıkla çözülmesi ile sıvı berrak renksiz hali dönüşmektedir.

Sodyum bikarbonatın zararları nelerdir

 • Göze ya da cilde bulaşmamaya özen gösterilmesi gereken bir alkalidir.
 • Sodyum bikarbonat zararlarından biri, cilt, göz ve solunum yolları için korozif madde özelliğindedir. Bu bölgelere temasında tahrişe sebebiyet vereceğinden asgari derecede dikkat edilmesinde fayda var.
 • Sodyum bikarbonat ile işimiz olurken ortamın havalandırılması sağlanmalı ve toz oluşturmaya dikkat edilmelidir. Burada çalışan kişiler maske kullanmalıdır.
 • Solunumda belirtiler, hapşırma ve öksürme şeklinde ortaya çıkar. Kronik sebepler ise dişlerde erozyona, sindirim sisteminde rahatsızlıklara ve cilt kızarıklığına neden olur. Sodyum bikarbonat soluyan kişiler mutlaka temiz havaya çıkartılıp havalanması sağlanmalıdır. Eğer soluyan kişi nefes almakta sıkıntı yaşıyorsa tıbbi yardım merkezlerinden yardım almalıdır.
 • Cilde temas etmesi halinde bol su ile yıkanmalıdır. Sodyum karbonatın cilde uzun teması cildin kurumasına ve ciltte çatlamaları neden olur.
 • Göze temas etmesi sırasında gözde tarhrişlere neden olur. hasarın ciddi iyileşmesi süresi maddenin miktarı ve konsantrasyonuna göre değişir. Göze teması halinde bol su ile yıkanmalı ve acil doktora başvurulması gerekir.
 • Sodyum bikarbonatın çok fazla yutulması ya da bulunması halinde metabolik anormallikleri neden olur. Susuzluk, gastroenterit sinir sistemi iltihabı, karın ağrısı gibi şikayetler meydana getirir. Bu şikayetler acil hastanede tedavi gerektirir. Eğer hasta yutmuş ise kesinlikle kusturulmamalı ve doktor tedavisine bırakılmalıdır.
 • Sodyum bikarbonat sık idrara çıkarma, iştah kaybı, ruhsal değişiklikler, kas ağrısı veya seyirmesi, baş ağrısı ,mide bulantısı ve kusma, huzursuzluk hali, ayaklarda ve bacaklarda şişme, yavaş solunum yan etkilerinden bazılardır. Bunlardan başka susuzluk çekme, midede kramp oluşması, daha az görülen yan etkileridir.
 • Fazla miktarda sodyum bikarbonat tüketimi,damar genişlemesine neden olmaktadır. Bu durum kandaki potasyum seviyesinin artışına yol açar.
 • Munchausen sendromuna sebebiyet verir. Vücudun su tutmasına neden olan hastalıklara sebep olduğu, böbrek ve kalp yetmezliği, kilo alımı ve ödem oluşumu, şiddetli karaciğer rahatsızlıkları oluşturmasına neden olur.
 • Sodyum bikarbonat zararları, anti-asitin katı ve sıvı tüketimi birlikte yapıldığında mide ve bağırsakta fazla gaz oluşumuna yol açar.
 • Fazla sodyum tüketimi, alkalizasyona sebebiyet vereceği için protein tahlillerinde pozitif sonuçları yol açar. Böbrek rahatsızlıklarını oluşturur.
 • B vitamini çok nadir bulunan vitamindir. Bu vitamin eksikliği delilik, sinirlilik, felç gibi sonuçlarla karşılaşılabilir. Karbonat bu vitamin eksikliğine neden olmaktadır. Bu sebeple karbonat tüketimi yemeklerden bir saat önce ya da bir saat sonra yapılması bu sorunu en aza indirger.

]]>
İngiliz Karbonatı Diyeti https://www.karbonat.org/ingiliz-karbonati-diyeti.html Mon, 15 Oct 2018 21:33:56 +0000 İngiliz Karbonatı diyeti ile zayıflamak isteyenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz. Öncelikle ingiliz karbonatını tanıtmakla başlayalım.İngiliz karbonatı sodyum bicarbonate adıyla bilinen karbonatın diğer adıdır. İngiliz k İngiliz Karbonatı diyeti ile zayıflamak isteyenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz. Öncelikle ingiliz karbonatını tanıtmakla başlayalım.İngiliz karbonatı sodyum bicarbonate adıyla bilinen karbonatın diğer adıdır. İngiliz karbonatını eczanelerde bulabilirsiniz. İngiliz karbonatı diyeti sık kullanılan diyet türlerinden birisidir. Bazı hekimler ingiliz karbonatı ile kilo verilebileceğini iddea ederken bazıları ise kilo verdirme etkisinin olmadığını savunuyor. Fakat ingiliz karbonatı diyeti yapanların faydasını gördüğünü dile getirmelerinden kilo verdirici bir diyet olduğunu söyleyebiliriz. Metabolizmayı hızlandırmanın yolu vücudun asit baz dengesini alkali düzeye çekmekten  geçiyor. Karbonatlı suyun alkalik yapısının olması içmemizi gerektiren sebeplerden birisi olarak görünüyor. Karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerin vücudunda asit birikmesi daha fazla görülüyor. Bu durum da kilo vermeyi imkansız hale getiriyor. Günlük olarak ortalama 4 litre içeceğimiz ingiliz karbonatlı su karışımı ile imkansız dediğimiz kilo vermeyi gerçekleştirebiliriz. Şimdi gelelim bu diyetin hazırlanış ve yapılış aşamalarına.

İngiliz Karbonatı Diyeti Zayıflama Kürü Nasıl Yapılır

Vücudun asit düzeyini azaltan ingiliz karbonatı diyeti ile kilo vermek mümkün ve yapımı da oldukça basittir. Sürahi veya şişeye 1,5 litre suyu dolduruyoruz. İçine 1 tatlı kaşığı dolusu ingiliz karbonatını  ilave edip eriyinceye  kadar karıştırıyoruz. Günlük olarak bu karışımdan 4 litreye kadar tüketebiliriz. Ben o kadar içemem diyenler varsa da 3 litre ile sınırlandırabilirler. Yemeklerden bir saat önce ve yine yemek yedikten bir saat sonra içilmesi gerekir. Mümkün olduğunca su ihtiyacınızı ingiliz karbonatlı su karışımı ile karşılamaya özen göstermelisiniz. Sabahları aç karnına ingiliz karbonatlı su  karışımdan 2 bardak içerek güne başlamanızı tavsiye ederiz. İngiliz karbonatı diyetinin ödem attırıcı ve şişkinliği alıcı özelliği vardır. Zaten bir süre sonra sizde bunu fark edecek duruma geleceksiniz.

İngiliz karbonatı zararları,
 • Kalp yetmezliği olanlar için tehlike oluşturur.
 • Vücutta fazla bulunmayan B vitamininin atılmasına sebep olur. B vitamini eksikliğinde ise sinir, zona, kalp durması, felç gibi oldukça ciddi sorunlar meydana gelir.
 • Mide yaralarına yol açar.
 • Ülser gibi rahatsızlıkları olan kişiler içinde karbonat zararlıdır.
 • Görevi kan pompalamak olan kalbi yorarak kalp yetmezliğine sebep olur.
İngiliz karbonatı diyetine başlamadan önce bu zararlarınıda göz önünde bulundurmanızı öneririz.
]]>
Sodyum Bikarbonat https://www.karbonat.org/sodyum-bikarbonat.html Tue, 16 Oct 2018 20:05:27 +0000 Sodyum Bikarbonat; Bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzların bir tanesinin adıdır. En önemli özelliği ise içerisinde antiasit özelliğinin olmasıdır. Ayrıca karbonat olarak da kullanılmaktadır. Yapısal özellikleri, katı beyaz r Sodyum Bikarbonat; Bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzların bir tanesinin adıdır. En önemli özelliği ise içerisinde antiasit özelliğinin olmasıdır. Ayrıca karbonat olarak da kullanılmaktadır. Yapısal özellikleri, katı beyaz renkte kristal halinde bir tozdur. Suda çözünme özelliğine sahiptir. Sodyum bikarbonatın ayrıca sodyum karbonata benzeyen bir hafif alkali tadı vardır. Sodyum bikarbonat ayrıca Salkin solüsyonu bileşiğinde kullanılan bir maddedir. 

Sodyum Bikarbonatın Tarihçesi;

Eski mısır dönemlerinde sodyum bikarbonat hiyeroglif yazılarda boya olarak kullanılan bir maddedir. İlk olarak 1791 yılında Fransız bir kimyager olan Nicolas Leblanc tarafından sodyum karbonat olarak üretilmiştir. Daha sonraki zamanlarda 1846 yılında sodyum karbonattan ve karbondioksitten kabartma tozu üreten ilk fabrikaya kurulmuştur. Bu bileşik 1800'lü yıllarda roman kaptan Rudyard Kipling tarafından başlıkların taze tutulmasında kullanılmıştır. O günlerden bu yana sodyum bikarbonat, Saleratus olarak adlandırılmaktadır. 

Sodyum Bikarbonatın elde edildiği sodyum karbonat sodyum hidroksitin sulu çözeltisi ile karbondioksitin reaksiyonundan elde edilmektedir. Sodyum bikarbonat ise yeterli miktardaki yüksek yoğunlukta karbondioksit ve su tepkimesi ile elde edilmiştir. Bu yöntemle bu madde katı halde çökeltilmektedir. Sodyum bikarbonattan elde edilen karbonat ticari amaçlı olarak yüksek oranlarda üretilmektedir. 

Sodyum Bikarbonat Özellikleri;
 • Veteriner hekimlik alanında asidozisin sağaltımında büyük bir öneme sahiptir. 
 • Yüzde 1,3'lük çözelti miktarı izotonik özellikler içermektedir. 
 • Hiponatreminin sağaltımında da kullanılmaktadır. 
Sodyum Bikarbonattan üretilen Karbonatın insan hayatını kolaylaştırmadaki özellikleri;

Genellikle hamuru kabartmada kullanılan kabartma tozu genellikle sodyum bikarbonatın kuru asidin ve mısır nişastasının birleşimidir. Halk arasında sodyum bikarbonat, karbonat olarak bilinmektedir. Karbonat sıcaklığın elli derece ve üstünde asit ve suyun etkisiyle kabartma tozunda bulunan karbonat otomatik olarak birden fazla bileşene ayrılmaktadır. Bu işlem ile beraber karbondioksit gazı karbonatın içerisinde açığa çıkmaktadır. Bu gazdan dolayı gaz kabarcıkları meydana gelir ve hamur bu sayede genleşmeye başlar. Buda hamurun kabarmasına neden olur. 

Karbonat sadece hamuru kabartmakla kalmayarak başka etkileşimlerde de bulunur.

Bunlar;
 • Yanmış bir fırın tepsisinin ve tencerenin kolaylıkla temizlenmesini sağlar. 
 • Haftada bir kerede olsa dişlerin kabartma tozu ile fırçalanması dişlerde oluşan siyahlıkları ortadan kaldırır.
 • Sert sebzeler ve bakliyatların haşlama işleminde suya ilave edilmesi hepsinin daha kolay yumuşamasına neden olur. 
 • Aynı zamanda karbonat su ile bir araya geldiğinde suyun sertliğini içerisindeki magnezyum ve kalsiyumu çökeltiye uğratarak yumuşamasını sağlar.
 • İçeriğinde kükürtçe zengin sebzeler olan karnabahar ve lahanada ise sodyum bikarbonat yani karbonat içerisindeki kükürdün çözeltiye uğramasını sağlayarak oluşan keskin kokuların meydana gelmesine engel olur. 
 • Karbonat aynı zamanda bazik özelliği sayesinde istenmeyen tüm kötü kokuları nötrleştirme özelliğine sahiptir. 
 • Sodyum bikarbonat böcek ısırıklarından meydana gelen yanma ve kaşıntı gibi durumlarda suyla karıştırılarak ısırılan bölgeye uygulanırsa sorunları ortadan kaldırır. 
 • Karbonat mide yanmalarında da kullanılan bir madde olup, gereğinden fazla miktarlarda salgılanan mide asidini salgılamasında denge sağlamaktadır. 
 • Karbonat ile gümüş olan eşyalarda kullanılarak parlatılmaktadır. 
 • Fırında pişirilmek istenen tavuğun üzerine karbonat sürmekte gevrek bir yapı oluşturmasına neden olur. 
 • Karbonat ile yıkanan beyaz çamaşırlarda istenen beyazlık elde edilebilmektedir.  Alkali Diyet Karbonat https://www.karbonat.org/alkali-diyet-karbonat.html Tue, 16 Oct 2018 23:50:31 +0000 Alkali Diyet Karbonat: Vücudumuz hepimizin en kıymetli varlığıdır. Bu varlığın tam olarak düzenli çalışabilmesi için bir takım standart kuralları bulunur. Ph değerimiz  vücudumuzun en önemli standart değerlerindendir. Bağ Alkali Diyet Karbonat: Vücudumuz hepimizin en kıymetli varlığıdır. Bu varlığın tam olarak düzenli çalışabilmesi için bir takım standart kuralları bulunur. Ph değerimiz  vücudumuzun en önemli standart değerlerindendir. Bağışıklık sistemimizi ayakta tutacak olan ph değerimizin 7,4 yakınlarında olması gerekmektedir. Tüketilen besin maddelerinin alkali olması ve bunların yanında alkali su içerek vücudun desteklenmesi gereklidir. Hücrelerimizin tazelenmesi, daha kolay zayıflayabilmek, sağlıklı bir vücuda sahip olmak, enerjik olmak ve formda kalabilmek için vücudumuzun alkali suya ihtiyacı vardır. 

  Alkali Diyet Karbonat: Kişilerin kendi belirledikleri bir hazırlık platformu bulunabilir. Fakat her zaman için alkali suyun günlük taze olarak hazırlanması ve taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bazı insanlar hayat tarzını tam olarak alkali suya göre endeksleyerek, ölçüyü çoğaltmak şartı ile damacana su miktarına göre karbonat temin edip çoklu hazırlık yapmaktadır. Yemekler dahil her yerde kullanılabilecek olan alkali suyun belirli bir hazırlama standardı bulunmaktadır. Alkali su hazırlamak gayet basit ve pratiktir. Yalnızca karbonat ve taze suya ihtiyaç vardır. Eczaneden alacağınız karbonat ile mümkün olduğu kadar iyi kalitede hazır su eşliğinde yapılmalıdır. 2 litre güvenilir taze su içerisine sadece bir yemek kaşığı eczaneden almış olduğunuz karbonatı koyarak taneler tam anlamıyla yok olana kadar karıştırıp çözeltiyi hazırlamak gerekir. Kullanılacak su miktarına göre ölçüler  değiştirilerek ihtiyaca göre hazırlamak mümkündür.  

  Alkali Diyet Karbonat: Sularda kalite ararken suyun yüzey gerilimine bakmak gerekir. Alkali su ile tanımlanacak olan sular yüzey gerilimi bakımından düşük olan sulardır. Oldukça iyi olan emilebilme özelliği ile vücutta ihtiyaç duyulan hücrelere çok daha kolay bir şekilde ulaşacak ve vücuda büyük yarar sağlayacaktır. Alkali su kullanmaya başlayan insanların su içme isteklerinin daha fazla olacağı görülecektir. Özellikle suyu çok az tüketen ve su içmekten zevk almadığı için uyguladığı diyet programlarına suyu dahil edemeyen insanlar alkali su tüketerek su içme isteklerine yeni bir sayfa açarlar. Cilt derisi eskiye nazaran çok daha parlak olur ve pürüzsüz bir cilt yapısı büyüleyici bir görüntü yapar. Çünkü hücreler alkali su ile buluştukları vakit gerçek doyum noktasına ulaşacak ve emilim çok daha sağlıklı yapılacaktır. Kuru bir cilt yapısı olan insanlar kısa zaman sonra aradaki farkı çok kolay olarak tespit edecektir. Yaşlanma gecikecek ve yaşam tarzı bu yönde değişikliğe uğratıldığı için zinde bir hayat ve hastalıklara karşı korunmuş bir bedene kavuşulacaktır. Asitler vücudumuza zarar verirler. Asitli maddeler hücre yapısını bozguna uğratmakla kalmıyor bugün pek çok hastalığın başlangıç sebebi olarak görülüyor. Özellikle; şeker hastalığı, kalp hastalıkları, tansiyon problemleri,aşırı kilolu olmak, kemik erimesi ve böbrek hastalıklarında ilk önce asitler gündeme gelir. Eğer vücudumuzun asit dengesinde sorunlar oluşmuşsa bu hastalıklara yakalanma oranı artacaktır.
  ]]>
  Karbonat Nasıl Elde Edilir https://www.karbonat.org/karbonat-nasil-elde-edilir.html Wed, 17 Oct 2018 12:51:06 +0000 Karbonat Nasıl Elde Edilir, Karbonik asidin bazlar ile birleşerek ortaya çıkarmış olduğu tuzların genel adına karbonat adı verilir. Karbonat CO3 iyonunu meydana getiren bileşik olarak bilinir. Karbonat metal katyonları il Karbonat Nasıl Elde Edilir, Karbonik asidin bazlar ile birleşerek ortaya çıkarmış olduğu tuzların genel adına karbonat adı verilir. Karbonat CO3 iyonunu meydana getiren bileşik olarak bilinir. Karbonat metal katyonları ile tepkimeye girerek, iyonik bileşikler meydana getirirler. Sanayide karbonatlı bileşiklerin çok geniş kullanım alanları vardır. Örnek verecekse karbonat, Na2CO3 sabun yapımında, cam yapımında, deterjan yapımında, sentetik ipek yapımında ve kağıt yapımında kullanılmaktadır. Bunların yanında karbonat, sert suda bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonları ile tepkimeye girerek çökelti oluşturur ve suyu yumuşatır. Karbonat pH dengeleyicisi olarak da kullanılır.
Hidrojen iyonları, karbonat CO3 iyonu ile tepkime oluşturarak çözeltinin asitliğini azaltır, pH değerini artırır.Karbonat kimya sanayinde, başka birçok değişik sodyum bileşiği sentezlemek için kullanılır. Bunlar arasında karbonat, ekmek sodası, sodyum tripolifosfat ve sodyum silikat yani deterjan yapımında, sodyum dikromat ve sodyum kromat yani krom kaplama işleminde,  sodyum siyanür yani elektro kaplamada, sodyum alüminat yani alüminyum saflaştırılmasında ve sodyum hidroksit  yani kuvvetli baz olarak kullanılmaktadır.

Karbonat nasıl elde edilir, formülü nedir: Bileşiğin formülü: CO3(KÖK)=1 Karbonat molekülü; 1C, 3O atomundan meydana gelmektedir.
Karbonat formülü olarak bilinen bileşiklerin oluşması, elementler bileşik oluşturur ve elementi oluşturan aynı türden meydana gelen element atomlarının birbirleri arasındaki kimyasal bağ yok olur ve element atomları birbirinden ayrılmışlardır. Birbirinden ayrılan elementlerin atomları, değişik olan element atomları ile yeni kimyasal bağlar oluşturarak yan yana gelirler; bunun neticesinde ise  bileşikler oluşum göstererek tepkimeye girerler. Bu nedenle bileşikler oluşurken değişik element atomları kimyasal bağlar vesilesi ile bir araya gelirler ve karbonatı oluşturur. Atomlar bileşik oluşturdukları zaman atomların arasında olan ara değişiklik gösterir. Atomların element halindeyken aralarındaki mesafe az olmaktadır. Atomlar bileşik oluşturduklarında ise atomlar aralarındaki uzaklık artar. Bunun sebebi ise atomların element halinde ortaya çıkması ile elementler aralarındaki kimyasal bağlar, bileşik oluşturdukları vakit aralarında oluşan kimyasal bağlardan farklı olarak bilinmektedirler. 

]]>
Alkali Su Karbonat https://www.karbonat.org/alkali-su-karbonat.html Thu, 18 Oct 2018 03:56:30 +0000 Alkali su karbonat, Vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için ve sağlıklı bir şekilde dengesini sürdürebilmesi için her insanın vücudundaki ph değerinin 7.4 olması gerekmektedir. Besin yolu ile vücuda alına Alkali su karbonat, Vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için ve sağlıklı bir şekilde dengesini sürdürebilmesi için her insanın vücudundaki ph değerinin 7.4 olması gerekmektedir. Besin yolu ile vücuda alınan gıdaların alkali olmasının yanında alkali su ile de bunun destekleniyor olması gerekir. Hücrelerin sürekli yenilenebilmesi, daha sağlıklı daha zayıf vücut ölçülerine sahip olabilmek için ve enerjik olarak formda kalmak için alkali su şarttır. İçtiğimiz suyun kalitesi ph değerine bağlıdır. İyi bir su vücut ta yeterli derecede emilebilme özelliğine sahip olan sudur. Böylece içtiğimiz su hücrelere daha kolay ulaşır ve büyük oranda fayda sağlar. Alkali suyu kullanmaya başlayan kişilerin bir süre sonra farkında olmadan otomatik olarak su içme istekleri artacaktır. Vücut alakli suyu almaya başladığı zaman sürekli isteyecektir. Su içmeyi sevmeyen ve yeterli oranda su tüketmeyen kişiler için alkali su oldukça önemlidir.

Alkali su karbonat faydaları

Alkali su vücuda alındığı zaman cilt derisi ve saçlar daha parlak ve ışıltılı hale gelir. Çünkü hücreler sağlıklı alkali su ile beslendikleri zaman gerçek doyum noktasına ulaşarak daha çok emilim sağlayacaklardır. Kuru ve hassas cilde sahip olan kişiler ciltlerindeki inanılmaz değişimi kısa sürede fark edeceklerdir. Ayrıca alkali su bağışıklığı artırdığından dolayı hastalıklara karşı daha dirençli ve yaşlanma belirtilerinin gecikerek daha zinde bir hayata geçiş yapacaklardır. Asidik özellikte olan besinler ve sıvılar hücreleri inanılmaz derecede bozguna uğratarak ve yıpratarak bir çok rahatsızlığa zemin hazırlamaktadır. Kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kemik erimesi, tansiyon şikayetleri ve aşırı derece de kilo problemi asidik maddeler sayesinde olmaktadır.

Alkali su, vücuda alınan zararlı maddelerin ter, idrar ve dışkı yolu ile dışarı atılmasını sağlayarak, hücreleri yenileyip vücudun daha sistemli, daha enerjik ve daha korunaklı çalışmasını sağlar.

Karbonatlı alkali su için gereken malzemeler

 • Eczaneden temin edebileceğiniz bir paket İngiliz karbonatı (80 gr halinde satılmaktadır)
 • ph değeri yüksek hazır içme suyu
 • ve limon

Alkali su karbonat hazırlanışı

Alkali sudan yeterli derece de fayda sağlamak için günlük olarak taze taze hazırlamanız gerektiğini unutmayın. Hazırlamış olduğunuz alkali suyu pişireceğiniz yemekler dahil sürekli kullanabilirsiniz. Bundan dolayı günlük tüketim miktarınıza göre hazırlamanız tavsiye edilir. Size vereceğimiz ölçü 1 litre için geçerli olan tariftir. Daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuzda ölçüleri artırmanız yeterli olacaktır.

1 litre hazır içme suyuna 2 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı ve 7 damla limon ekleyerek çalkaladığınızda alkali suyunuz hazır hale gelir. İlk etapta karbonatı cam bir şişeye koyduktan sonra üzerine direkt limon sıkıp erimesini sağlayın suyu daha az koyun iyice çalkalayın ve karbonatın tamamen eridiğinden emin olduktan sonra geri kalan suyu ekleyin. Alkali suyunuz tüketime hazır hale gelecektir.         

]]>
Kalsiyum Karbonat Kullanım Alanları https://www.karbonat.org/kalsiyum-karbonat-kullanim-alanlari.html Thu, 18 Oct 2018 10:06:58 +0000 Kalsiyum Karbonat Kullanım Alanları; Genel olarak bir çok kişinin bilmediği fakat hayatımızn bir çok alanında kullanılan birleşik elementlerdendir. Kalsiyum karbonat kulanım alanlarından önce belirtmek gerekirse kişi Kalsiyum Karbonat Kullanım Alanları; Genel olarak bir çok kişinin bilmediği fakat hayatımızn bir çok alanında kullanılan birleşik elementlerdendir. Kalsiyum karbonat kulanım alanlarından önce belirtmek gerekirse kişi sağlığı için oldukça zararlıdır. Özellikle eller ile temasda direkt olarak derilere zarar veren, aynı zamanda gözler için oldukça tehlikeli bir maddedir. İnsan sağlığında oldukça zararlı olan bu element mutlaka çocuklardan uzak tutulmalıdır. Nitekim vücuda fazla temas halinde su ile birlikte karışımı, büyük tepkimelere neden olmakla birlikte kalıcı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Eski dönemlerde olduğu gibi pek kullanım alanları kalmamakla birlikte, bir çok sanayi kolları ve tıp alanında halen kullanılmaktadır. Nitekim ülkemizde oldukça fazla olan ve maliyeti açısından düşük olmakla birlikte kalsiyum karbonat kullanımı devam etmektedir. Diğer adı ile kireç taşları olarak bilinmektedir. Ve kayaçlarda direk olarak ayrıştırılarak kullanılmaktadır.

İnşaat Sektöründe Kalsiyum Karbonat Kullanım Alanları

inşaat sektörüne eskiye oranla kullanımı yaygın değildir. Özellikle kimyasal boyaların yaygın olmadığı dönemlerde evlerin boyalanmalarında kullanılmaktadır. Bunun dışında mermelerin yapımında halen kullanımı yaygındır. Mermerlerin sertliğinden dolayı kolay şekil alabilmesi ve kolay kesilebilmesi için şu anda yaygın bir şekilde hammadde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca inşaat sektöründe duvar örülmesi ve sıva işlemlerinde kireçler kullanılmaktadır. içeriğinde ise kalsiyum karbonat bulunmaktadır.

Tıp Dünyasında Kalsiyum Karbonat Kullanım Alanları

Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlarda kullanılmaktadır. Böbrek taşların parçalanmasında vermiş olduğu tepkimeden dolayı direk ufaltmaktadır. Ve tıp sektörüne böbrek hastalıklarında verilen ilaçların bir nevi olmaz ise olmasıdır. Bunun dışında kişinin kan değerlerinde fosfor oranı yüksek olanlar içinde kullanılmaktadır.

Tarım Sektöründe Kalsiyum Karbonat Kullanım Alanları

Özellikle meyve ağaçlarını zararlı haşare ve böceklerden korumak için en etkili yoldur. Zaten şehir içinde bile gözünüze mutla çarpmıştır. Ağaçların köklerinden gövdelerine kadar etraflıca sürülmektedir. Ağaçları zararlı haşare ve böceklerden korumakta hiç bir zehir kalsiyum karbonat kadar etkili değildir. Aynı zamanda ağaç altında ki topraklarada hiç bir zararı olmaması nedeni çiftçiler tarafından kullanılmaktadır.
]]>
Karbonat İle Peeling https://www.karbonat.org/karbonat-ile-peeling.html Thu, 18 Oct 2018 21:30:11 +0000 Karbonat ile peeling, Sodyum bir karbonat içerdiği maddeler bakımı ile cildinize herhangi bir zarar vermeyip aksine cildinizin ışıltısını ve parlaklığını ortaya çıkaran mucizevi bir bileşimdir. Doğal olarak fayda Karbonat ile peeling, Sodyum bir karbonat içerdiği maddeler bakımı ile cildinize herhangi bir zarar vermeyip aksine cildinizin ışıltısını ve parlaklığını ortaya çıkaran mucizevi bir bileşimdir. Doğal olarak faydalanabileceğiniz birebir hem bakım hem güzellik iksiridir. Alkali özelliğinden dolayı da cildinizdeki sivilce leke ve benzeri oluşumları yok eder. Ayrıca antiseptik özelliği ile (mikrop öldürücü) ciltte biriken toz, kir, ölü deri, yağ ve cilt atıklarını güvenle temizleyebileceğiniz bir maddedir. Maliyeti de düşük bundan daha etkili ve doğal bir güzellik bakım malzemesi az bulunur. Temiz ve sağlıklı bir cilt için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz ph değeri oldukça yüksek bu tarifi mutlaka deneyin.

Karbonat ile peeling için gerekli malzemeler

 • 1.5 yemek kaşığı ev yapımı doğal yoğurt
 • dolu 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı mısır unu

Yapılışı: Karbonatlı cilt peelinginden yeterli derecede fayda sağlamak istiyorsanız banyo yaptıktan sonra gözenekleriniz açıkken uygulamanız etki derecesini artıracaktır. Yoğurt, mısır unu ve karbonatı bir kasenin içinde iyice karıştırın. Karbonat ve yoğurt birleşince karbonatın aktif hale gelmesi nedeni ile bir kabarma oluşacaktır ve bir süre sonra normale dönecektir. Hazırlamış olduğunuz peelingi dairesel hareketlerle cildinize yedirin özellikle burun kenarları ve alın bölgesi gibi yerlerde biraz daha baskı uygulayarak yapabilirsiniz. Her bakım ürününde olduğu gibi göz altlarınıza uygulama yapmayın. Aşağı yukarı 3 dakika dairesel hareketlerle cildinize yedirdikten sonra 10 dakika kadar ciltte bekletebilirsiniz. Daha sonra ılık su ile güzelce yıkayıp cildi kuruladıktan sonra cildinizdeki ışıltıyı hemen hissetmeye başlayacaksınız. Bu peelingi hafta da 1 defa uygulamaya özen gösterdiğinizde kalıcı etkileri çok daha fazla olacaktır.

Karbonatlı peelingi kimler kullanamaz

Karbonat olukça keskin bir bileşime sahip olduğundan dolayı cilt tipi aşırı derecede hassas ve kızarıklığa yatkın kişilerin kullanmaması gerekir. Aynı şekilde sıkılmış kanamış sivilceler, yüzde iltihap akıntı gibi durumlar varsa ve yüzünüzde açık yaralar var ise kullanmamalısınız.         

      

]]>
Karbonat Peeling https://www.karbonat.org/karbonat-peeling.html Fri, 19 Oct 2018 01:14:21 +0000 Karbonat Peeling, Cilt lekeleri birçok neden oluşan ve kapatılması zor olabilecek kadar ciddi düzeylere ulaşabilen cilt sorunlarından biridir. Güneşin negatif etkileri, sivilce oluşumundan kaynaklanmış olan lekeler, bazı Karbonat Peeling, Cilt lekeleri birçok neden oluşan ve kapatılması zor olabilecek kadar ciddi düzeylere ulaşabilen cilt sorunlarından biridir. Güneşin negatif etkileri, sivilce oluşumundan kaynaklanmış olan lekeler, bazı lazer uygulamaları, kullanılan kozmetik ürünler, kötü ve sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı ve benzeri birçok şeyin neden olduğu cilt lekeleri için birçok peeling tarifi bulunmaktadır. Bu maskelerden biri de karbonat maskesidir.

Karbonat peeling (maskesi):

Karbonat, cilt için oldukça yararlı bir maddedir. İçerisinde hiçbir kimyasal barındırmamasıyla de oldukça etkilidir. Üretimi yapılan birçok cilt ürününün içinde kullanılan karbonat, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri ve kirleri çözücü bir etkiye sahiptir. Bu özelliği sebebiyle ciltteki koyu lekeleri açar ve bu lekeleri aşındırarak, cildin eski pürüzsüz ve parlak görüntüsünü geri kazanmasına yardımcı olur. Tamamen  naturel bir ürün olan karbonat maskesi (peeling) haline getirerek gönül rahatlığıyla kullanılması mümkündür. Karbonat peeling yapılma amacı, ciltteki kir ve ölü hücre tabakalarını çözündürmek, bu vesileyle cilde aydınlık ve pürüzsüz bir görünüş kazandırmaktır. Ciltteki lekeleri gidermek ve bir daha lekelerin meydana gelişini önlemek için yapılan karbonat peeling fazlasıyla etkili bir uygulamadır.

Karbonat peeling nasıl yapılır: 

Karbonat peeling yapımı fazlasıyla kolaydır. İhtiyaç olan tek şey bir tatlı kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı sudur. Karbonat ve suyu  merhem kıvamına gelene kadar karıştırılır ve elde edilen karışım cilt lekelerinin üzerine sürülür. Yaklaşık üç dakika ciltte bekletilir. Peeling uygulaması sonunda cilt bol su ile iyice durulanır.

karbonatlı leke giderici peeling malzemeleri:
 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 4 damla limon suyu
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

karbonatlı leke giderici peeling yapılışı:

Tüm malzemeleri iyice özdeşleşecek şekilde krem kıvamına gelene kadar karıştırın. İçerisine eklenen limonun etkilerinden korunmak için hazırlamış olduğunuz kremi göz çevrenizden uzak tutarak, lekelerin yoğun olduğu bölgelere sürün. Maskeyi beş dakika yüzünüzde durdurduktan sonra bolca ılık su ile cildi durulayın. İçeriğinde limon bulunan bu maske, cildin tonunu açan bir etkiye de sahiptir. Bu bakımdan lekelerin rengini de açacak ve sağlıklı bir cilt elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu maskeyide haftada bir kez olacak şekilde  peş peşe iki ya da üç seans yapılabilir.

]]>
Karbonat İle Temizlik https://www.karbonat.org/karbonat-ile-temizlik.html Fri, 19 Oct 2018 12:59:48 +0000 Karbonat ile temizlik, Normal yaşamda karbonat olarak bilinen sodyum bikarbonat hamur işlerinde kullanılan temel madde olmasının dışında pek çok faydalı içeriğe sahiptir. Ama yine de kimyasal bir madde olduğunu bilmel Karbonat ile temizlik, Normal yaşamda karbonat olarak bilinen sodyum bikarbonat hamur işlerinde kullanılan temel madde olmasının dışında pek çok faydalı içeriğe sahiptir. Ama yine de kimyasal bir madde olduğunu bilmeliyiz. Her şeyin fazlasında olduğu gibi karbonatı da faydalı diye çok fazla kullanmamız gerekir. Ama yine de temizlik işlerinde kullanmak istediğimizde diğer kimyasal içeren deterjanlara göre çok daha sağlıklı olduğu kesin. Eğer karbonatı temizlikte kullanmak isterseniz büyük poşetlerde satılanlardan temin edebilirsiniz. 

Karbonat ile temizlik nasıl yapılır

 • Buzdolaplarını ne kadar temizlesek de içinde gıda maddeleri bulunduğundan dolayı koku yapar. İlk etapta karbonatlı su ile buzdolabınızı bir güzel silin ve kurulayın. Sonrasında ise bir kasenin içine karbonat doldurarak buzdolabının bir köşesine yerleştirin. Belli aralıklarla da karbonatı karıştırın. Buzdolabında kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.
 • Evdeki halılar en çok bakteri üreten eşyalardan biridir. Günlük olarak süpürülüp silinse de bir süre sonra koku yapmaya başlar. Bir kase dolusu karbonatı halınızın üzerine her tarafına gelecek şekilde serpin. 2 saat boyunca bekletin. Elektrik süpürgesi ile süpürün. Aynı işlemi halının ters tarafı içinde mutlaka uygulayın. 
 • Yine mutfak tezgahları sürekli hijyenik olması gereken yerlerdendir. Bunun için mutfak tezgah ve lavabonun içini çok az su ile ıslatmış olduğunuz karbonatla ovabilirsiniz. Ayrıca tezgahların üzerinde kimyasal kalıntısı da olmayacaktır.
 • Banyoda da karbonat kullanımı son derece kolay ve pratiktir. Banyo küvetleri, lavabolar ve klozeti karbonatın üzerine damlatacağınız 4-5 damla limon suyu ile ovduğunuzda muhteşem olacaktır. 
 • Tıkanan mutfak ya da banyo lavabolarınızda ve giderlerde bir avuç dolusu karbonat dökerek üzerine kaynamış sıcak su döktüğünüzde lavabo ve giderler pratik bir şekilde açılır.
 • Paslanmış olan metal mutfak eşyalarınızı karbonat ile ovarsanız hem pasını alır hem de bir daha paslanmasına engel olur. Aynı şekilde porselen eşyalarınızın temizliğin dede karbonatı güvenle kullanabilirsiniz. 
 • Kireçlenmiş su ısıtıcıları ve çaydanlıklar can sıkar. Bunların içine karbonat atarak kaynatırsanız kireçler direk sökülür.
 • Çamaşır ve bulaşık makinalarında kullanmış olduğunuz deterjan miktarlarını azaltarak geri kalanını karbonat ile tamamlarsanız pırıl pırıl çamaşır ve bulaşıklarınız olur. 
 • Banyoda kullandığınız terliklerin içine karbonat atarak bekletirseniz terlikleriniz ayaklar için daha sağlıklı hale gelip bakteri üretmeyecektir.
 • Dibi tutmuş yanmış tencere ve tavalarınızda karbonatın eşsiz temizliğinden faydalanabilirsiniz. Dibi tutan tencere ya da tavaya akşamdan 2 yemek kaşığı karbonat atarak kaynatın. Ve bu şekilde sabaha kadar bekletin. Sabah yıkadığınızda yanık ve kalıntıdan eser kalmayacaktır. 
 • Karbonatı sadece ev temizliğin de değil dişlerinizin bakımı ve hijyeni içinde kullanabilirsiniz. Özellikle akşam yatmadan önce diş bakımınızı karbonat ile fırçalayarak yaparsanız hem ağız hijyeniniz hem de dişlerinizin beyazlaması açısından sonuca inanamayacaksınız.  
 • Saçlarınız çok kirli ve aniden dışarı çıkmanız gerekirse saç diplerinize karbonat atıp bir süre bekletirseniz saçınızdaki tüm yağı emerek temiz görünmesini sağlar.   
 • Ayrıca kişisel temizlikte ter kokusu dayanılmaz bir sıkıntıdır. Kişisel hijyen ve kötü kokudan kurtulmak için koltuk altlarınıza karbonat sürerseniz hem terleme hem de kötü koku kalmaz.
]]>
Karbonat Cilde İyi Gelirmi https://www.karbonat.org/karbonat-cilde-iyi-gelirmi.html Fri, 19 Oct 2018 21:45:23 +0000 Karbonat cilde iyi gelirmi, Halk arasında soda olarak bilinen karbonat, karbondioksit, su ve sodyum bikarbonattan oluşan bir bileşimdir. Ekolojik bir ürün olan karbonat, kek, pasta gibi hamur işlerinin haricinde, ev temizli Karbonat cilde iyi gelirmi, Halk arasında soda olarak bilinen karbonat, karbondioksit, su ve sodyum bikarbonattan oluşan bir bileşimdir. Ekolojik bir ürün olan karbonat, kek, pasta gibi hamur işlerinin haricinde, ev temizliği, çamaşır beyazlatmak, diş beyazlatmak gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Cilt içinde pek çok faydası olan karbonat, bazen tek başına bazen ise bir miktar suyla karıştırılarak cilt bakımı için kullanılabilir. Su haricinde limon, tuz, nişasta, bitkisel yağlarla da karışım yapılarak kullanılabilir.

Cildin sakinleşip dinlenmesini sağlayan karbonat, ciltte renk tonunu açmak içinde kullanılır. Karbonat, eczanelerden, marketlerden ya da aktarlardan temin edilerek faydalarından yararlanılabilir.

Karbonat cilde iyi gelirmi

Temizleyici özelliği olan karbonat, şampuan, kaşıntı için pomad, vücut için krem, tıraş losyonu gibi pek çok şekilde kullanılabilir. Cilt için karbonat nasıl kullanılır, gelin hep birlikte göz atalım.

El ve ayak banyosu: Günlük yaşantı içinde eller ve ayaklar en çok kullanılan ve dolayısıyla yorulan organlar arasındadır. Bu nedenle bu organlarda nasırlaşma gibi pek çok olumsuzluk oluşabilir. El ve ayak bakımı yapmak için, karbonat, büyük bir kabın içinde hazırlanabilir. 2 litre suya bir ölçü yani 3 bardak karbonat karbonat eklenmelidir. Su ve karbonat iyice karıştırıldıktan sonra hazırlanan karışıma eller ya da ayaklar batırılarak 15 dakika bekletilir. El ve ayak için ayrı ayrı su hazırlanmalıdır. Karbonatlı su el ve ayakların gevşemesini varsa nasırların yumuşamasını sağlar.

Deodorant etkisi: Vücutta kötü kokulara karşı oldukça etkili bir çözüm olan karbonat, vücudun hoş kokması için kullanılabilir. Banyodan sonra cilt kurulanır ve koltuk altına avuç içine alınan bir miktar karbonat sürülür.

Yüz peelingi ve vücut maskesi: 1 ölçü suyun içine 3 ölçü karbonat eklenip macun kıvamı alana kadar karıştırılır. Karışım yüze dairesel hareketlerle sürülüp birkaç dakika bekletilerek temizlenir. Uygulama özellikle siyah noktalar için faydalıdır. Bu nedenle siyah noktaların yoğun olduğu bölgelerde bekletme süresi biraz uzatılabilir. Karbonat cildi yağdan ve makyaj kalıntılarından arındırarak daha temiz ve parlak görünmesini sağlar. Aynı maskenin ölçüleri arttırılarak vücut bakımı içinde kullanılabilir.

Kaşıntı ve tahriş için: Sivrisinek sokması gibi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan tahriş ve kaşıntı için kullanılabilen karbonat, 1 yemek kaşığı suyun içine 3 yemek kaşığı eklenerek krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Karışım kaşıntı ya da yanmanın oluştuğu bölgeye sürülür. Karışımı hazırlamak için eczanelerden saf su temin edildiğinde daha etkili olur.

Tırnak bakımı: Oje ve sigara kullanan kişilerin tırnaklarında sorunlara daha fazla rastlanabilmektedir. Sigara nedeniyle ortaya çıkan tırnak sararması için karbonat önemli bir temizleyicidir. Oksijen ile birlikte karıştırılıp tırnaklara uygulandığında olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Sivilce: Özellikle ergenlik döneminde çoğu gencin maruz kaldığı sivilce sorununa karşı karbonattan yararlanılabilir. Bu tür sorunlar için pahalı kozmetik ürünler kullanmaktansa karbonat kullanılabilir. Bir miktar karbonat saf balla karıştırılıp sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere uygulanır ve 15 dakika bekletilerek yıkanır.

]]>
Karbonat Sirke https://www.karbonat.org/karbonat-sirke.html Sat, 20 Oct 2018 07:07:24 +0000 Karbonat sirke, ikilisi doğallığıyla evlerde temizlik amaçlı kullanılan kimyasal içerikli bütün temizlik malzemelerini rafa kaldırmayı başarıyor. Karbonat sirke ikilisi ayrı ayrı olarak birçok alanda kullanıldığı gibi birl Karbonat sirke, ikilisi doğallığıyla evlerde temizlik amaçlı kullanılan kimyasal içerikli bütün temizlik malzemelerini rafa kaldırmayı başarıyor. Karbonat sirke ikilisi ayrı ayrı olarak birçok alanda kullanıldığı gibi birlikte de mucizevi işlerin üstesinden geliyorlar. Karbonat sirke banyo ve mutfak fayanslarında kullanıldığında yapay ve kimyasal içerikli malzemelere göre daha çok etkisini gösteriyor. Aynı zamanda ocak gözlerinin temizlenmesinde de etkili olan karbonat sirkeyi birçok alanı temizlemek ve dezenfekte etmek amaçlı kullanabilirsiniz. İnsan sağlığı için en önemli şeylerden biri temizliktir. Kişisel ya da genel olarak temizlik yapmak insanı huzura kavuşturur. Bu yüzden karbonat sirke ikilisini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Karbonat Sirke İkilisi Nerelerde Kullanılır

Karbonat sirke karışımı şu ölçeklerde karıştırılabilir. 1 tatlı kaşığı karbonat ile 1 çay bardağı sirkeyi karıştırarak biten parfüm şişelerinize doldurabilirsiniz. Püskürtme işlemi size temizlik sırasında kolaylık sağlayacaktır. Banyo hijyen açısından en önemli yerdir. İnsanların kültür seviyelerini tuvaletin ve banyonun temizliğinden anlayabilirsiniz. Lavaboda ve musluk başlarında oluşan inatçı su lekelerini,kireci, paslanmayı karbonat sirke karışımıyla temizleyebilirsiniz. Karbonat içeriğindeki maddelerden dolayı aynı zamanda lavabonuza ve temizlediğiniz diğer yüzeylere ışıltı verecektir. Karbonat sirke ikilisinde kullanacağınız sirkenin beyaz olmasını tavsiye ediyoruz. Çaydanlıkta oluşan su lekelerini ve kireci karbonat sirke ile rahatça güç sarf etmeden temizleyebilirsiniz. Kireç çöz adı altındaki kimyasallar yerine karbonat sirke karışımını denemekte fayda var. İkisinin de ayrı ayrı birçok işe yaradığını belirtmiştik. 

Sirke içeriğindeki antiseptik özellik sayesinde mikropları öldürür. Karbonat sirke ile yapılan temizlikte sirke kokusunu sevmeyen kişiler kullanmayı pek istemese de uçucu özelliğiyle rahatsız eden bir koku oluşturmayacaktır. Aksine 1 su bardağı sirkeyi 2 su bardağı su ile ocakta buharlaşana kadar kaynattığınızda evinize ve eşyalarınıza sinen yemek kokularından kurtulmanızı sağlar. Sebze ve meyvelerinizi pazardan aldıktan sonra sirkeli suda bir süre beklettikten sonra tüketmekte fayda var. Karbonat sirke ile fırın camınıza ve ocağın etrafına sıçrayan inatçı yağ lekelerini temizleyebilirsiniz. Karbonat sirke karışımını denemediyseniz mutlaka deneyin ve evinizdeki diğer bütün kimyasallardan kurtulun. Hem maddi açıdan uygun hemde kimyasal içerikli malzemelerin cildinizle temas etmesi ciddi bir durum olduğu için karbonat sirke karışımı en doğal ve en kullanışlı yöntemdir.
]]>
Karbonat Zayıflatırmı https://www.karbonat.org/karbonat-zayiflatirmi.html Sat, 20 Oct 2018 08:35:08 +0000 Karbonat zayıflatırmı, Hamurlu gıdalarda bir kabartıcı olarak kullanılan karbonatın bu özelliği dışında pek çok  faydası bulunmaktadır. Karbonatla zayıflamak pek çok kişiye akıllıca görünmemektedir.  Za Karbonat zayıflatırmı, Hamurlu gıdalarda bir kabartıcı olarak kullanılan karbonatın bu özelliği dışında pek çok  faydası bulunmaktadır. Karbonatla zayıflamak pek çok kişiye akıllıca görünmemektedir.  Zayıflama ile alakalı özelliği nereden geliyor buna bakalım. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki karbonat tek başına zayıflatmaz. Karbonatın hazımsızlık giderici özelliği çok eskilerden beri hepimiz tarafından bilinen bir şeydir. Vücutta biriken fazla asidi atarak mideyi rahatlatır.

Karbonat alkali özelliğe sahip olan bir bileşimdir. Alkali özelliği olan gıdalar ve içecekler vücudu formda tutarak zindelik verir. Karbonatın zayıflatma özelliği de tamamen bununla alakalıdır. Sadece karbonat içeceğim ve zayıflayacağım demek çok yanıltıcıdır. Aldığınız gıdalara dikkat ederek dengeli ve sağlıklı beslenerek ve vücudunuzu asidik maddelerden arındırarak sağlıklı bir zayıflama sağlayabilirsiniz.

Karbonat zayıflatırmı

Öncelikle şu konuda bilgi sahibi olmalısınız ki sadece karbonatla zayıflamanız mümkün değildir. Aksine çok fazla miktarda karbonatı vücudunuza yüklediğinizde faydadan çok zarar görürsünüz.

Ama karbonatlı su gıdalara dikkat edilerek kullanılırsa o zaman zayıflatma özelliği devreye girer. Karbonatlı su vücudunuzun asit baz dengesini düzenler. Asit baz dengesi düzenli hale gelince vücut metabolizmanız hızlanır. Bu da beraberinde zayıflamayı formda kalmayı getirir. Karbonatın zayıflatma özelliğinden maksimum fayda sağlamak için su halinde tüketebilirsiniz. 1 litre suyun içine 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip erimesini sağladıktan sonra bu suyu günlük ve düzenli olarak tüketmeniz gerekir. Böylece vücuda alkali su alarak sudan gerekli derecede faydalanmış olursunuz. Hücrelerinizdeki su emilimi bu şekilde çok faydalı olacağından metabolizmanızda hızlı çalışır. Alkali su vücuda enerji yükler. Zinde ve sağlıklı hissedersiniz. Ve vücut alkali suyu almaya başladığında yeterli faydayı elde etmeye başlayacak ve ister istemez sürekli su içme ihtiyacı otomatik olarak belirecektir. Böylece zayıflatma özelliği devreye girecektir. Ama aldığınız gıdaların dengeli düzenli ve sağlıklı olması şartı ile.

Karbonatlı suyu günde 3 litreye kadar tüketebilirsiniz. Her öğün yemekten yarım saat önce ve gün içinde fırsat buldukça tüketin. Şişkinlik ve ödemi de atacağınız için zayıflamanıza destek verecektir. Karbonatlı su tüketirken bol miktarda B vitamini içeren gıdalar tüketmelisiniz. Çünkü karbonatlı su B vitaminini vücuttan atmaktadır. Kalp yetmezliğine yatkın bireyler ve midesinde problem olanlar kesinlikle karbonatlı su tüketmemelidirler. Karbonat kan pompalama görevi olan kalbe aşırı derecede yük bindirdiğinden dolayı bu kişiler kullanmamalıdırlar. Unutmayın ki amaç vücudu alkali hale getirmekse bunu ilk olarak alacağınız sağlıklı gıdalarla ve bol miktarda tketilen  ph değeri yüksek içme suyu ile yapabilirsiniz.

Ayrıca karbonatlı su tüketecekseniz bunu kesinlikle sabah kalkar kalkmaz aç karnına almamalısınız. Midenize zarar verir.  


]]>
Karbonat Ne İşe Yarar https://www.karbonat.org/karbonat-ne-ise-yarar.html Sun, 21 Oct 2018 08:05:00 +0000 Karbonat ne işe yarar konu başlığı altında karbonatın faydalarını sizlerle paylaşacağız. Karbonatın kullanım alanlarını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Karbonat faydası olduğu kadar zararı da olan bir madde Karbonat ne işe yarar konu başlığı altında karbonatın faydalarını sizlerle paylaşacağız. Karbonatın kullanım alanlarını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Karbonat faydası olduğu kadar zararı da olan bir maddedir. Çünkü kimyasaldır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Karbonat Ne İşe Yarar
 • Karbonat hamur işlerinde çokça kullanılan bir maddedir.
 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra tekrar karbonat ile fırçalayın. Dişlerinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.
 • Dişleri beyazlatmakla kalmaz ağız kokusunu da alır.
 • Sulandırılmış karbonat ile yüzünüze maske yapabilirsiniz.
 • Kurumuş ve çatlamış ayaklarınızı içine karbonat ve sirke dökülmüş sıcak suda 30 dakika bekletin. Ayaklarınızın yumuşadığını göreceksiniz.
 • Koltuk altı terleme sorunu olan kişiler banyo sonrası sirke ile karıştırılmış karbonat ile koltuk altlarına masaj yapabilirler. Terleme sorunun ve koltuk altı kokusunun son bulduğunu göreceksiniz.
 • Yağlı saçlarınıza karbonat dökün karbonatın yağı emdiğini saçınızdaki yağın gittiğine şahit olun.
 • Midenizi rahatsız eden yemekler var ise içine bir kaşık katacağınız karbonat ile bu zararın önüne geçebilirsiniz.
 • Yine yemekten sonra mideniz rahatsız oldu ise karbonatlı su içebilirsiniz
 • Güneş yanıklarına karşı sulandırılmış karbonatı sürebilirsiniz.
 • Kötü kokan halılarınıza bir avuç karbonatı serpin ve bir iki saat sonra süpürün. Artık kokudan eser yok.
 • Diyelim ki kıyafetinize yağ damladı. Telaşa gerek yok hemen damlayan yağın üzerine biraz karbonat döküp ıslatın. Bir iki saat sonra ovun yağ lekesinin kalmadığını göreceksiniz. (Halı  ve koltuklar için de geçerli.)
 • Pas lekesini çıkarır.
 • Limonlu karbonat ile mutfak tezgahınızı ovabilirsiniz.
 • Buzdolabınızda kötü koku var ise bir kase karbonat koyun.
 • Lavabolarınızı  limonlu karbonat ile ovun ne kadar parladığını görün.
 • Karbonat Ne İşe Yarar Nelere yaramaz ki Elbise dolabınızda rahatsız olduğunuz kötü kokular varsa içinde karbonat olan bir kavanozu kapağını kapatmadan dolaba koyun.
 • Kararan gümüşlerinizi limonlu karbonat ile parlatabilirsiniz.
 • Çamaşır makinenize deterjanın üzerine ilaveten karbonat koyarak daha temiz çamaşırlar elde edebilirsiniz.
 • Duşa kabin camlarınızı karbonat ile silin.
 • Tıkanan lavaboya biraz karbonat biraz da sirke dökün. Üzerine sıcak su dökün. Tıkanıklık açılacaktır.

]]>
Mide Ekşimesine Karbonat https://www.karbonat.org/mide-eksimesine-karbonat.html Sun, 21 Oct 2018 13:56:08 +0000 Mide Ekşimesine Karbonat, Mide ekşimesi, Mide yemiş olduğumuz yiyecekleri sindirmek için, asit üretir. Bu asilerin mide duvarını tahriş etmemesi için mide içerisini kaplayan bir çok koruyucu hücre vardır. Yemek borusunda ne yaz Mide Ekşimesine Karbonat, Mide ekşimesi, Mide yemiş olduğumuz yiyecekleri sindirmek için, asit üretir. Bu asilerin mide duvarını tahriş etmemesi için mide içerisini kaplayan bir çok koruyucu hücre vardır. Yemek borusunda ne yazık ki böyle bir koruyucu hücre yoktur. Aşırı yemek yendiği zaman, midede fazla basınç oluşur. Sindirim esnasında bu basınç sebebinden dolayı mide kapağından asit yemek borusuna geçer. Burada (roflü) yanma ve ekşime olur. Görevini tam olarak yapmayan mide kapağı, aç olsan da tok olsan da geğirme esnasında mide sıvıları yemek borusuna kaçar boğazda yanma ve ekşime meydana getirir. Yemekten sonra hissedilen mide ekşimeleri, ağır ve baharatlı yemeklerin midede oluşturduğu iki suyun fazlalığından kaynaklanır. Birde yemekle alakası olmadan mide yanması ve ekşimesi olursa o zaman, mide veya on iki parmak bağırsağında ülser şüphesi düşünülebilir.

Karbonatın Mideye Faydaları,

Karbonat, genelde hamur mayalamada, temizlikte, kokuda ve sağlık alanında kullanılmaktadır. Halk arasında ismi karbonat olarak geçen sodium bikarbonat, mide ekşimesinde de faydaları gözlenmektedir. Karbonat, mide ekşimesi, kusma, mide yarası, mide yanması, nefes kokusu ve mide ülseri rahatsızlığına iyi gelir. Bu nedenden dolayıdır ki bir çok mide ilaçlarının içerisine karbonat katmaktalar. Karbonat mideyi rahatlatarak daha iyi çalışmasını sağlar. Uzmanlar karbonatın ülser tedavisinde kullanıldığını ve ağrıların hafiflediğini söylemekteler. karbonat, midede bulunan asitleri nötralize ettiği için mide ağrılarını şiddetini azaltmaktadır. Günlük yaşamda bir bardak su içerisine 1-2 cay kaşığı karbonat atılıp içilirse, mide rahatlar, mide bulantısını geçirir, sindirim sistemine yardımcı olur ve sindirimi hızlandırır. Uzmanlar her pişen yemek içerisine az miktarda karbonat katılmasını önermektedir. İçme sularının içine tadını bozmayacak az miktarda atılarak tüketilmesinde fayda vardır. Mide içerisinde gereğinden fazla biriken gaz ve şişkinlikleri atar, diyafram kasları ve akciğer kaslarına baskı ortadan kalkacağından nefes alma daha rahat ve fazla olacaktır. Mide ekşimesine karbonatın nasıl fayda ettiğini anlattık umarız yararlı bir makale olmuştur.
]]>
Karbonat Mide https://www.karbonat.org/karbonat-mide.html Sun, 21 Oct 2018 15:16:11 +0000 Karbonat Mide; Karbonat artık günümüzde hamur haricinde sağlıkta, kötü kokuda ve temizlikte kullanılır. Halk arasında karbonat olarak isimlendirilen sodium bikarbonat mide üstünde bilinen çokta faydası olmasa dahi bilinen bazı Karbonat Mide; Karbonat artık günümüzde hamur haricinde sağlıkta, kötü kokuda ve temizlikte kullanılır. Halk arasında karbonat olarak isimlendirilen sodium bikarbonat mide üstünde bilinen çokta faydası olmasa dahi bilinen bazı mide rahatlatıcı özellikleri de vardır. Midede kötü kokuya sebep olan rahatsızlıklar, ekşime, ülser, kusma, yanma ile yara gibi rahatsızlıklar üstünde olumlu sonuçlarından dolayı mide ilaçlarının içerisinde çok az oranda karbonat vardır karbonat insan sağlığı için çok yararlıdır. Dayanılmaz mide ağrılarına, mideyi rahatlatarak performansı artırmada, ülser ağrısına ve midede bulunan suyun fazla miktarını atmada karbonat oldukça faydalı olur. Genellikle doktorla karbona'tın ülser ağrısını ve ülser tedavisinde çok etkili ve olumlu sonuçlar verdiğini açıklamışlardır. Karbonat özelliklede mide asidini nötralize ettiğinden dolayı ülser ağrısının dayanılma ağrısını önemli ölçüde hafiflettiği bilinir. Örneğin tam bir bardak suyun içerisine bir yada iki tatlı kaşığı kadar karbonat ilave ederek içmeniz birazda olsa ülser ağrısını hafifleterek sizi rahat ettirir. Ayrıca karbonatı kapsül şeklinde de alabilirsiniz. Uzmanlar özellikle de karbonatı yemek yapar iken içine çok az kullanmanızın çok faydalı olduğunu söylemiştir. Ancak yaz mevsiminde karbonat tüketimine çok daha dikkat edin. Günde bir bardak suyun içerisine biraz karbonat ilave ederek içmeniz yarar sağlar. Karbonatlı su mideyi rahatlatarak kişinin performansını olumlu yönde etkiler. İçilen hazır suların içerisinde çok az karbonat etkisi olur ve mide bulantısına çok iyi gelir. Bu sebepten dolayıda mide ağrıları ile mide bulantısından çok az dahi olsa kurulabilirsiniz. Karbonat tüketmek mideyi oldukça hızlandırarak sindirim sisteminin çok daha fazla hızlanmasını sağlar. Ayrıca karbonat zayıflamada da oldukça faydalı olur. Her şeyin fazlası faydadan çok zarara döndüğünden dolayı karbona'tın da fazlası zarara döner mesela ülseri yeniden açar. Ayrıca karbonat tüketmek iştahı açar bu nedenden dolayı küçük çocuklara az miktarda verilebilir. Bağırsak ile mide sorunları üstünde oldukça faydalı olan karbonat özellikle de mide eşkimesi için çok faydalıdır. Karbonat bağırsak ve mide gazlarının da giderilmesinde kullanılır. Bakliyat ve patates gibi haşlamalar yapar iken bir tatlı kaşığı karbonat ilave etmek hem çok daha çabuk pişmesine ve yenildikten sonra midede rahatlıkla sindirilmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Midede olan yaralar ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu yaralardan dolayı mideden gelen kötü kokuları önleyebilmek için karbonatı su ile karıştırarak için mide yaralarını yakarak iyileştirir. 

Mideye Karbonat Nasıl Kullanılır

Tam üç boyunca sabah, öğlen ve akşam bir çay bardağı kadar karbonatlı su içmek midede oluşan gastriti tamamen yok eder. Tam üç gün bu uygulamayı yaptıktan sonra karbonatlı su içmeyi kesinlikle kesmeyin. Üç günün sonunda düzenli bir şekilde içmeye devam edin. Bir daha asla gastrit sorunu yaşamayacaksınız. Tabi bu uygulamayı yapar iken kola gibi gazlı içeceklerde kesinlikle içmeyin bol sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edin. Mide rahatsızlığı olan kişiler ilaç almak yerine doğal tedavi yöntemlerini deneyerek mide rahatsızlıklarından kurtulabilirler. Bunun içinde karbonat mükemmel bir ilaçtır hem çok hesaplı hemde çok sağlıklı olduğundan dolayı mutlaka karbonat kullanın. 
]]>
Mide Ağrısına Karbonat https://www.karbonat.org/mide-agrisina-karbonat.html Sun, 21 Oct 2018 21:44:36 +0000 Mide Ağrısına Karbonat: Mide, sindirim sistemimizin en önemli unsurlarından biridir. Ancak fazla asit salgısı yapan, yiyecek ve içecekler nedeniyle bazen mide ağrısı çekilmektedir. Mide ağrısı durumunda d Mide Ağrısına Karbonat: Mide, sindirim sistemimizin en önemli unsurlarından biridir. Ancak fazla asit salgısı yapan, yiyecek ve içecekler nedeniyle bazen mide ağrısı çekilmektedir. Mide ağrısı durumunda diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu üzere, alternatif tıp tedavilerini denemeden önce mutlaka doktora görünmek gerekir. Alternatif tıp belki tıbbi tedaviyi destekler nitelikte olabilir. Bu uyarımızdan sonra gelelim makale konumuza mide ağrısına karbonatın iyi geldiği bazı kişiler tarafından dile getirilir. Normal olarak Karbonat hamur kabartma amacının dışında, temizlik koku ve sağlık sektöründe de kullanılır. Halk tarafından karbonat olarak isimlendirilen sodyum bikarbonat mideye faydalarının konusunda çok fazla bir şey bilinmese de, geçirebileceği rahatsızlıkları vardır.

Mide Ağrısı İçin Karbonatın Faydaları:  Karbonat mide işlevini hızlandırarak sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar, zayıflatma özelliğini gösterir. Karbonatın midede ekşime, yara, yanma, kusma, koku yapma, ülser gibi rahatsızlıkları yok etmesi nedeniyle mide ilaçlarının içinde bir miktar bulunan karbonat insan sağlığında faydası vardır.

Mide ağrılarına karbonat iyi gelmektedir. Ayrıca ülser ağrılarına da iyi gelir, mideyi rahatlatıp, performans arttırır, midede bulunan fazla suyu dışarı atmaya yarar. Genel olarak uzmanlar, karbonatın ülseri iyileştirdiği ve ülser ağrılarını da hafiflettiğini söyler.  Mesela bir bardak su içine 1-2 tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edip, bunu içmek bir nebze olsun mide ağrılarından kurtulmaya yardım eder. Birde kabartma tozunu kapsül olarak alma özelliği de bulunur. Bilhassa uzmanlar, karbonatı yemeklerin içine az miktarda kullanılmasını önerir. Uzmanlar genelde hazır suyu önerir, çünkü hazır suda az miktarda karbonat tesiri vardır. Bu mide bulantısına iyi gelir. Bundan dolayı mide ağrısına ve bulantısına azda olsa fayda sağlamaktadır.

Karbonatın Diğer Faydaları: Karbonatın mide ağrına faydalarının yanında diğer faydaları ise şunlardır.

Karbonat iştahı açtığı için küçük çocuklarda az miktarda kullanılabilir.

Mide ve bağırsak yakınmaları için faydası görülen karbonatın, mide ekşimesine de faydası vardır.. Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesi içinde gayet iyi gelmektedir.

Patates ya da bakliyat türü haşlama suyuna bir tatlı kaşığı karbonat eklenmesi, hem malzemelerin çabuk pişmesine hem de mide içinde rahat sindirilmesini sağlar.

Özellikle yatalak ve yaşlıların büyük derdi olan kabızlık ve bağırsak sorunu karbonatla geçirilebilir. Hastaya doktor tavsiyesi ile karbonatlı su verip rahatlatılır ve sindirimi kolaylaştırdığı için karın ağrısından kurtulur.  

Karbonat su ile karıştırılıp kullanıldığı zaman, midedeki oluşan yaraların ağza gelen kokularından kurtulmak mümkündür.  

Karbonatın Mideye Zararları: Mide ağrına karbonatın faydalarının yanında, karbonatın aşırı kullanımının zararı da olmaktadır. Karbonatın aşırı kullanımı ülseri tekrar başlatabilmektedir.

]]>
Karbonatın Saça Faydaları https://www.karbonat.org/karbonatin-saca-faydalari.html Mon, 22 Oct 2018 07:27:34 +0000 Karbonatın Saça Faydaları: Karbonat kimyasal bir maddedir. Günümüzde pek çok alanda karbonat kullanılır. Karbonat saça uygulandığında saça faydalıdır. Bakımlı ve güzel saçların sahibi olmak her insanın isteklerind Karbonatın Saça Faydaları: Karbonat kimyasal bir maddedir. Günümüzde pek çok alanda karbonat kullanılır. Karbonat saça uygulandığında saça faydalıdır. Bakımlı ve güzel saçların sahibi olmak her insanın isteklerinden biridir. Bayanlarımız bu konuda çok hassas ve özenlidirler. Saçlara uygulanan bakım ve çözümlerin düzenli, tam olarak uygulanması gereklidir. Yağlı saç derisi ve çabuk yağlanan saçlar için çözüm olur. Saçlarınızda erken yağlanma oluşuyorsa karbonat yardımınıza yetişecektir. Karbonat uyguladıktan sonra saçlarınız yağsız ve sağlıklı görünür.

Karbonatın Saça Faydaları: Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız karbonatla yapılan bakımları uygulayabilirsiniz. Karbonatın saça faydaları saçınızı yıkayacak zamanınız yoksa, avucunuza bir miktar karbonat alın. Karbonatı saçlarınızın dip kısımlarına serperek elinizle masaj yapın. Karbonatın saça faydalarından birini uygulamış olursunuz, saçınızın yağlanması azalır. Yağlanma karşıtı olan kuru şampuanlara para vermenize gerek kalmadı. Karbonatın saça faydalarından biride saçtaki kepek oluşumunu önler. Karbonat düzenli bir şekilde uyguladığınızda kepekler azalacaktır. Bu uygulamaları yaparken saçlarınızı hafta içerisinde dört defa yıkamak yerine iki defa yıkayarak. Karbonatın saça faydasını görmüş olursunuz. Kullandığınız şampuana karbonat ekleyerek kullanınız. Bu karışımlı şampuan saçlarınızı hacimlendirir. Saç diplerinde kan dolaşımını sağlar. İlk kullanımda saçınız da sertleşme olsa da düzenli kullanım sonunda güzel görünüme ve yumuşak saçlara sahip olursunuz. Bayanlar ara sıra saç derilerinden kötü kokular geldiğini söylerler. Bu kötü kokunun giderilmesinde karbonat kullanılır. Karbonat kullanımından sonra saç derisi daha sağlıklı görünür. Havuza girmekten saçlarınızın rengi soluyorsa, nedeni klor sudur. Klorlu suyu saçtan arındırmak için bulaşık deterjanına karbonat ekleyip, yıkayın. Karbonatın saça faydaları düzenli kullanılan karbonat saçı derisini canlandırır, yağlanma ve kepek oluşumunu önler. Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olursunuz.

İyi Günler.

]]>
Karbonatlı Yüz Maskesi https://www.karbonat.org/karbonatli-yuz-maskesi.html Mon, 22 Oct 2018 15:56:34 +0000 Karbonatlı Yüz Maskesi, cildin pürüzsüz ve güzel görünmesi için uygulanan doğal yöntemlerden sadece bir tanesidir. Cilt sağlığı yerinde olanan birinin yüzü kadifemsi bir yumuşaklığa sahiptir. Yüzünüzde meydana gelen cilt Karbonatlı Yüz Maskesi, cildin pürüzsüz ve güzel görünmesi için uygulanan doğal yöntemlerden sadece bir tanesidir. Cilt sağlığı yerinde olanan birinin yüzü kadifemsi bir yumuşaklığa sahiptir. Yüzünüzde meydana gelen ciltte kırışıklık, sivilce, cilt lekeleri ve gözünüzün altında oluşan morluklar kötü bir görüntüye neden olur ve buda dışarıya karşı kendinizi kötü hissetmenizi sağlar. Bu durum her ne kadar moralinizi bozuyor olsa da artık buna bir çözüm var. Sivilceleriniz, cilt lekeleri ve kırışıklıklar için kullanabileceğiniz bir maske tarifi ile bu sorununuzdan kurtulmak artık mümkün. Ayrıca bu karbonatlı yüz maskesi ile tekrar güzel görünümlü sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. 

Sivilcelerinizle mücadele etmekten bıktıysanız size önereceğimiz bu anlatımı dikkate alın. Sebebi ise karbonat hem sivilcenin oluşmasını engeller hem de çıkmış sivilcelerin kuruyup kaybolmasına yarayan birden fazla etkili maddeye sahip olduğundan bu maskeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yüzünüzde oluşan sivilceler sizi psikolojik olarak veya başka sebeplerle kendinizi kötü hissettirir ve canınızı sıkıyor olabilir. Bu sayfada verilecek olan karbonatlı yüz maskesi, cildinizin pürüzsüz ve yumuşak bir hale gelmesine yardımcı olur. Bir başka deyişle de karbonatlı yüz maskesi, artık baş belası haline gelmiş sivilcelerden sizi kurtararak daha ipeksi bir tene sahip olmanızı sağlar. 

Karbonatlı Yüz Maskesi İçin Gereken Malzemeler
 • 1 çay kaşığı karbonat 
 • 1 çay kaşığı limon suyu 
 • 3 çay kaşığı saf su 
Hazırlanışı: Karbonatlı yüz maskesini hazırlaması oldukça pratik ve kolaydır. Sebebi ise her evde bulunabilecek malzemelerden hazırlanmasıdır. Pürüzlü bir karışım olduğundan peeling yapmayı isteyen ve seven bayanlarda bu maskeyi seçiyor. Bu karbonatlı yüz maskesini hazırlamanız için yapılması gereken tek şey, bir kabın içine malzeme listesinde yer alan bütün malzemeleri koyup karıştırın ve karbonat eridikten sonra yüzünüze sürebilirsiniz. Peeling yapmak isteyenler de bu maskeyi yüze sürerken, yuvarlak dairesel şekillerde sürülmeleri gerekir. Kırışıklıklar ve cilt lekeleriniz içinde aşağıya yazılan karbonatlı yüz maskesini uygulayabilirsiniz. 

Kırışıklıklar ve Cilt Lekeleri İçin Karbonatlı Yüz Maskesi Malzemeleri
 • Bir çay kaşığı karbonat 
 • Bir çay kaşığı yaş maya 
 • 10 damla su 
Hazırlanışı: Öncelikle bir kabın içinde malzemeler de anlatılan ölçülere göre karbonat ve yaş mayayı koyup güzelce karıştırın. Ardından suyu ekleyin ve tekrar karıştırın. Hazır olan maskeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletip ılık su ile temizlemesini yapın. Not; Mayanın cilde çok faydalı ve şifalı olduğu söylenilmektedir. Özellikle kırışıklıklar ve cilt lekelerinin giderilmesine karşı kullanılmasında yararlıdır. 
]]>
İngiliz Karbonatı Kullanımı https://www.karbonat.org/ingiliz-karbonati-kullanimi.html Tue, 23 Oct 2018 03:03:15 +0000 İngiliz karbonatı kullanımı, sodyum bikarbonat olarak ta bilinen İngiliz karbonatı, suda çözünebilen ve anti asit özelliktedir. Beyaz renkli ve katı kristal toz şeklindeki bileşim NaHCO3 kimyasal formülle gösterilir. İngiliz ka İngiliz karbonatı kullanımı, sodyum bikarbonat olarak ta bilinen İngiliz karbonatı, suda çözünebilen ve anti asit özelliktedir. Beyaz renkli ve katı kristal toz şeklindeki bileşim NaHCO3 kimyasal formülle gösterilir. İngiliz karbonatı kullanımı özellikle tüketilen yiyeceklerin alkaliye dönüşmesinde etkili olup, zayıflamak isteyenler için bir seçenek olarak tercih edilir. Bunun dışında evlerde temizlikte kullanılabilecek bir üründür. İngiliz karbonatı temizlikte kullanılırsa, evlerin daha sağlıklı bir ortam olması sağlanabilir. Günümüzde doğal olan her şeye ilgi arttığından, karbonatın sağlık açısından yararları da ön plana çıkmıştır. Cilt lekelerinin giderilmesinde, diş beyazlatmada, mide ekşimesi için, koltuk altı ve ayak kokusunu önlemede ve bunların dışında pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Dişlerin çürümesine neden olan bakterilerle savaşan İngiliz karbonatı, ağız sağlığınızı kazanmanızda sizlere yardımcı olur. Ayrıca ağız kokusundan yakınanlar da karbonatı kullanabilir.

Halk arasında İngiliz karbonatı cep sodası, solvey karbonat, karbonat, garra karbonat gibi isimlerle de bilinir. En öneli etkisi tükürük bezlerinde karbonat iyonları salgılaması ve besinlerin alkaliye dönüşmesine yardımcı olmasıdır. Gün içinde vücut direncinin korunması, hastalıklara karşı daha dayanıklı olması ve hastalıklardan korunma amacıyla suya bir çay kaşığı kadar karbonat konularak içilebilir.

İngiliz karbonatı kullanım alanları nelerdir

Halı temizliği: İngiliz karbonatı ile halı temizliği yapabilirsiniz. Karbonatı halının üzerine serperek 1-2 saat bekletmeniz bunun için yeterlidir. Daha sonra halınızı elektrikli süpürgeyle süpürerek temizleyebilirsiniz.

Buzdolabı hijyeninde: Buzdolabında oluşan istenmeyen kokuların giderilmesi içinde İngiliz karbonatı kullanılabilir. Bir kaseye karbonatı koyarak ağzı açık şekilde buzdolabında bekletebilir, haftada bir karbonatı karıştırabilirsiniz. Oldukça kolay bir uygulama olduğundan, herkes bunu yapmalıdır. Buzdolabına sinen kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Mutfak temizliğinde: Mutfağınızdaki fayansların, mermerin temizliğinde karbonatı limon suyu ile karıştırarak, harika bir temizlik ürünü elde edebilirsiniz. Kimyasallardan uzak evinizde doğal bir temizlik yapabilirsiniz.

Gider tıkanıklığının açılmasında: Lavabolarınız tıkandığı zaman karbonat tıkanıklığı açmak için kullanılabilir. Lavabo giderine biraz İngiliz karbonatı koyun ve üzerine sirke dökün. Ardından bolca kaynamış su dökerek, lavabonuzun açılmasına şahit olur.

Lavaboları temizleme için: Kimyasalları kullanmak istemeyenler lavabolarını karbonat ve limonla ovmayı tercih edebilir. Hem lavabo temizlenmiş olacak, hem de hijyen hale gelecektir.

Tencere tava temizliğinde: Özellikle dibi tutan, yanan tava ve tencerelerinizi karbonatla temizlemelisiniz. Akşamdan böyle tencere ve tavaların içine İngiliz karbonatı koyun, üzerine sıcak su ilave edin. Sabaha kadar dibi tutan tava ve tencereleriniz karbonat sayesinde daha rahat temizlenir.

Porselen temizliğinde: Zamanla kararmış porselen eşyalarınızı karbonat ve limon karışımıyla ovmayı deneyin. Gerçek renklerine kavuştuklarını ve istediğiniz parlaklıkta olduklarını fark edeceksiniz.

Dolap içlerinin hijyeninde: Zamanla elbise dolabı gibi dolap içlerinde oluşan küf kokusunun, rutubetin önlenmesinde karbonat kullanabilirsiniz. Dolabın içine küçük bir kasede karbonat bulundurarak, sorunları çözebilirsiniz.

Çamaşır yıkamada: İngiliz karbonatı kullanımı arasında çamaşır temizliği de bulunmaktadır. Deterjanınızı yarı yarıya İngiliz karbonatı ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Bu sayede çamaşırlarınız kimyasallardan daha az etkilenmiş olur. 

Duşakabin temizliğinde: Banyoda duşakabin temizliği bayanlar için her zaman zordur.]]> Karbonat Limon https://www.karbonat.org/karbonat-limon.html Tue, 23 Oct 2018 15:23:02 +0000 Karbonat limon; suyu karışımı insan vücudunda çok faydalı ve yararları vardır. Yapılan bu karışım kimi zaman cilde uygulanan canlandıran ve faydalı bir karışım, kimi zaman da oral yoldan tüketilerek insan sağlığına olum Karbonat limon; suyu karışımı insan vücudunda çok faydalı ve yararları vardır. Yapılan bu karışım kimi zaman cilde uygulanan canlandıran ve faydalı bir karışım, kimi zaman da oral yoldan tüketilerek insan sağlığına olumlu etkileri bulunuyor kimi zaman ise temizlikte kullanılan doğal ve sağlıklı bir uygulamadır. Karbonat limon suyu karışımı birlikte kullanılması insan vücudunda başta ph değeri olmak üzere daha birçok alanda olumlu yönde etkiler gösterir. Karbonat limon suyu özellikle kadınlar tarafından en sık görülen özelliği sorunlu ciltlerde bulunan siyah noktalar ve akneli ciltler deki lekeler ve ölü deriden kurtarma özelliğidir. Malzemeleri rahatça bulabileceğiniz ve uygun bir şekilde alabileceğiniz pratik bir şekilde hazırlanan kolay aynı zamanda da yararlı bir kürdür. 

Karbonat limon suyu kürü ile evde yapılabilen yöntemler:
 • İlk olarak karbonat limon kürünü diş beyazlatma özellikle ile başlayalım. Öncelikle küçük bir kabın içine bir tatlı kaşığı karbonat koyun ve üzerine yaklaşık olarak 7-8 damla kadar limon suyu ilave edin ve karıştırın. Bu karışımı diş firçanıza sürerek dişleriniz tam 2 dakika fırçalayın. 
 • Bir diğer özelliği ise cilt temizliğidir. Yine aynı tarifi kullanarak akşamları bu kürü yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyin. Yüzünüzde biraz kaşıntı ve yanma olacaktır bu normal bir durumdur. 10 dakikayı aşmayın, bekledikten sonra yüzünü ılık suyla durulayın. Eğer yapabilirseniz yüzünüzü olarak masaj yapın bu durum yüzünüzde bulunan ölü derilerden kurtulmuş olursunuz.
 • Karbonat limon suyu kürü oral yoldan kullanımı vücutta ph değerini koruyan bir kürdür.
 • Sindirim sistemi bozuklukları durumuna iyi gelir.
 • Bu karbonat limon suyu karışımını kanserden korunmak içinde kullanabilirsiniz.
 • Aynı zamanda bulaşık makinası ve daka birçok mutfak eşyalarının kreç temizlemede ve parlaklık vermekte kullanabilirsiniz.Bulaşık makinanıza limon ve karbonat koyarak hem bulaşıkları patlatmış olursunuz hem de kreçten kurtarmış olursunuz. 
 • Yüzünüzde bulunan siyah noktaları temizler, ölü derilerden kurtarır yüze parlaklık ve canlılık verir. 
]]>
Karbonat Limon Maskesi https://www.karbonat.org/karbonat-limon-maskesi.html Wed, 24 Oct 2018 03:26:34 +0000 Karbonat limon maskesi: Yüzde çeşitli nedenlerle bir çok problem oluşmaktadır. Hava değişimleri, ergenlik döneminde çıkan sivilceler, düzensiz beslenme kadınlarda hamilelik ve doğum, yaş ilerlemesi cilt üzerinde bir çok probl Karbonat limon maskesi: Yüzde çeşitli nedenlerle bir çok problem oluşmaktadır. Hava değişimleri, ergenlik döneminde çıkan sivilceler, düzensiz beslenme kadınlarda hamilelik ve doğum, yaş ilerlemesi cilt üzerinde bir çok problem oluşmasına neden olmaktadır. Kısacası çok çeşitli nedenlerle ciltte lekeler oluşmaktadır. Karbonat cilde faydaları ile bilinen kimyasal içermeyen ve cilde iyi gelen bir maddedir. Özellikle ciltteki lekeleri gidermede destekleyici Karbonat limon maskesi herkes tarafından kullanılabilen bir maskedir. Özellikle hassas ciltlerinde kullanabileceği ve yan etkileri olmayan bir maskedir. Ciltteki lekelenmeleri gidermekte önemli rol oynayan karbonat limon maskesi çeşitli nedenlerle kişinin cildinde oluşan kahverengi lekeleri ve sivilce izlerini açarak cildin pürüzsüz olmasına fayda sağlamaktadır. Güneş lekeleri ve ciltte var olan ölü derileri gideren karbonat limon maskesi düzenli bir şekilde uygulandığında ciltte gözle görülür değişimler gözlemlenecektir. Cildin tazelenmesine ve yenilenmesine yardımcı olan karbonat limon maskesi cildi ölü derilerden arındırarak cildin yumuşak ve taze görünmesine fayda sağlamaktadır. Ayrıca sivilce izlerini yok etmekte ve cildin genç görünmesine yardımcı olan bu maske cildi besleyerek cildin daha canlı görünmesini destekleyecektir.

Karbonat limon maskesi gerekli olan malzemeler:
 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı karbonat
Karbonat limon maskesi yapılışı: Derin bir kap içerisine karbonatı koyun ve üzerine limon limon suyunu ilave edin. Karışımı iyice karıştırın. Limon suyu ve karbonat krem kıvamı alana kadar karıştırmaya devam edin. Karışım krem kıvamı alınca artık karıştırmayı durdurabilirsiniz. Karbonat limon maskesi artık hazır. Cildinizi uygun temizleyicilerle yıkayın ve temiz cildiniz üzerine hazırlanan maskeyi sürün. Göz çevresine sürmekten kaçınarak yüzünüzün her yerine maskeyi masaj yaparak yayın. Maske tüm yüz bölgesine yayıldıktan sonra cildinizde biraz bekletin. Maske cilt üzerinde yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Karbonat limon maskesini haftada bir kez düzenli olarak uyguladığınızda cildinizdeki değişimi sizde fark edeceksiniz.
]]>
Cilde Karbonat Maskesi https://www.karbonat.org/cilde-karbonat-maskesi.html Wed, 24 Oct 2018 19:42:49 +0000 Cilde karbonat maskesi çeşitli cilt sorunlarında en sık kullanılan maskelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli olarak kullanılması durumunda cilt üzerinde peeling etkisi yaratmakta olan bu maske ile cildinizde buluna Cilde karbonat maskesi çeşitli cilt sorunlarında en sık kullanılan maskelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli olarak kullanılması durumunda cilt üzerinde peeling etkisi yaratmakta olan bu maske ile cildinizde bulunan yağ, kir ve ölü cilt hücrelerinden kurtulabilmeniz mümkün olacaktır. Cilde doğal bir parlaklık verip siyah noktaları ve sivilceleri önleyen bu maske, ciltte pH dengesini sağlayarak daha pürüzsüz bir cilt görüntüsüne sahip olmanızı sağlamaktadır.

Pek çok faydası olan karbonatın en çok faydalanılan özellikleri ise sivilce ve siyah noktaları önlemesidir. Bu sorunlara neden olan temel sorun cilt gözeneklerinin tıkanmasıdır. Kullanacağınız maske sayesinde cilt gözeneklerinin tıkanmasını engelleyebilir, tıkanan gözenekleri açabilir ve cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca cildi çok yağlanan kişilerden biri iseniz ve cildinizdeki bu yağlanma gözeneklerinizi tıkayarak siyah nokta ve sivilcelerle boğuşmanıza neden oluyorsa cilde karbonat maskesi uygulamak çok doğru bir çözüm olacaktır.

Cilde Karbonat Maskesi Malzemeleri
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılan limon suyu
Cilde Karbonat Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Aynı oranlardaki karbonat ve taze sıkılmış limon suyunu karıştırarak cildinize kalın bir tabaka halinde sürmeniz gerekmektedir. cildinize bu maskeyi sürdükten sonra 10 dakika boyunca beklemeniz gerekmektedir. Cildinizdeki karbonatın iyice kuruduğundan emin olmanız ve bol soğuk suyla yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra cildinize nemlendirici sürmeniz gerekmektedir. Cilde karbonat maskesi sadece çok yağlı ciltlere önerilmektedir. Çünkü bu maskenin kurutucu bir etkisi bulunmaktadır. Eğer cildiniz çok yağlı değilse bu maskeyi uygulamanız cildinizin tahriş olmasına ve kızarmasına neden olacaktır. Bu sebeple de maskenin sonrasında cilde nemlendirici sürülmesi gerekmektedir.
]]>
Karbonat İle Gebelik Testi https://www.karbonat.org/karbonat-ile-gebelik-testi.html Thu, 25 Oct 2018 06:02:24 +0000 Karbonat ile gebelik testi, Gebelik haberi tüm hanımların endişeli ve merak içinde bekledikleri bir süreçtir. Özellikle de bu haberi almak için can atıyorsanız zaman geçmek bilmez. Günümüz teknolojisinde gebelik tes Karbonat ile gebelik testi, Gebelik haberi tüm hanımların endişeli ve merak içinde bekledikleri bir süreçtir. Özellikle de bu haberi almak için can atıyorsanız zaman geçmek bilmez. Günümüz teknolojisinde gebelik testleri o kadar çeşitli ki bunlar hem güvenilir hem de kolayca yanıt alabileceğiniz testler olup eczanelerden kolayca temin edilebilmektedir. Ama tabi ki eskiden imkanların kısıtlı olduğu dönemlerde herkes bu testlere kolaylıkla ulaşamıyordu. Ulaşım problemleri maddi imkanlar maalesef buna olanak vermiyordu. Hastaneye gidip yada eczanelerden temin edip gebelik testi yapamayan bayanların hala bir çoğu bu yönteme başvurmaktadır.

Karbonat ile gebelik testi nasıl yapılır

Bu testi yapmak için kullanılması gereken idrar sabah ilk çıktığınız idrar olmalıdır. Tabi ki bu durum testin doğruluk payını bir nebze de olsa artırmaktadır. İdrarınızın başlangıç kısmını yaptıktan sonra bir miktar idrarı herhangi bir kabın içine almalısınız. Almış olduğunuz idrarın içine 2 yemek kaşığı kadar karbonatı serpin. Karbonat serpildikten sonra idrar ile karışan karbonatta köpürmeler ve kabarcıklar meydana geliyor ise  gebeliğinizin pozitif olduğu anlamına gelmektedir. Köpürme oluşmaz ve idrarla karışan karbonat idrarın dibine çöker ise o zaman da testiniz negatif yani gebelik yok anlamına gelir. Kesin olarak net bir sonuç vermediği için pek tavsiye edilmez. İmkanlar el verdiği ölçüde bu tür testler mutlaka bir sağlık kuruluşunda yaptırılmalıdır. Bu teste yapıp idrarı dibe çökmüş bir kişi hamile olamadığını zannedip gerçekte de gebe ise bu durumda hem kendi hayatını hem de bebeğinin hayatını hamilelikte yapılmaması gereken şeyler yaparak riske atabilir. Ya da bu teste göre hamile olduğu düşünen bir bayan sonradan gebe olmadığını öğrendiğinde hayal kırıklığı yaşayabilir.       

]]>
Karbonat Yoğurt https://www.karbonat.org/karbonat-yogurt.html Fri, 26 Oct 2018 04:01:40 +0000 Karbonat Yoğurt, Karbonat ve yoğurt cildi tüm bakterilerden arındırır iken aynı zamanda da cildin beyazlamasını sağlayarak normal rengine dönmesini sağlar. Karbonat ve yoğurt ile yapılan cilt maskesi cildin daima aydınlık ve b Karbonat Yoğurt, Karbonat ve yoğurt cildi tüm bakterilerden arındırır iken aynı zamanda da cildin beyazlamasını sağlayarak normal rengine dönmesini sağlar. Karbonat ve yoğurt ile yapılan cilt maskesi cildin daima aydınlık ve beyaz durmasını sağlar. 

Karbonat Yoğurt Tarifi
 • Yarım çay kaşığı karbonat
 • Bir tatlı kaşığı yoğurt
Karbonat Yoğurt Yapılışı

Oldukça faydalı olan bu tarifi yapmak için öncelikle bir kase içine karbonat ile yoğurdu koyun ve iyice karıştırın. Karbonattan dolayı karışım kabaracaktır. Yapmış olduğunuz bu karışımı göz etrafına gelmeyecek şekilde masaj yaparak iyice cildinize sürün. Karışımı cildinize sürerken ince şekilde sürmeye özen gösterin. Karışımı daha çokta sorunlu olan yere ağırlık vererek uygulamak çok daha iyi olur. Yapmış olduğunuz karbonatlı yoğurtlu maskeyi cildinize on beş dakika kadar sürün. Bu sürenin sonunda da ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra yüzünüzü soğuk su çarpın ki kan dolaşımınız hızlansın. Karbonat ve yoğurt maskesini haftada en az bir kez uygulamayı unutmayın. 

Uyarı: Eğer cildiniz çok kuru ise bu maskeyi kullanmadan önce küçük bir yere sürerek hassasiyet testi yapın mutlaka. Eğer kuru bir cildiniz var ise tam on dakika bekletmeniz yeterli olur.
 • Daha çokta akne lekeleri ile çiller üstüne oldukça etkili olan karbonat yoğurt maskesi cildin parlamasını sağlar. Bu sayede de kapatıcı kullanmak zorunda kalmazsınız. 
 • Bu karışımı en az haftada bir defa kesinlikle uygulayın cilt lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.
 • Karbonatlı yoğurt maskesi cilt lekelerini gidermede oldukça etkili olur.]]>
Karbonat Limon Sivilce https://www.karbonat.org/karbonat-limon-sivilce.html Fri, 26 Oct 2018 17:04:07 +0000 Karbonat limon sivilce, Karbonat ve limon ikisi de cilde iyi gelen etken maddeler içermektedir. Çevresel faktörler, hava değişimleri, kış aylarında soğuk havaya maruz kalmak, kadınlarda hamilelik ve doğum, regl dönemlerinde çıka Karbonat limon sivilce, Karbonat ve limon ikisi de cilde iyi gelen etken maddeler içermektedir. Çevresel faktörler, hava değişimleri, kış aylarında soğuk havaya maruz kalmak, kadınlarda hamilelik ve doğum, regl dönemlerinde çıkan sivilceler, ergenlikte çıkan sivilceler, güneş ışınları ve daha bir çok nedenle ciltte lekelenmeler oluşmaktadır. Karbonat limon sivilce oluşumları için maske yapılarak cilde uygulanabilmektedir. Doğal bir yöntemle yüzdeki problemleri gidermek için ideal bir maske olan karbonat ve limon karışımı özellikle sivilce izleri üzerinde etkilidir. Karbonat limon içerdiği bir çok bileşen nedeni ile ciltte zamanla oluşmuş bir çok lekenin hafiflemesinde hatta yok olmasında etkilidir. Yan etkiye neden olmayan doğal ürünler evde basit bir şekilde hazırlanarak cilde uygulanmaktadır. Evde hazırlanan ve doğal ürünlerle elde edilen bu maskeler doğal olması sebebi ile her cilde uygulanabilir. Hatta hassas ciltlerinde sorun yaşamadan kullanabileceği karbonat limon maskesi ciltte çeşitli nedenlerle oluşan bir çok problemi ortadan kaldıracak niteliktedir. Düzenli bir şekilde haftada bir kez kullandığınızda belli bir süre sonra ciltte olumlu yönde farklılıklar oluşacağını sizde fark edeceksiniz. Ayrıca karbonat ve limon ayrı ayrıda cilt üzerine uygulanabilmektedir. Karbonat başka ürünlerin eşliğinde, limon başka ürünler eşliğinde kullanılabilir.Fakat karbonat limon sivilce üzerinde ki etkileri sebebiyle bir çok kişi beraber kullanmakta ve tercihini bu yönde kullanmaktadır. Karbonat limon sivilce üzerinde ki etkileri sadece sivilce izleri değildir. Kişide var olan sivilcenin çabuk kuruması ve iyileşmesi, var olan sivilcenin iz bırakmadan iyileşmesi, tekrar sivilce oluşmasının engellenmesi amacı ile tercih edilmektedir. 

Karbonat limon sivilce maskesi:
 • 1 yemek kaşığı Karbonat
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı su
Karbonat limon sivilce maskesinin yapılışı: Öncelikle küçük bir kap içerisine karbonatı koyun. Karbonat üzerine önce sade suyu ekleyin ve karıştırın. Daha sonra limon suyunu ilave edin ve krem kıvamı alana kadar karıştırın. Artık karbonat limon sivilce maskesi hazır. Cildinizi yıkayın ve iyice temizleyin. Karbonat limon sivilce maskesinin temiz cilde uygulanmasında fayda vardır. Maskeyi artık cildinize uygulayın ve 15 dakika ciltte kaldıktan sonra ılık su ile uygulayabilirsiniz.]]>
Yüze Karbonat https://www.karbonat.org/yuze-karbonat.html Fri, 26 Oct 2018 17:36:42 +0000 Yüze Karbonat, Halk arasında özellikle de geçmiş dönemlerde satmak amacıyla kullanılmakta olan ambalajların üzerinde o şekilde yazıldığından ötürü karbonata daha çok ''soda'' denirmiş. Karbonat olarak adlandırdığım Yüze Karbonat, Halk arasında özellikle de geçmiş dönemlerde satmak amacıyla kullanılmakta olan ambalajların üzerinde o şekilde yazıldığından ötürü karbonata daha çok ''soda'' denirmiş. Karbonat olarak adlandırdığımız sodyum bikarbonat; sodyum ile su bileşiminden meydana gelen alkali bir tuzdur. İngilizcede ''baking soda'' olarak geçen karbonat bazı yerde de ''hamur sodası'' olarak kullanılır. Bu tanımlama yanlış bir tanımdır kullanmayın. Ekolojik bir ürün olan beyaz renkli bu pudra mide rahatlamadan, kek kabartmaya ve çamaşır beyazlatmak için kullanılan oldukça geniş kapsamlı özelliklerde sahiptir. Karbonat bu özelliğinin dışında cilt üzerinde de oldukça etkili olmaktadır. Cilt dostu olan karbonatın cilt üstünde saymakla bitirilmeyecek kadar çok faydası vardır. Kimi zaman içine biraz su ilave edilerek kimi zamanda tek başına toz halinde cilde uygulanabilir. Tüm bunların yanı sıra karbonattan sirke, bitkisel yağ, nişasta, lavanta, tuz, tarçın, limon suyu ve kekik yağı gibi çok farklı ürünlerde ilave edilerek oldukça faydalı kürler yapabilirsiniz. Karbonat hem çok hesaplı, sağlıklı bir cilt temizleyicisi olduğundan dolayı cilde uygulandığında cildi dinlendirir ve sakinleştirir, ayrıca arındırıcı ve ağartıcı sebebiyle özellikle de babaannelerin ve anneannelerin günlük yaşamlarında karbonatın yeri oldukça büyüktür. karbonat günümüzde modern bayanın kozmetik dolabında dahi yer almaktadır. 

Yüze karbonat; Temizleyici, antitoksik ve çevre dostu özelliğine sahip olan karbonat yüze çok iyi gelir bunun haricinde karbonatı şampuan olarak da kullanabilirsiniz. Bunun dışında karbonatı vücut kremi, kaşıntı pomadı ve özellikle de tıraş losyonu olarak uygulanmasına kadar çeşitli birçok yöntem ile yüzümüzü ve cildimizi temiz, canlı ve parlak tutmak için mutlaka kullanmanız gereken bir üründür. Tahriş olmuş, kaşınan ve diş faktörler sebebi ile kirlenen, yıpranan yüze vücuttaki kötü kokuları engellemek için karbonat kürü yaparak kullanın. Yüzde yüz ekolojik olarak kabul edilmekte olan kimyasal içerikli karbonat tamamen doğal olan ve kozmetik için kullanılmakta olan bütün ürün ile ürün karışımları da dahil vücutta alerjik reaksiyonlara ve tahrişe yol açar. Bu sebepte dolayı bu tip yöntemleri yüzün geniş alanlarına uygulama yapmadan önce kesinlikle elin veya boynun bir yerine az miktarda sürerek birkaç dakika bekleyin ve yanma, kızarıklık veya kaşıntı olup olmadığını kontrol etmenizde yarar vardır. 

Karbonatlı Yüz Peelingi

Bu faydalı karbonatlı peelingi yapmak için tam üç kaşık karbona'tın içine ılık su koymanız yeterli olur. Eğer bu karışımı yüz  için hazırlıyor iseniz tam üç çay bardağı karbona'tın karşılık tam bir çay bardağı ılık su ile iyice karıştırarak yapmış olduğunuz katı kıvamlı macunu parmak uçları ile yüze dairesel hareketler ile yedirerek birkaç dakika sonra bol su ile iyice yıkayın. Karbonatlı macunu özellikle de siyah noktaların çok olduğu çene, burun veya alın gibi bölgelere dairesel uygulama  işlemini biraz daha çok yapın. Yüzünüz karbonatlı macun sayesinde hem makyaj artıklarından temizlenecek hemde yağdan arınacaktır. Hemi de yine aynı nedenlerden dolayı tıkanan gözenekler kirden arınarak açılacaktır. 
]]>
Karbonat Gargara https://www.karbonat.org/karbonat-gargara.html Sat, 27 Oct 2018 13:38:50 +0000 Karbonat gargara şeklinde uygulandığında ağız ve diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Karbonat içeriğindeki maddeler sayesinde antiseptik ve mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Karbonat sadece ağızda değil evler Karbonat gargara şeklinde uygulandığında ağız ve diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Karbonat içeriğindeki maddeler sayesinde antiseptik ve mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Karbonat sadece ağızda değil evlerimizin mutfak ve banyolarında kullanıldığında da temizleme ve parlatma özelliğine sahiptir. Diş hekimlerinin çoğu kimyasal içerikli diş macunlarının yerine doğal yöntem olan karbonatla dişlerin fırçalanmasını öneriyor. Ağızdaki mikrobu öldüren ve mikrop oluşumunu önleyen aynı zamanda diş etlerinin kanamasını durduran karbonat gargarası mutlaka yapılmalı. Karbonat gargarası yapan kişilerde yapılan araştırmalara göre ağız bakımının sıradan diş macunu kullananlara göre daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Çocuklara bu alışkanlığın küçük yaştan itibaren kazandırılması çok önemlidir.

Karbonat Gargara Nasıl Yapılır

Karbonat gargara için 1 tatlı kaşığı karbonat ile 1 su bardağı su karıştırılarak ağızda ve genizde birkaç tur döndürülmesi yeterlidir. Karbonat gargarası yapıldıktan sonra ağza alınan su yutulmamalıdır. Ağzınızda takma diş, köprü, implant gibi uygulanmış işlemler olsa bile karbonat gargarası yapmanızda sakınca görülmemektedir. Aksine karbonat gargarasının yapılması zarardan çok yararlıdır. Dişlerinizin beyazladığını, diş etlerinizdeki kanamaların azaldığını, sigara alkol kafeinli içeceklerden dolayı oluşan sarı lekelerin yok olduğunu ve ağızdaki kötü kokunun kaybolduğunu zamanla fark edeceksiniz.

Karbonat Gargaranın Uygulanma Sıklığı Nedir

Karbonat gargara doğal bir tedavi yöntemi olduğu için uygulanmasında sakınca olmasa bile karbonata karşı alerjisi veya alerjik durumu olan kişilerin mutlaka hekim tavsiyesi altında kullanmasında fayda var. Karbonat gargara yemeklerden sonra dişlerinizi fırçaladığınız zaman günde en az iki kez sabah akşam olmak üzere uygulanabilir. Her şeyin fazlası zarar olduğu için günde 3 kereden fazla uygulamamakta fayda var. Karbonat gargara ile ağız bakımınızı yapmadan önce dişlerinizi kimyasal diş macunları ile değil karbonatla fırçalarsanız daha verimli sonuç alabilirsiniz. Karbonatla diş fırçalamaktan kasıt diş fırçanızı suda ıslattıktan sonra karbonata batırarak ağzın her noktasına ulaşacak şekilde yukarıdan aşağı doğru fırçalamaktır. Ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir. Ağızda oluşan bir çürük gerekli önlemler alınmadığında kalp hastalıklarına kadar yol açabilir. Karbonat gargarayı düzenli olarak kullandığınız takdirde sonuca ulaşmak çok basit.
]]>
Alüminyum Sülfat https://www.karbonat.org/aluminyum-sulfat.html Sun, 28 Oct 2018 11:34:35 +0000 Alüminyum sülfat, dünyamızda yer kabuğunda bol miktarda bulunmasına rağmen serbest haliyle çok nadir bulunması ve bu nedenle bir zamanlar altından bile daha değerli olduğu bilinmektedir. Alüminyum sülfatın ticari sebeplerle kull Alüminyum sülfat, dünyamızda yer kabuğunda bol miktarda bulunmasına rağmen serbest haliyle çok nadir bulunması ve bu nedenle bir zamanlar altından bile daha değerli olduğu bilinmektedir. Alüminyum sülfatın ticari sebeplerle kullanılması yaklaşık 100 yıldan fazladır görülmektedir. Alüminyum ilk keşfedildiği zamanlarda cevherinden ayrıştırılması çok güç olan bir element idi. Alüminyumun rafine edilmesi de oldukça zordur. Bunun nedeni çok hızlı bir şekilde oksitlenmesi, meydana gelen bu oksit tabakasının çok kararlı olması ve demirdeki pasın aksine alüminyum yüzeyinden ayrılmamasıdır. Alüminyum sülfat demir sülfat ile birlikte çok sık kullanılan iki koagülanttan biridir. Çok yüksek verim alabileceğimiz bir arıtma kimyasalıdır. Kuru halde iken korozif özelliği bulunmaz. Sadece çözelti halinde iken korozif özellik göstermektedir. Genel olarak %6 civarında çözelti halinde kullanılmaktadır. Korozif özelliği olduğu için plastik, cam elyaf ya da paslanmaz çelik içerisinde bulunması sakıncalıdır. Korozif bir durumu olduğu için kullanım ve depolama sırasında plastik ya da paslanmaz çelik tanklar kullanılması gerekmektedir. 

Alüminyum sülfat üretim ve reaksiyonları: Yer altı kaynağı olan Alunitten elde edilen alüminyum sülfat konusunda alunitler kaynayan %88 lik H2SO4 kazanlarında işleme tabi tutularak ve alüminyum, potasyum sülfat ayrımı gerçekleşmektedir. Bu reaksiyon iki evrede gerçekleşmekte olup ilk evrede K2SO4 asit içerisinde çözünür. Asitte çözünmeyen alüminyum sülfat 95 derece içerisindeki su ile yıkanarak alunitten ayrılmaktadır. Bu işlem sonucunda elde edilen alüminyum sülfan hücre kalitesinde alümina eldesi için uygun olmamakla birlikte ileri derecede saflaştırma işlemleri uygulanması gerekmektedir. Alunitin asit sülfasyonu işleminde verim %90 ın üzerindedir. Alunit yakma işlemi 600 santigrat derece civarında yapılmaktadır. Alunit içindeki yüzde 50'yi aşan silikayı ayırmak için asidik ortam sağlanmakta, amonyakla muamele ile %50'den fazla miktarda alüminyum sülfat elde edilmektedir. 

Alüminyum sülfatın boksitlerinden de üretilmesi mümkündür. Bu yöntem ülkemizde Seydişehir alüminyum tesislerinde kullanılmaktadır. Alüminyum hidrattan başlayan bir işlemle alüminyum sülfat elde edilmektedir. 

Alüminyum sülfatın kullanım alanları: Alüminyum sülfatın kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Yangın söndürücü ekipmanlarda, tekstil alanında, gübre üretiminde, gıda sanayisinde, tarımda, ilaç sektöründe ve inşaat sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Alüminyum sülfat yangın söndürücü ekipmanlarda köpük yapıcı ve yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. Alev almaz kumaş üretimi, katalizör, ph değeri kontrol edici ve sudan etkilenmeyen ve çok hızlı kuruyabilen beton elde etme, işlerinde de çokça kullanıldığı görülmektedir.
 • Alüminyum sülfat tekstil alanında iplik ya da kumaş boyama ve su saflaştırma işlemlerinde, alev almayan kumaş üretiminde, ve ph değeri kontrolünde kullanılmaktadır.
 • Alüminyum sülfat gübre üretiminde kuvars içeriğinden dolayı değerli bir potasyum kaynağı olarak kullanılmaktadır. Amonyum sülfat ve fosfatla karışık olan gübre üretiminde önemli rol oynar. 
 • Alüminyum sülfat gıda sektöründe su arıtımında, şeker üretiminde, süt ürünlerinde ve birçok farklı gıda çeşitlerinde önemli bir faktör olarak kullanılmaktadır. 
 • Alüminyum sülfat tarımda bazen hidrolize alüminyum hidroksit çözeltisi ve bir seyreltik sülfirik asit çözeltisini meydana getirmek için olduğu gibi, bahçe toprağının ph değerini azaltmak için kullanılır.
 • Alüminyum sülfat ilaç sektöründe nadir antiperspiranlar faal madde olmakla birlikte çoğu üründe ise yan ürün olarak kullanılmaktadır. Ayrıca alüminyum sülfatta bulunan antiseptik etkilerden dolayı kanamayı durdurucu, diş etlerini kuvvetlendirici, ağız yaralarında antiseptik olarak da kullanılabilir. 
 • Alüminyum sülfat inşaat sektöründe beton su yalıtımı ve betonun kurumasını hızlandırıcı olarak k]]> Karbonat İle Zayıflama https://www.karbonat.org/karbonat-ile-zayiflama.html Mon, 29 Oct 2018 04:14:39 +0000 Karbonat ile zayıflama, çok az bilinen bir zayıflama yöntemidir. Oysa geleneksel zayıflama yöntemi kullanan insanların vücudunda yüksek oranda toksin ve asit birikir. Buda ph derecesini yükseltir. Ph derecesini normal seviyeye indir Karbonat ile zayıflama, çok az bilinen bir zayıflama yöntemidir. Oysa geleneksel zayıflama yöntemi kullanan insanların vücudunda yüksek oranda toksin ve asit birikir. Buda ph derecesini yükseltir. Ph derecesini normal seviyeye indirmek ve bu zararlı maddeleri vücuttan atmak için karbonat kullanılır. Karbonatlı suyla hazırlanan karışım asit seviyesini normale indirdiği gibi kilo vermenize de yardım eder. Karbonatlı su ile vücudun alkali seviyesini normale indirdiğiniz taktirde kilo vermek daha kolay ve hızlı olacaktır. 

  Karbonatlı su özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişiler için idealdir. Bu kişilerde yağ birikimi de kalıcı hale gelebilir. Fazlalık olan her bir kilo için ortalama 75 gram karbonat ile karbonatlı su kullanılır. Karbonat ile zayıflama yöntemi karbonata su yerine karbonatlı maden suyu ile uygulandığı zaman etkisi daha güçlü ve sonuçları daha hızlı olacaktır. 

  Karbonatlı zayıflama kürü yapılışı ve kullanımı: Oldukça basit ve hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. 3 litre suya 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve eriyene kaç karıştırın. Ardından yemeklerden yarım saat önce ve 1 saat sonra olmak üzere gün içinde 3 litre suyun hepsini bitirmeye çalışın. Daha ayrıntılı bir plan yapmak gerekirse sabah erken uyanmalı ve güne yarım ligler karbonatlı su ile başlayabilirsiniz. Yarım saat sonra kahvaltı ederken iştahınızın yerinde olduğunu gördüğünüz halde daha çabuk doyacaksınız. Diğer öğünlerde de aynı zamanda bir etki olur. Kalan suyu gece yatmadan önce bitirin. Gece uyurken vücudunuz alkali seviyesini ayarlamak için çalışmaya devam eder ve karbonat ile zayıflama başlamış olur. Bu kürü sirke ve meyve sularıyla hazırlamak da mümkündür. Önemli bir nokta karbonat kesinlikle alkollü içecekler ile birlikte tüketilmemelidir. Karbonat miktarını fazla kullanmak mide yanmasına sebep olabilirken; az kullanmak etkisini azaltır. Bu nedenle miktarı yukarıdaki ölçek ile ayarlamak yararlı olacaktır. Bu kür metabolizma hızınıza bağlı olarak sizi zorlamadan ayda 3-7 kilo arası kaybetmenizi sağlayacaktır. 
  ]]>
  Diş Beyazlatma Karbonat Limon https://www.karbonat.org/dis-beyazlatma-karbonat-limon.html Mon, 29 Oct 2018 17:42:33 +0000 Diş beyazlatma karbonat limon, zaman içerisinde dişlerimiz tüketilen yiyecek veya başka sebeplerden sararabilmektedir. Bu ise görsel olarak çevremizdeki birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Gülüş esnasında sapsarı bulunan dişler Diş beyazlatma karbonat limon, zaman içerisinde dişlerimiz tüketilen yiyecek veya başka sebeplerden sararabilmektedir. Bu ise görsel olarak çevremizdeki birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Gülüş esnasında sapsarı bulunan dişlerimizi beyazlatmak için, evde uygulayabileceğimiz bir takım yöntemler mevcuttur. En çok kullanılan ve bilinen yöntem ise karbonat ve limon yöntemidir. Beyaz dişlere sahip olabilmemiz için, evimizde limon ve karbonat karışımı yönteminden yararlanabiliriz. Lakin dişlerimizdeki sararmalar genetik etkilerden dolayı ortaya çıkmışsa, bu yöntem fayda sağlamayacaktır. Klinik yöntemler ile beyazlatma işlemleri yapılması gerekmektedir. Ama çaydan, kahveden veya diğer besinlerden ötürü sararmış dişleriniz için karbonat ve limon karışımı ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

  Diş beyazlatma karbonat limon ile nasıl yapılır

  Bu karışım için elimizde bulunması gereken malzemeler karbonat ve limondur. 1 çay kaşığı kadar karbonatın içerisine biraz limon suyu ilave edelim. Lakin limon suyumuz taze sıkılmış olmalıdır. Hazır limon suyu kullanmamanız önerilir. Kasenin içerisinde karıştırılan limon suyu ve karbonat iyice köpürecektir. Elimize bir adet pamuk alarak, karbonat ve limon karışıma batırıyoruz. Daha sonra bunu dişlerimizde sararma bulunan alanlara sürüyoruz. Ardından 1 dakika sonrasında dişlerimize uyguladığımız beklemede olan karışımı diş fırçamızın da yardımı ile fırçalıyoruz. Bunu yapmamızın sebebi dişlerimizdeki asidin çıkarılmasıdır. Daha sonra ağzımızı temiz bir suyla iyice çalkalıyoruz. Bu uygulamalardan sonra dişlerimizdeki beyazlama dikkatimizi çekecek durumda olacaktır. Bu yöntemi ara sıra uygulamak dişleriniz için oldukça fayda sağlayacaktır. Genel olarak bu yöntem sadece beslenmeden kaynaklı diş sararmaları için uygulanabilecek bir yöntemdir.
  ]]>
  Koltuk Altına Karbonat https://www.karbonat.org/koltuk-altina-karbonat.html Mon, 29 Oct 2018 20:03:37 +0000 Koltuk Altına Karbonat: Güzel ve sıcak günlerde yazlık kıyafetler giyip, kollarınızı kaldırmaktan utanır hale geldiniz değil mi Makalemizi okuduktan sonra birkaç gün içinde, bekleyen kıyafetlerinizi artık giyebileceksini Koltuk Altına Karbonat: Güzel ve sıcak günlerde yazlık kıyafetler giyip, kollarınızı kaldırmaktan utanır hale geldiniz değil mi Makalemizi okuduktan sonra birkaç gün içinde, bekleyen kıyafetlerinizi artık giyebileceksiniz..

  Kararan koltuk altlarını beyazlatmak amacıyla kullanılan kremler var elbette, fakat bunların içeriğinde kimyasallar olması sebebiyle, özellikle hassas cilde sahip olan kişiler tarafından kullanılamıyor. Kremleri boş verin.  Zaten evinizde kolayca bulabilecek malzemeleri kullanmak dururken, kimyasal malzemelere para vermek ne kadar mantıklı olabilir.

  Koltuk Altlarının Kararma Sebebi:

  • Deodorant kullanmak
  • Tıraş ve ağda yapmak

  Maalesef günümüzde yapılan bu uygulamalar vazgeçebilecek türden değiller. O yüzden koltuk altı kararmasını engelleme yerine, karardıktan sonra beyazlatmaya çalışmak geliyor elimizden.

  Karbonatı Uygulaması Yapılabilecek Yöntemler, Temizleyici: Karbonatı su ile karıştırın ve bu karışımla koltuk altlarını iyice ovun. Bu uygulama ile kararmaya neden olan ölü deriyi bedenden uzaklaştırmaya yardım edecek. Günlük olarak uygulanabilir.

  Koltuk Altına Karbonat Maskesi: Karbonatı zerdeçal, limon suyu ve nohut unu ile karıştırıp macun haline getirin. Koltuk altlarına sürün ve kuruyana değin bekleyin. Kurumasından sonra soğuk su ile yıkayın. Yapılan bu karışım kararmayı önlemenin yanında koku yapan, bakterinin de uzaklaşmasını sağlamaktadır.

  Koltuk Altını Beyazlatmak Amacıyla Gül Suyuyla Karbonat Uygulaması: Karbonatı gül suyu ile koyu kıvamlı macun şekline gelecek şekilde karıştırın. Bu karışımı koltuk altlarına sürün ve kurumasını bekleyin. Sonra bol su ile yıkayıp havlu yardımıyla hafif dokunuşlar yaparak kurulayın, cildinizi kazırcasına havluyu sürtmeyin. Burada kullanılan gül suyu sebebiyle koltuk altı kararmasına neden olan deodorantlara ihtiyaç kalmayacak.

  Beyaz Sirkeyle Koltuk Altını Beyazlatma: Bir miktar karbonatı az miktarda sirke ile karıştırın. Karıştırdığınız da köpürme oluşur, sakin olun, bu gayet normal bir durumdur. Bir süre sonra köpürmenin geçtiği görülür.  Bu karışımı koltuk altlarına sürün ve kurumasını bekleyin sonra yıkayın.

  Limon Suyuyla Koltuk Altı Beyazlatma: karbonatı limon suyuyla macun şekline gelecek biçimde karıştırın, koltuk altlarına sürün. Kuruduktan sonra yıkayın.

  Koltuk altına Karbonat,  kararma sorunlarına karşı oldukça tesirlidir. Ama tek seferde yapılmasıyla bembeyaz bir koltuk altına kavuşma gibi bir hayal kurmazsınız umarım. Bu işte düzenli ve sabır gerekir. Bu şekilde kullanırsanız, en yakın zamanda sonuçlarından memnun kalacağınızı garanti edebilirim.

  Koltuk Altı Kokusu İçin Karbonat: İster banyodan sonra isterseniz günün herhangi bir saatinde, parmak uçlarını biraz ıslatarak karbonata batırın, koltuk altına karbonatı iyice sürün işte bu kadar. Artık ter kokusu yok oldu. Dediğim gibi terliyorsunuz, bu uygulama terlemeyi önlemiyor, ancak sadece ter kokusunu önlüyor.

  ]]>
  Güneş Lekelerine Karbonat https://www.karbonat.org/gunes-lekelerine-karbonat.html Tue, 30 Oct 2018 06:20:36 +0000 Güneş lekelerine karbonat, Güneş lekelerini giderme özelliğine sahip olan karbonat doğal bir yöntem olarak cilde uygulanmaktadır. Güneş lekeleri bir çok kadının cildinde iz bırakan ve ten rengi üzerinde kahverengi lekelere seb Güneş lekelerine karbonat, Güneş lekelerini giderme özelliğine sahip olan karbonat doğal bir yöntem olarak cilde uygulanmaktadır. Güneş lekeleri bir çok kadının cildinde iz bırakan ve ten rengi üzerinde kahverengi lekelere sebep olan unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle cilt üzerinde çil görünümünde lekeler oluşturan güneş ışınları kişilerde çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir. Güneş lekelerine karbonat çoğu zaman evde doğal yöntemlerle destekleyici tedavi tercih edenler için en ideal seçimlerden biridir. Evde hazırlanan karbonat maskeleri güneşin vermiş olduğu zararları en aza indirmek amaçlanarak uygulanan doğal bir maskedir. Yan etkiye neden olmayan doğal ürünlerle hazırlanan maskeler çeşitli yöntemlerle hazırlanarak cilde uygulanmaktadır. Karbonat cildi genel olarak derinden besleyen ten renginin açılmasında fayda sağlayan güneş ışınlarının vermiş olduğu zararları gözle görülür bir şekilde iyileştiren etken maddeler içermektedir. Karbonatın cilt üzerindeki etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle bir çok kişinin kozmetik malzemeler yerine doğal karbonat maskelerini tercih ettikleri gözlemlenir. Düzenli bir şekilde haftada bir kez uygulandığında cilt üzerinde genel olarak fayda sağlayarak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca karbonat maskeleri doğal olduğu için günlük olarak da kullanılmaktadır. Karbonat ile hazırlanan maskeler doğal hazırlandığı için yan etkiye neden olmamaktadır. Genellikle doğal ürünlerle hazırlanan maskeler yan etkileri olmayan maskelerdir. Fakat karbonat maskeleri cilde uygulanma sırasında parmak uçlarıyla hafif masaj yaparak cilde maskeyi uygulamak yerine bu dokunuşlar abartılarak baskı yaparak uygulandığında ciltte tahriş oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumun oluşmaması için güneş lekelerine karbonat maskeleri uygularken cilde maskeyi hafif bir masajla uygulamakta fayda vardır. Sizde güneş lekelerine karbonat ile yapılan maskeler tercih ederek veda edebilirsiniz. 

  Güneş lekelerine karbonat faydaları:
  • Ciltte oluşan kahverengi lekelerin görünümünü açmak için karbonat en etkili yöntemlerden biridir.
  • Cilt üzerinde cildin asıl rengini kaplayan tabaka halindeki cilt yüzeyini soyarak cildin doğal rengine kavuşmasına fayda sağlamaktadır.
  • Güneşin zararlı ışınları sebebiyle ciltte oluşan cilt yaşlanması ile savaşmaktadır. Karbonat yaşlanma karşıtı doğal bir ürün olarak da tercih edilmektedir.
  • Güneş ışınlarının sebep olduğu ciltteki pullanmaları giderir. Cildi ölü derilerden arındırır.
  • Güneşin zararlı ışınlarından cildin görmüş olduğu genel problemlerden cildi korumaktadır. Cildi besleyerek ve tazeleyerek cildin daha canlı görünmesini sağlamaktadır.

  ]]>
  Terlemeye Karşı Karbonat https://www.karbonat.org/terlemeye-karsi-karbonat.html Tue, 30 Oct 2018 21:24:24 +0000 Terlemeye Karşı Karbonat, İnsan vücudu terlediği zaman ter kokusu nedeni ile hem kendini hemde karşısında bulunanları çok aşırı rahatsız eder. Bir çok yöntemlere rağmen bu ter kokusundan kurtulmak hiç de kolay bir durum deği Terlemeye Karşı Karbonat, İnsan vücudu terlediği zaman ter kokusu nedeni ile hem kendini hemde karşısında bulunanları çok aşırı rahatsız eder. Bir çok yöntemlere rağmen bu ter kokusundan kurtulmak hiç de kolay bir durum değildir. Terleme çok hoş bir durum olmamasına rağmen, sağlıklı olan her kişide olması gereken ve vücudun reaksiyon gösterdiği bir durumdur. Ancak bazende bazı kişilerde terleme olması gereğinden daha fazla olur. Bu da bir hastalık ilk belirtisi olabildiğinden bir doktora başvurulması gerekir. Ayrıca çok sinirli ve öfkeli olan bir kişide vücudun gösterdiği tepki ilk olarak terlemedir. Ayrıca menopoz, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği, kuş palazı ve verem gibi ciddi hastalıklarında ilk belirtileri terlemedir. Bu nedenle aşırı terleyen kişiler bu durumu basite almamaları gerekir. 

  Terlemeye Karşı Karbonat Nasıl Kullanılır

  Terlemeye karşı Karbonat, Terleme için, hem doğal hemde kalıcı bir çözüm olarak karbonat kullanmak çok faydalıdır. Bir çay tabağına bir yemek kaşığı karbonat dökerek, üzerine bir kaç damla elma sirkesi dökerek köpürtün. Daha sonra krema gibi bir çay kaşığı yardımı ile iyice karıştırın. Daha sonra ılık bir duş alıp kurulandıktan sonra temiz olan vücudun en çok terleyen bölgelerine masaj yaparak bastırmadan hafif yüzeysel sürün. Karbonat kürünü düzenli olarak vücudun terleyen bölümüne uyguladığınızda aradaki farkı sizde göreceksiniz. Terlemede ciddi oranda azalma olduğunu göreceksiniz. 

  Terlemeye Karşı Karbonat, Terlemenin bir diğer nedeni ise beslenme düzeninde oluşan dengesizlik ve beslenme alışkanlığındaki bozukluktur. Bazı besin ögeleri terlemeyi tetiklediği için karbonatı sulandırarak vücudu yıkamak bu terlemeyi tetikleyen etkenleri azaltır ve vücudun daha çabuk kurumasını sağlar. Bir yemek kaşığı karbonata bir kaç damla limon sıkılıp köpürtülür ve bir kürdan yardımı ile metal kaşık kullanılmadan karıştırılır. Gün içinde vücudun terleyen bir bölümüne sürülür ve bir süre sonra klorsuz su ile yıkanarak temizlenir. Bu kürü uygulamadan önce ılık bir duş almanız tavsiye edilir. 

  Terlemeye karşı bir diğer yöntem ise karbonatlı su ile krem hazırlamaktır. Böylelikle vücudun terleyen bölgelerine bu kürü hazırlamaları terlemeyi engelleyerek kurumasını sağlar. Karbonatlı su ile hazırlamış olduğunuz kürü yaklaşık bir hafta yada on gün uygulayın. Daha sonra on beş gün ara verin. Cildi tahriş etmemesi için bu süre çok önemlidir. Uygulamaya başladığınız anda ihtiyaç halinde günde bir iki kere sürün. Uygulama sonrasında çok olumlu sonuçlar alacak ve kimyasal olarak satılan losyonlardan çok daha etkili olduğunu gözlerinizle göreceksiniz. Hem ekonomik hem de sağlıklı olan bu bitkisel kürü, hamile ve emziren kadınlar da güvenle kullanabilmektedir. 
  ]]>
  Karbonat İçmek https://www.karbonat.org/karbonat-icmek.html Wed, 31 Oct 2018 12:34:07 +0000 Karbonat içmek, diyet yaparken ve sağlıklı günler yaşamanın yollarını ararken imdadımıza yetişir. Karbonatın su ile karıştırılması ile elde edilen bu içecek son zamanların oldukça faydalı içeceklerinden biridir. Pek Karbonat içmek, diyet yaparken ve sağlıklı günler yaşamanın yollarını ararken imdadımıza yetişir. Karbonatın su ile karıştırılması ile elde edilen bu içecek son zamanların oldukça faydalı içeceklerinden biridir. Pek çok farklı alanda şifa niyetine kullanılır. Özelliklede son günlerde kilo vermek için karbonat içenlerin sayısında bir artış söz konusudur. Yemeklerden sonra mideyi rahatlamak adına soda içenler artık bu mucizevi karışımdanda faydalanabilirler.

Karbonat içmenin faydaları:
 • Yavaş çalışan böbrekleri çalıştırır.
 • Mide ve bağırsak ağrılarını gidermenin yanı sıra mide ekşimelerine de iyi gelir.
 • Grip sorunu yaşayanların göğüs dolusu öksürükleri için şifadır. Göğsü söktürür.
 • Dişler fırçalandıktan sonra az miktarda içildiğinde ağız kokularını giderir. Bu uygulamayı birkaç hafta devam ettirdiğimizde de dişlerin beyazladığına şahit olabilirsiniz.
 • Saçta oluşan kepek sorunlarına içten etki yaparak kepeklerin oluşumunu zamanla gidermektedir.
 • Vücudun alkali seviyesini yükselterek metabolizmayı hızlandırır. Yağları yakar ve böylelikle fazla kilolardan hesaplı bir şekilde kurtarır. Günlük 2.5 litre kadar yemeklerden yarım saat önce tüketilebilir.
 • Karbonat içmenin akne, siyah nokta ve cilt lekeleri için de kullanıldığı bir gerçektir. Karbonat içmek aknelere dışarıdan bir krem etkisi vermekten çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. İçeriden etki yapan bu karışım lekelerin görünümünü de zamanla en aza indirecektir.
 • Kanser, diyabet ve MS hastaları kendi hastalıklarına şifa olabilmesi adına yemeklerden 1 saat kadar önce bu karışımı tüketebilirler. Karbonatlı suyun bu gibi ciddi hastalıkların kendi kendine tedavisinde oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Ülser problemi olan kişilerin fazla miktarda karbonat içmeleri mide yaralarını tekrar açabilir. Bu yüzden tüketime dikkat tek gerekmektedir. Az miktarda kullanıldığında ise ülser problemlerini giderir.
]]>
Kalsiyum Karbonat Formülü https://www.karbonat.org/kalsiyum-karbonat-formulu.html Thu, 01 Nov 2018 10:38:01 +0000 Kalsiyum Karbonat Formulü, Buna biz kimyasal bir bileşik diyebiliriz. Bu bileşiğin formülü ise (CaCO3) olarak gösterebiliriz. Birçok kişi tarafından kullanılan fakat tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir tür bileşiktir. Yani k Kalsiyum Karbonat Formulü, Buna biz kimyasal bir bileşik diyebiliriz. Bu bileşiğin formülü ise (CaCO3) olarak gösterebiliriz. Birçok kişi tarafından kullanılan fakat tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir tür bileşiktir. Yani kullanım alanı oldukça yüksektir ve kireç taşı da aslında kalsiyum karbonattır. Eskilerde boyadan daha çok kireç kullanıldığı için kullanım alanı günümüze göre tabii ki de çok daha fazlaydı. Gün geçtikçe de kullanımı daha da artan bu boya, hem estetik görünüm olarak hem de hafif kimyasallar içermesi nedeni ile kireç taşının, yani kalsiyum karbonatın kullanımını oldukça azaltmıştır diyebiliriz. 

Kalsiyum karbonat formülü, insan vücuduna zararlıdır. Deri yoluyla da temasında bol su ile yıkanmazsa zarar verebilir yani bol su ile yıkanması faydalıdır. Özellikler su ile tepkimeye girerek yanmalara ve çok daha büyük kalıcı hasarlara neden olabilir. Kalsiyum karbonat insan vücudunda özellikle gözlere çok büyük zarar verebilir. Öyle ki göz temasında çabuk bir şekilde yanabilir ve gözün en iç tabakasına kadar zarar verebilir diyebiliriz. Bu tür tehlikelerinden dolayı kalsiyum karbonatı sakın ama sakın çocukların ulaşabileceği yerlere koymayın. Kalsiyum karbonat makalemizin başlarında da söylediğimiz gibi kimyasal bir bileşiktir. Kalsiyum karbonat biyolojik olarak ta oldukça zararlı bir bileşiktir. Bu nedenle de kullanım alanı oldukça kısıtlıdır. Bu bileşiği hepimizin şahit olduğu bir yer olan ağaç gövdelerinde de görmüşüzdür. Kalsiyum karbonat biyolojik canlılara zarar verdiği için ağaca zarar verebilecek olan canlılarında imha edilmesinde kullanılabilir.

Kalsiyum karbonat doğada bulunan kayaçlar içerisinden elde edilebilir. Ülkemizde de oldukça fazla olarak bulunabilen Kalsiyum Karbonatın kullanılması da yaygındır. Kullanımı gün geçtikçe azalan Kalsiyum Karbonatın yüksek bir tepkimeye açık olmasından dolayı kullanımının azalması bir bakıma iyi olmaktadır. Kalsiyum karbonatın kötü etkilerinden birçok insan etkilenmiştir ve göz sorunlarından uzun yanıklarına kadar bir çok kaza ile karşılaşmışlardır. estetik görünümü oldukça iyi olan boya Kalsiyum Karbonatın yerini almasını ve bu nedenle çok daha iyi olmuştur. Kalsiyum karbonat, başka türler ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyabilmektedir. Fakat bu karbonat diğerlerine göre biraz daha sert ve yakıcıdır diyebiliriz.

Kalsiyum karbonat formülü, En çok sanayi alanında kullanılmakta diyebiliriz. Sanayi alanının olmazsa olması olan Kalsiyum karbonat kullandığımız bir çok eşyanın da içerisinde bulunmaktadır. Bu eşyalara da örnek vermek gerekirse mermer diyebiliriz. Mermer de kullanımı yaygın olan ve her evde bulunan bir eşyadır diyebiliriz. Bu nedenle de mermere olan ihtiyacın artması da doğrudan kalsiyum karbonata da ihtiyacın artması denilebilir.
]]>
Yağ Lekesi Karbonat https://www.karbonat.org/yag-lekesi-karbonat.html Thu, 01 Nov 2018 17:35:08 +0000 Yağ Lekesi Karbonat, Bazı inatçı lekeler onca uğraşlara rağmen bir türlü çıkmaz. Birçok yöntem uygularsınız. Hatta defalarca yıkarsınız ancak hiç hiç bir sonuç almak mümkün olmaz. Bunun için en etkili yöntem karbonat k Yağ Lekesi Karbonat, Bazı inatçı lekeler onca uğraşlara rağmen bir türlü çıkmaz. Birçok yöntem uygularsınız. Hatta defalarca yıkarsınız ancak hiç hiç bir sonuç almak mümkün olmaz. Bunun için en etkili yöntem karbonat kürü'dür. Yağ lekesinin ne kadar derinlemesine işlediği de son derece önemlidir. Yeni dökülen bir yağ lekesini sonradan dökülen ve kurumuş yağ lekesine göre çıkarması daha kolaydır. Yeni dökülen bir yağ lekesini, öncelikle sıcak suyla ıslatıp, üzerini bir beze bir miktar karbonat dökerek ovalamak, yağ lekesinin hemen çıkmasını sağlayacaktır. Ancak kurumuş olan yağ lekeleri bu yöntem ile çıkarmak o kadar da kolay değildir. Bunun için yağ lekesi dökülmüş ve kurumuş olan yere bir miktar karbonat dökerek karbonatı yağ lekesi olan bölüme yayın. Daha sonra üzerine elma sirkesi dökün. Yağ lekesi olan bölümün kabarıp köpürdüğünü göreceksiniz. Bir süre bekledikten sonra temiz ve kuru bir bezle iyice ovalayarak yağ lekesini çıkarın. Hemen çıktığını ve dağıldığını göreceksiniz. Ancak bu yöntemi ipek ve saten elbiselerde uygulamayın. Elbiselere zarar verebilir. Daha çok halı ve dolaplarda uygulamak daha iyi sonuç verecektir. 

Yağ Lekesi Karbonat, Elbise üzerine dökülen yağ lekesini çıkarmak için, öncelikle yağ lekesi dökülen yer sıcak su ve deterjanla yıkanır, ilk kiri üzerinden atılır. Daha sonra kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla diş fırçasını önce suya daha sonra karbonata batırarak, yağ lekesi olan bölge iyice karbonat ile fırçalanır. Böylelikle derinlemesine nüfuz eden yağ kabarcıkları dağılmaya ve çözülmeye başlar. Ayakkabıya dökülen bir yağ lekesini çıkarmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle yağ lekesi olur olmaz, bir yemek kaşığı tuz ile bir tatlı kaşığı karbonat, karıştırılarak yağ lekesinin olduğu bölgeye dökülerek bir gece bekletilir. Daha sonra ıslak nemli bir bezle silinir. 

Yağ lekesi Karbonat, Bilindiği gibi, hemen her kadın, mutfağında dolaplara yapışan yağ lekelerinden büyük rahatsızlık duyar. Ancak alınan yağ çözücü kimyasal ilaçlar, yemek yapıldığında ocağın ısısından belli bir süre sonra dağılarak yemeklere siner ve farkında olmadan bu yağ çözücülerin etkisinde kalırız. Vücuda verdiği zarar nefes yolu ile aldığımız kadar yemeklere de bulaşmaktadır. Bu nedenle dolaplara sinen yağ lekesinden kurtulmak için, bir mutfak bezini alarak ıslatın daha sonra karbonata batırarak yağlı olan bölgeyi, bezi bastırarak temizleyin. Ayrıca inatçı yağ lekeleri için ise, çıkmayan dolap üzerindeki yağ lekesine bir yemek kaşığı karbonatı yada yağın büyüklüğüne göre daha fazla arttırabilirsiniz dolaba döküp üzerine maden suyunu gezdirin. Bütün yağ lekelerin hızla dağıldığını göreceksiniz. Ayrıca maden suyu yerine, elma sirkesi, limon suyu yada herhangi bir sirkede kullanabilirsiniz. 
]]>
Çaya Karbonat Atmak https://www.karbonat.org/caya-karbonat-atmak.html Fri, 02 Nov 2018 02:40:45 +0000 Çaya karbonat atmak, Çay bizim kültürümüzün vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesidir. Sabah çayı, saat 10 çayı, öğlen yemekten sonraki çay, 5 çayı ,akşam yemekten sonraki çay, derken tüm gününde çay tüketilmesi bir al Çaya karbonat atmak, Çay bizim kültürümüzün vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesidir. Sabah çayı, saat 10 çayı, öğlen yemekten sonraki çay, 5 çayı ,akşam yemekten sonraki çay, derken tüm gününde çay tüketilmesi bir alışkanlık olmuştur. Demlemede herkes kendine göre bir yöntem uygulayıp daha güzel bir aroma nasıl elde edebiliriz diye uğraşırlar. Kimi çeşit, çeşit markalar denerlerken kimileri de farklı çayları alıp birbirlerine karıştırırlar. 

Çay demlerken bir kaç püf noktasına değinelim birkaç tarifte biz verelim, çayın karbonat ile demlenmesi tarifine geçmeden önce genel olarak çay demlenme hakkında bir iki ufak mevzuya değinelim. Çayı genel anlamda demek için çay suyunu kaynatılırken üstteki demliğe de kuru çay konulmaktadır. Bu çok acil demlemeler için olur fakat, uzun süreli çay içimlerinde uygun olmaz. Bu durumda çay yaprakları yumuşayarak çözünme hızı artacaktır. Çay içimi  biraz uzarsa çay çok acılaşır, bunu engellemek için çayı demleme esnasında demliğe koymalı ve demleme süresi 15 dakikayı geçmemelidir. Ocağın altı kapalı olup dem kaynatılmamalıdır, dem kaynarsa çay acı olmaktadır. Eğer çayın içilmesi uzun sürecekse demin dahada koyulaşmaması için çayın posasını süzebilirsiniz. Bu sayede çayın içim süresini oldukça arttırmış olursunuz. Demlendikten sonra posası alındığı için hep aynı dem ayarında kalacaktır. O zaman alt suyunu da kaynatabilirsiniz. 

Çayı karbonatla demlemek, Çay Demlemenin bir diğer yöntemi ise karbonat kullanarak çay demlenmesidir. Çayı demlerken demin içerisine çok az bir miktarda karbonat eklersek çay kaşığının ucu kadar çayın kendine has aromasını artırmış olacağız. Birçok çay satılan mekanlarda çayın içerisine karbonat kullanılmaktadır. Tabi burada karbonat çok abartılırsa çay hem köpük, köpük olur hemde acılaşır. Kararı küçük bir çay kaşığının ucudur çok az miktardır. Çay yumuşak bir içim aroması alır. Karbonat az miktarda olacağı için çayın tadını da bozmayacaktır. Çaya karbonat atılmak yıllardan beridir uygulanan bir yöntemdir, özellikle kıraathanelerde bu çok revaştadır. Sizlerde birkaç denemeden sonra bu çayın aromasını sevebilirsiniz.      
]]>
Karbonatın Zararları https://www.karbonat.org/karbonatin-zararlari.html Fri, 02 Nov 2018 21:31:28 +0000 Karbonatın zararları, karbonat en çok mutfak hamur işlerinde kullanılır. Bazı yemeklerde veya hamur işlerinde kullanılan karbonatın sağlık açısından inanılmaz faydası vardır. Sağlık açısından fazla etkili olsa da içe Karbonatın zararları, karbonat en çok mutfak hamur işlerinde kullanılır. Bazı yemeklerde veya hamur işlerinde kullanılan karbonatın sağlık açısından inanılmaz faydası vardır. Sağlık açısından fazla etkili olsa da içerisinde birden fazla kimyasal madde barındırmaktadır. Karbonatı kullanırkende bu özelliği görmezden gelinmemelidir. Aksi durumda faydasından daha çok zararına etkisinde kalınabilir. Sodyum açısından iyi bir menşei olan karbonat, bu yönüyle de cilt ve saç bakımı için piyasaya sürülen kozmetiklerin içerisinde kullanılır.

Karbonatın zararları nelerdir

Potasyum oranında azalma: Bilhassa vücudun potasyum miktarı düşük olan insanlarda, potasyum oranının daha da düşmesine sebep olabilir. Vücutta potasyum miktarı düştüğünde sersemleme, şaşkınlık, dayanıksızlık, halsizlik, karıncalanma hissi, kas krampları, uyuşma, kusma, kabızlık gibi semptomlar ortaya çıkabilmektedir.

Alerjik tepkimeler: Az da olsa karbonat,çoğu insan da alerjik tepkilere neden olabilir. O yüzden karbonat alerjisi neticesinde gelişen kurdeşen, hırıltı, kaşıntı, semptomlar nefes almada güçlük çekme, göğüs sıkışması, cilt renginde maviye dönüşüm ve felç, dudaklarda şişme, öksürük şeklinde gelişebilir.

Hamilelik: Karbonatın anne karnında zararlı etkileri bilinmediğinden hamilelerin karbonat kullanması uygun değildir. Hamilelik söz konusu olunca veya hamilelik planlaması varsa, doktora danışmadan karbonat kullanılması, uygun değildir ve zararlı olacaktır. 

Bazı sağlık sorunları meydana gelir: Doktorun uygun gördüğü dozlardan fazla kullanılırsa, birtakım sağlık sorunlarının meydana getirir. Bunların bazıları şöyledir:

 • Alerjiler
 • Konsentif kalp yetmezliği
 • Böbrek sorunları

İçecekler ile etkileşimi: Karbonatın çoğu içeceklerle etkileşimi olması, karbonatın zararlı etkilerini göstermesine sebep olabilir. Bundan dolayı karbonat ile birlikte içilmemesi gereken bazı içecekler greyfurt ve alkollü içeceklerdır. Greyfurt suyu asit içerir. Karbonat asidi nötralize olmasında rol oynar. Bundan ötürü greyfurt, karbonatın olumlu etkilerini azaltabilir.

İlaçlarla etkileşimleri: Sodyum karbonatın etkileşime girebildiği bazı ilaçlar vardır. Bunlar reçeteli veya reçetesiz ilaçlardan oluşur. Bu ilaçlar protein tozları, bitkisel ilaçlar, vitaminler ve ya alternatif ilaçlar olabileceği gibi yasal olmayan diğer takviye gıdalardan ve haplardan meydana gelir.

Karbonat yüklemesinin etkileri: 

Çoğu sporcu yarışmadan önce soda yüklemesi olarak tanımlanan karbonat yüklemesini yaparlar. Bir teoriye göre karbonat yüklenmesi yorgunluğu geciktirici şekilde etki yapar. Oksijensiz hücre solunumu özellikle de kısa vadeli hamleli dayanıklılık için gereklidir. Yan etkileri olarak kusma, ishal, felç, kas yorgunluğu, kas krampları şeklinde gelişebilir.

Karbonatın diğer zararlı etkileri: 

Normal olmayan düzeylerde, potasyum sodyum, klor, kalsiyum söz konusu ise hekim karbonat kullanmasını uygun bulmayabilir veya vücuttaki pH oranı normalden daha fazla ise bu durumda alkaloz adı verilmektedir. Karbonat tüketimi yapılması sağlıklı bir şekilde olmayacaktır. Hipertansiyon ve kalp hastalarının da karbonat tüketmesi zararlı olabilir.

Eğer, anormal seviyelerde, sodyum, potasyum, kalsiyum ya da klor söz konusu ise, doktor karbonat kullanılmasını uygun bulmayacaktır. Ya da vücuttaki pH seviyesi normalden daha yüksek ise ki bu duruma alkaloz  adı verilmektedir, karbonat tüketimi yapılması sağlıklı olmayacaktır. Yüksek tansiyon ve kalp hastalarının da karbonat tüketmesi zararlı olabilmektedir. Öte yandan, yüksek oranda kalsiyum içeren gıdalar (süt, peynir veya yoğurt gibi) ya da kalsiyum takviyeleri ile birlikte karbonat tüketilmesi de son derece zararlıdır.

]]>
Karbonat Maya Maskesi https://www.karbonat.org/karbonat-maya-maskesi.html Sat, 03 Nov 2018 03:47:50 +0000 Karbonat Maya Maskesi, Sodyum bikarbonat, veya halk arasında bilinen ismi ile “karbonat” hamur işlerinin ana malzemelerinden biridir. Karbonat, mutfak dışında da birçok alanda işe yarayan bir maddedir. Özellikle naturel ü Karbonat Maya Maskesi, Sodyum bikarbonat, veya halk arasında bilinen ismi ile “karbonat” hamur işlerinin ana malzemelerinden biridir. Karbonat, mutfak dışında da birçok alanda işe yarayan bir maddedir. Özellikle naturel ürünleri tercih edenlerin vazgeçemediği bir üründür. Ancak bu metotları kullanılırken, karbonatın etkili bir kimyasal madde olduğunu da akıldan çıkartılmamalıdır.  Fiziksel kullanımlarda, özellikle ciddi bir tıbbi sorununuz varsa mutlaka hekime danışılmalıdır. Karbonatlı suyun diş beyazlatıcı etkisi ve faydasının yanında ayak kokusu tedavisi, mide ekşimesine bitkisel çözüm, zayıflama, midede ve bağırsakta gazlanmanın doğal tedavisi, cilt lekeleri tedavisi, cilt beyazlatma, saçlarda kepeklenme tedavisi gibi bir çok değişik amaçla kullanılabilmektedir.

Maya, güneş lekeleri, cilt lekeleri,  sarkmalar ve yağlı cilt gibi tüm sorunlar için yüzlerce yıldır bayanların kullandığı naturel bir üründür. Yüksek oranda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Cildin daha güzel ve pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Protein, cildin oksijen almasını sağlamakta, cildin beslenmesine de katkıda bulunmaktadır. Mayanın içeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri, cildin yağ dengesini ayarlayarak sivilce ve akneye karşı etkili olmaktadır. Mayanın içeriğindeki yüksek orandaki potasyum miktarı, dokularda biriken toksik maddeleri dışarı atarak cildin artık maddelerden temizlenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde cilt adeta yenileniyor. Ümmin sistemi güçlendirerek cilt alerjilerini önlemektedir.

İnsanlar akneler, sivilceler ve siyah noktalardan kurtulmak amaçlı yüzlerine uyguladıkları maskelerin faydasını gördükçe yeni deneyimler sonucu ortaya daha iyi sonuç veren buluşlar yapmaktalar. Karbonat ve maya maskelerinin sağladığı faydaları gördükten sonra ikisini bir defada uygulayarak daha iyi sonuç elde etmişlerdir. Uygulama sonucu yumuşacık bir cilde, sıkılaşmış gözeneklere, yatışmış sivilcelere ve yağ oranı dengelenmiş bir cilde kavuşturduğu ortaya çıkan maskenin hazırlanışı ve yapılışı.

Karbonat Maya Maskesi
 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 2 çay kaşığı yaş maya
 • 1 yemek kaşığı ılık su 
Maskenin yapılışı: Malzemeleri küçük bir kap içinde krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Yaş mayanın kokusunu bazı bireyler sevmese de cilt bakımı için katlanılmalıdır. Yüzünüzü temizleme jeli veya sabunla yıkayınız. Kuruladıktan sonra hazırlanan karışımı göz çevresi hariç yüzünüze tabaka oluşturacak biçimde sürünüz. Bu şekilde 30 dakika kadar bekleyiniz. Masken kuruyup, cilt gerginleşecektir. 30 dakika sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayıp kurulayın. Antibakteriyel bir ürün olan maya, özellikle siyah noktaların temizlenmesinde, gözeneklerin sıkılaştırılmasında birebirdir. Karbonat ise cilt lekeleri tedavisi ve cilt beyazlatma da kullanılan bir malzemedir. Her cilt tipine uygun olan bu maske cildinize sağlık kazandıracaktır.

]]>
İdrarda Karbonat Testi https://www.karbonat.org/idrarda-karbonat-testi.html Sun, 04 Nov 2018 01:32:05 +0000 İdrarda Karbonat Testi;Karbonat, asıl olarak karbonik asidin bazlar ile birleşmesi sonucunda oluşan tuzun genel ismidir. Piyasa üzerinde kalsiyum karbonat, sodyum bikarbonat, sodyum karbonat gibi yaygın olarak kullanılan çeşitle İdrarda Karbonat Testi;Karbonat, asıl olarak karbonik asidin bazlar ile birleşmesi sonucunda oluşan tuzun genel ismidir. Piyasa üzerinde kalsiyum karbonat, sodyum bikarbonat, sodyum karbonat gibi yaygın olarak kullanılan çeşitleri de bulunmaktadır. Halk içerisinde en yaygın kullanılan çeşidi ise soda ismi ile bilinen sodyum bikarbonattır.

Karbonat Testinin Kullanılması

Karbonatın yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bir tanesi olan sodyum bikarbonat  naturel bir PH dengeleyicisi olarak kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığı durumlarda vücudun naturel ph dengesinin aşırı asitleşmesinden kurtarmaktadır. Bu özelliği sayesinde ise baz ve asit ölçümü testlerinde kullanıldığını bilmekteyiz. Kanın doğal ph dengesi 7,35 ve 7,45 arasında bulunmaktadır.

Ancak gebelik döneminde bayanlar da bulunan asit-baz dengesi değişmektedir. Bu sayede idrarda karbonat testinin kullanılmasının hamileliği belli edici bir özelliği olduğu düşünülmektedir.

İdrarda Karbonat Testi Nasıl Uygulanmaktadır

Hamile olduğunu düşünen bir bayanın evde idrarda karbonat testi uygulayabilmesi oldukça rahat ve kolay bir yöntemdir. Yaklaşık bir su bardağı kadar idrar içerisine, iki çay kaşığı karbonat ilave ederek idrarda karbonat testini kolayca uygulayabilirsiniz. Karbonatı idrar içerisine ekledikten bir süre sonra bekleyerek, hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. İdrarın köpürmesi gebeliğin meydana geldiğini göstermektedir. Karbonatın kabarması ancak köpürmemesi ise gebeliğin meydana gelmediği anlamına gelmektedir.

Yine aynı şekilde idrarda karbonat testi ile bebeğin cinsiyetininde belirlenebileceği düşünülmektedir.

Karbonatın üzerine hamile olan bayanın idrarı dökülerek bekletilir. Yapılan bu testte, eğer kabarcıklar üst tarafa doğru kalkıyor ise bebek erkek; ancak eğer ki kabarcık oluşmadan küçük bir tepkime gösteriyor ise bebek kız olarak kabul edilmektedir.

İdrarda Karbonat Testi Geçerli Midir

İdrarda karbonat testinin hamilelik sonuçları üzerindeki doğruluk payı için kesin olarak bir araştırma ya da bilimsel bir gerçeklik belirtisi bulunmamaktadır. İdrarda karbonat testi çoğunlukla tıbbın bu denli gelişmediği zamanlarda kullanılmıştır. Genel olarak halk arasında ultrason ya da diğer yöntemler bu kadar yaygın bir hale gelmeden öncesinde kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Ancak günümüzde hala kullanılmaktadır. Arkadaşlar arasında eğlence amaçlı veya geleneksel metotları devam ettirmek amacıyla idrarda karbonat testi kullanılmaktadır.

]]>
Karbonat Koltuk Altı https://www.karbonat.org/karbonat-koltuk-alti.html Sun, 04 Nov 2018 12:31:34 +0000 Karbonat Koltuk Altı: Karbonat genel olarak vücut kokusuna karşı çok iyidir. Koltuk altlarını kokunun gittiğinden emin olana değin yıkayın ve bir pamuğu batırdığınız karbonatı koltuk altına uygulayın. Şa Karbonat Koltuk Altı: Karbonat genel olarak vücut kokusuna karşı çok iyidir. Koltuk altlarını kokunun gittiğinden emin olana değin yıkayın ve bir pamuğu batırdığınız karbonatı koltuk altına uygulayın. Şayet bu sizi rahatsız etmezse bir süreliğine koltuk altınızda tutun. Diğer bir uygulama ise, bir kaşık dolusu kadar karbonat ile limon suyunu karıştırıp, duş aldıktan sonra bu karışımı koltuk altına sürün. Bu, koltuk altı kokuyu kontrol altına almak amacıyla kullanılan teknik olarak bilinen ve uygulanan bir yöntemdir.

Karbonat Koltuk Altı Ter İçin Başka Bir Uygulaması: Çok fazla terleyen biri, limon suyuyla karbonat karışımını deneyebilir. Karbonat hem teri emecektir, hem de kötü koku üreten bakterilere karşı tesirli olur. Limon suyuyla beraber bir miktar karbonatı karıştırıp, macun haline getirilir. Meydana gelen bu macundan koltuk altlarına sürün 15 dakika kadar bekleyip, sonra koltuk altını yıkayıp, durulayın ve bir havlu yardımıyla kurulayın. Karbonatın diğer bir kullanım biçimi de, bir duş aldıktan sonra kurulanıp, koltuk altına sürülür.

Koltuk Altı Kararması İçin Karbonat Kullanmak: kararmış olan koltuk altı karbonatla beyazlaşır. Karbonatla koltuk altını fırçalamak, kullanılabilecek en iyi yöntemlerdendir. Eğer bu amaç için karbonat kullanılacak olursa koltuk altı kararmasına sebep olan deodorant ve ter önleyici maddeler vücuttan karbonat sayesinde uzaklaştırılmış olur.

Aslında karbonat vücuttaki kötü kokuyu da önlemektedir. Aynı şekilde karbonatla yapılan bir uygulama ile zarar görmüş hücreler deriden atılır ve tıkanan gözenekler de açılır. Ayrıca karbonatın koltuk altındaki mikropları öldürmesi ile kokuyu önler ve derinin rengini açar.

Bir miktar karbonat ile su karıştırılarak koyu bir macun elde edilir. Bu macun Koltuk altına uygulanır ve hafif şekilde koltuk altı fırçalanır. Uygulamadan sonra koltuk altını yıkayıp, duruladıktan sonra aynı bölge havlu ile hafifçe kurulanır.

Koltuk Altını Beyazlatma da Gül Suyu İle Birlikte Karbonat Kullanma: Bir miktar Karbonat ile bir miktar gül suyunu koyu kıvamlı macun haline gelinceye kadar karıştırın. Meydana gelen bu karışımı koltuk altınıza sürün ve kurumasını bekleyin. Sonra bol su ile yıkayıp bir havlu yardımı ile hafif dokunarak kurulayın, kurulama yapmak için deriyi kazırcasına havluyu sürmeyin. Bu uygulamada kullanılan gül suyu nedeniyle, koltuk altı için kullandığınız ve koltuk altlarının kararmasına neden olan deodorantlarada ihtiyaç kalmayacaktır. Sebebi ise, gül suyunun bizzat kendisi deodorant etkisi yapmaktadır.

Eğer bu uygulamanın bu kadar ayrıntılı bir şekilde yapılması zor olursa, bir miktar su ile karbonat karıştırılıp, elde edilen bu karışımdan koltuk altına sürülür.

]]>
Sivilce Karbonat https://www.karbonat.org/sivilce-karbonat.html Sun, 04 Nov 2018 14:27:47 +0000 Sivilce karbonat: Sivilce oluşumları ve önceden var olan sivilceler için karbonat oldukça etkili bir çözüm olarak bilinmektedir. Hem doğal hemde yan etkisi bulunmayan bir yöntem ile sivilce izlerinin hafiflemesine, sivilce oluşumlar Sivilce karbonat: Sivilce oluşumları ve önceden var olan sivilceler için karbonat oldukça etkili bir çözüm olarak bilinmektedir. Hem doğal hemde yan etkisi bulunmayan bir yöntem ile sivilce izlerinin hafiflemesine, sivilce oluşumlarının kontrol altına alınmasına ve cilt üzerindeki diğer çeşitli problemlere fayda sağlayan karbonat cilde genel olarak sağlık kazandırmaktadır. Cilt üzerinde var olan bir çok sivilce karbonat maskeleri sayesinde daha çabuk iyileşme göstererek iz bırakmadan yok olmaktadır. Evde kolay ve pratik bir şekilde hazırlanan karbonat maskeleri ciltte oluşan bir çok problemi yok ederek cildi derinden besler ve tazeler. Kişinin daha genç bir görünüme kavuşmasına ve cildindeki lekelerin azalmasına fayda sağlayan doğal karbonat maskeleri yan etkilere neden olmaz. Doğal hazırlanan cilt maskeleri genel olarak yan etkilere neden olmayan maskelerdir. Kişide ergenlik döneminde aşırı ve yoğun olarak ciltten çıkan sivilce karbonat maskeleri ile kontrol altına alınabilmektedir. Sivilce lekelerine, güneş lekelerine, ölü deri oluşumlarına, hamilelik ve doğum lekelerine, siyah nokta problemlerine doğal peeling görevi üstlenen karbonat ciltte oluşan bir çok problemi gidererek cildin aydınlık ve pürüzsüz görünümünü tekrar kazandırmaktadır. Cilt yüzeyinde çeşitli, nedenlerle oluşan problemli tabaka karbonat yardımı ile soyularak cildin altındaki taze cildin açığa çıkmasına fayda sağlamaktadır. Sivilce karbonat kullanımı sivilce üzerinde bir çok fayda sağlayan etken maddeler içermektedir. Sizde evinizde kendi ellerinizle hazırlayacağınız sivilce karbonat maskesi ile sivilcelerden kurtulmanız mümkündür.

Sivilce karbonat maskesi malzemeleri:
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
Sivilce karbonat maskesi yapılışı: Öncelikle bir tabak içerisine malzemeler kısmında verilen ölçü kadar karbonat ekleyin. Daha sonra yoğurdu üzerine ilave ederek karıştırın. Malzemeler krem kıvamı alana kadar karıştırmaya devam edin. Karışım kıvam aldıktan sonra cildinizi uygun ürünlerle temizleyin. Temizlenmiş cilt üzerine hazırlanan yoğurt ve karbonat karışımını parmak uçlarınızla hafif masaj cilde uygulayarak sürün. Göz çevresi ve dudak çevresine çok yaklaştırmadan tüm cilt yüzeyine maskeyi yayarak yaklaşık 20 dakika kadar cilt üzerinde bekletin ve ılık suyla yine cilde hafif masaj uygulayarak cildinizi durulayın. Çok fazla baskı yapmanız karbonatın cildinizin tahriş etmesine sebep olabilir. Bu nedenle masajı çok baskı yapmadan küçük dokunuşlarla yapmanızda fayda vardır. Cilt yıkandıktan sonra anında etkisini görebileceğiniz bir maskedir. Düzenli olarak cilde uygulandığında sivilce karbonat maskesi sayesinde izleri ve oluşumu yok olarak yeni sivilce oluşumlarını da engellemektedir.
]]>
Siyah Nokta Karbonat https://www.karbonat.org/siyah-nokta-karbonat.html Mon, 05 Nov 2018 04:27:50 +0000 Siyah Nokta Karbonat, Siyah noktalar cilt altında ve gözeneklerin de ölü cilt hücreleri ve cildin yağlanması nedeni ile oluşan küçük küçük siyah noktalardır. Cildi siyah noktalardan her gün temizlemek günlük cilt bakım Siyah Nokta Karbonat, Siyah noktalar cilt altında ve gözeneklerin de ölü cilt hücreleri ve cildin yağlanması nedeni ile oluşan küçük küçük siyah noktalardır. Cildi siyah noktalardan her gün temizlemek günlük cilt bakımı için son derece önemlidir. Çünkü cilt gözenekleri içinde siyah noktalar her gün yenilenir ve her gün cilt temizlenmediği zaman cildiniz nefes alamaz ve gözenekler açılmaya başlar ve siyah noktalar içten birikerek sivilcelere hatta temizleme ile geçmeyen benlere dönüşür. Bu nedenle cildi bu gözeneklerden arındırmak gerekir. Cildi bu gözeneklerden arındırırken de doğal yöntemlere başvurarak evde kendiniz maske ve tonik hazırlamanız daha sağlıklı olacaktır. Cildi siyah noktalardan arındırmak için en doğal ve en etkili yöntem karbonat kürü'dür. 

Siyah Nokta Karbonat Kürü Nasıl Hazırlanır

Siyah Nokta Karbonat, cildi ölü hücrelerden arındırır ve gözeneklerin kapanıp, sıkılaşmasını sağlayarak parlak ve pürüzsüz bir görüntü sağlar. Bunun için bir buçuk yemek kaşığı karbonatı bir kaseye alarak gerekli miktarda su ile ıslatarak koyu krem kıvamına gelene kadar hızlı hızlı karıştırın. Karıştırırken tahta küçük kaşık kullanmanız daha iyi olacaktır. Metal kaşık ile karbonat bir arada karbonat etkisini öldürür. Daha sonra yüzünüzü ölü hücrelerden arındırmak için günlük kullanımı olan jellerle yada cildinize en uyumlu olan sabunlarla yıkayın. Daha sonra havlu kuruladıktan sonra cildinizde siyah nokta olan bölgelere karbonat kürünü parmak uçlarınız ile hafif masaj yaparak (ovalayarak) sürün. Karbonat kürü kuruduktan sonra duru su ile yıkayın. Cildinizin parladığını ve ölü hücrelerden arındığını hemen fark edeceksiniz. Gerek duyduğunuz ölçüde bu kürü hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki karbonat cildi ölü hücrelerden arındırıp gözenekleri sıkılaştırdığı gibi, cildi kurutur. Bu nedenle ara vererek cildinize uygulayın ve sık sık bu kürü kullanmayın. Özellikle cildi hassas ve kuru cilt türünde bir kereden fazla tercih edilmez çünkü cildi tahriş edebilir. 

Cildi yağlı olan kişiler karbonat kürünü siyah noktalardan kurtulmak için kullanabilirler. Çünkü cildi yağlı olan kişilerin cildi kolay kolay kurumaz ve sürekli olarak bir siyah nokta birikir. Bunun nedeni cildin yağlı olmasından dolayı, cildin gözenekleri içinde yağ birikmesi ve ölü hücrelerin oluşmasıdır. Bunu engellemenin tek yolu ihtiyaç halinde karbonat kürü uygulamak ve her sabah uyanınca ve her gece uyumadan önce cildi sabun ile yıkamaktır. Cildinizin uyumuna göre en doğru bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Mümkün olduğu sürece doğal ürünler kullanmak cildi zararlı etkenlerden korur. Kimyasal ürünler cildi üstünde parlak bir görünüm verirken cilt altında bir çok ölü hücre birikmesine neden olmaktadır. Zaman içinde cilt tahriş olur ve önlem alınmaz bir hale gelir. 


]]>
Karbonat Sivilce https://www.karbonat.org/karbonat-sivilce.html Mon, 05 Nov 2018 08:55:41 +0000 Karbonat Sivilce, sorunları içinde kullanılabilir. Karbonat sodyum bikarbonat veya soda diye de bilinen ve kimyasal reaksiyon ile hamurlarda da kabarmayı sağlayan ve hamurun mayalanmasına yardımcı olan bir üründür. Hamur işlerinde Karbonat Sivilce, sorunları içinde kullanılabilir. Karbonat sodyum bikarbonat veya soda diye de bilinen ve kimyasal reaksiyon ile hamurlarda da kabarmayı sağlayan ve hamurun mayalanmasına yardımcı olan bir üründür. Hamur işlerinde kullanılan ve büyük yardımı olan karbonat, yüzlerce farklı biçimlerde de kullanılmaktadır. Mesela karbonat, saçta oluşan kepekleri gidermede saça masaj yaparak uygulanmaktadır. 

Ayakkabılıklarda, dolaplarda, vestiyer gibi yerlerde kötü kokuların giderilmesi içinde kullanılır. Ayrıca diş temizliği için kullanılmaktadır. Ağızdaki dişlerde kullanımı ise, dişlerin daha beyaz görünüm oluşturmasında yardımcı olmasıdır. Yüzde kullanılması, yüzdeki kararmayı gidermede, siyah noktalarda ve sivilcelerin giderilmesinde ve onların yok edilmesinde kullanılır. Bunun yanı sıra yüzünüzde oluşan yağlanmaları da engeller. Yüzünüzde oluşan kuruluğu dengelemektedir. Karbonat akneler ile savaşarak akne sorunlarını ortadan kaldırmada etkilidir. Macun haline getirip akne olan bölgelere uygulanır. Karbonatın renk açıcı özelliği de olduğundan cilt lekesine, sivilcelere maske yapılarak hafifletilebilir. Bu problemi olanlar yoğurt ve karbonat maskesi yapıp kullanabilirler. 

Yoğurt ve karbonatlı maske ne işe yaramaktadır diye sorarsanız, bu maske sivilce sorununu giderir ve sivilcelerin tekrar çıkmasına engel olur. Cildinize parlak bir görünüm kazandırır. Yüz lekesi olanlar ve sivilce problemi yaşayanlar için karbonat maskesi yüzünüzün sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olması, gereken önemi göstermeniz ve gerekli olan bakımı uygulamanız içindir. Yüzünüzde kuruluk ve sivilce oluşumu kötü görüntü etkisiyle sizin moralinizi de bozmasına nedendir. Karbonat sivilce maskesi yaparak bu sorunlara çözüm elde etmiş olursunuz. Aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. 

Karbonat Sivilce Maskesi; 
 • Dört çay kaşığı tepeleme karbonat 
 • Yeterli miktar da su 
Hazırlanışı ve Uygulaması, 

Bir cam kaba karbonatı koyun ve üstüne karıştırdıkça azar azar su ekleyin, maske kıvamına gelene kadar bu işleme devam edin. Hazırladığınız maske kremsi bir kıvamda olduktan sonra cilde uygulamanız için hazır haldedir. Bu maskeyi cilde uyguladıktan sonra 20 dakika yüzde bekletin. Bekleme süresi bitince yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve güzelce maskeyi ciltten temizleyin. Bu sayede yüzünüze uyguladığınız bu maske yüzdeki gözenekleri açar ve yavaş yavaş sivilcelerinizi gidermeye başlar. Bununla birlikte yüzde oluşan yağlanmaları da giderir. Bu yapılan maskeyi haftada 1 kez olacak şekilde yüze uygulayın. Bu cildinize iyi gelecek ve yüze parlaklık hissi kazandıracaktır ve yumuşak bir cildiniz olacaktır. Bu yöntemin bir kereden fazla uygulanmasını önermiyorum. Aksi halde yüzde fazla şekilde kullanılması halinde tahriş oluşturabilir. 
]]>
Saça Karbonat https://www.karbonat.org/saca-karbonat.html Mon, 05 Nov 2018 13:54:34 +0000 Saça karbonat, saçlar üzerindeki temizlik mantığı daha çok yağı arındırması ve saçtan uzaklaştırılması ile ilgilidir. Saça ağır ve kirli bir görünüm veren yağ tabakası, karbonatın devreye girmesiyle tamamen orta Saça karbonat, saçlar üzerindeki temizlik mantığı daha çok yağı arındırması ve saçtan uzaklaştırılması ile ilgilidir. Saça ağır ve kirli bir görünüm veren yağ tabakası, karbonatın devreye girmesiyle tamamen ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda saçlarda meydana gelen rahatsız edici koku da çoğunlukla biriken bu yağdan kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile karbonat kullanılması ile bu tür kötü kokularında arınmasına neden olur.

Saça karbonat faydaları;

Saça karbonat uygulanmasının faydaları arasında saçların yağlanma problemlerini gidermek, kepek oluşmasını engellemek, saçları yumuşatmak için doğal bir yöntemdir. Saçlarınıza şampuan ve kimyasal içerikli bir ürün kullanmak istemiyorsanız, kesinlikle bu karbonat olmalıdır. Karbonat saçların dip kısımlarındaki tüm kalıntılardan arındırmaktadır. Saçların canlılığını, parlaklığını ve kepeklenmesini önler. Saçları yağlı ve kepekli bir görünümü olan kişilerin karbonat kullanması ile ahenkli ve yumuşacık bir görünüm almasını sağlar. Zayıf ve kırılgan saçlar için uygulanabilecek çok güzel bir bakımdır. Fakat mat ve kuru saçlar için uygulanacak karbonat miktarı daha az olmalıdır. Fazla kullanımda saçlar daha fazla matlaşır ve kurur.

Karbonatın saça düzenli olarak uygulanması kepek oluşumunu tamamen ortadan kaldırır. Saç diplerini başarılı bir şekilde arındırdığı için kepek ve saçların dökülmesini ortadan kaldırır, saçlarda karbonatın etkisi ile saçlarınız daha geç kirlenir. Saçınızı haftada 4 kez yıkamak yerine sadece iki kez yıkayarak karbonatın faydasına şahit olabilirsiniz.

Saça karbonat nasıl uygulanır;

Karbonat saça ancak şu yöntem ile uygulanmaktadır. Bir bardak suya eklenecek tepeleme iki tatlı kaşığı karbonat eklenerek güzelce karıştırılır. Daha sonra yaptığımız bu karışım tüm saça sürülür ve masaj yapılarak saç diplerine uygulanır. Karışımın iyice saça dağıtılması sağlanır ardından yaklaşık 2 -3 dakika beklenir. Bu işlem sonunda saçlar ılık su ile durulanır. Tertemiz bir görünüm alan saçlarınız daha geç kirlenecektir artık. Çünkü bu işlem sonunda saçlarınız daha geç yağlanacaktır. Bu yöntemi sık sık uygulamak yada karbonat miktarını iyi ayarlamamak bazı sorunlara yol açabilir. Saçlar fazla kuruyabilir veya kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca saçları zaten kuru olan kişiler karbonat oranını bir tatlı kaşığı olarak ayarlamaları gerekir.

Yumuşak ve bakımlı saçlar için karbonat; saçların daha bakımlı ve hoş görünüme sahip olabilmesi için karbonat tavsiye edilmektedir. Karbonat ilk kullanımdan sonra saçlarda hafif sertlik hissedilebilir. Ancak bir kaç kullanımdan sonra saça karbonat uygulaması saçlar yumuşak ve daha bakımlı gözükecektir.


]]>
Karbonat Limon Yoğurt https://www.karbonat.org/karbonat-limon-yogurt.html Tue, 06 Nov 2018 05:06:21 +0000 Karbonat limon yoğurt, bu üç karışım cildinizde harikalar yaratabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir. Karbonatın renk açıcı özelliği güneş ışınları yüzünden ciltte oluşan lekeleri, çilleri, s Karbonat limon yoğurt, bu üç karışım cildinizde harikalar yaratabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir. Karbonatın renk açıcı özelliği güneş ışınları yüzünden ciltte oluşan lekeleri, çilleri, siyah noktarı, sivilcelerin oluşturduğu izleri ve cildinizde oluşan renk farklılıklarını kolayca yok edebilir. Doğal malzemeler kullanarak cildinizi güzelleştirmek isterseniz bu karışımı denemenizde fayda vardır. Karbonat limon yoğurt kürü hazırlayarak cildinizi ölü hücrelerden kurtararak, parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu maskeyi en fazla haftada bir kere yapmalısınız daha fazla yaptığınız zaman bir faydasını göremeyeceğiniz gibi cildinizin aşınmasına sebep olursunuz.

Karbonat limon yoğurt, bu üç karışımı cildi çok hassas ve cildi çok kuru kişiler dışında herkes rahatlikla kullanabilir. En doğrusu cildiniz küçük bir yerinde bu maskeyi hazırlayarak denemeniz, bu şekilde cildinizin ne tepki vereceğini görürsünüz. Ayrıca cildinizde uçuk, yara veya başka iltihaplı sorun varsa ise bunlar iyileşmeden asla bu maskeyi yapmayınız.

Karbonat limon yoğurt maskesinin malzemeleri:
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • Bir kaç damla limon
 • 1 tatlı kalığı yoğurt
Karbonat limon yoğurt maskesi hazırlanışı: Bütün malzemeleri bir kase içerisinde iyice karıştırın, karışım kabaracak tıpkı krem şantiyi andıracak, bu karışımı göz çevresi ve dudak kenarları dışında tüm cildinize uygulayınız. Cildiniz hassas ve kuru ise sadece 5-10 dakika bekletiniz. Cildi karma, yağlı ve normal kişiler yarım saat bekletebilirler. Beklettikten sonra kurumuş olan maskayi eliniz ile soyunuz ve ardından soğuk su ile yıkayınız. Bu işlem cildinizdeki siyah noktaların çıkmasını sağlayacak cildinize parlak bir görünüm kazandıracaktır. Bu işlemi haftada bir kere yapmanız yeterli gelecektir.
]]>
Mide Yanmasına Karbonat https://www.karbonat.org/mide-yanmasina-karbonat.html Tue, 06 Nov 2018 12:56:05 +0000 Mide Yanmasına Karbonat; Genel olarak birçok kişi mide rahatsızlıkları çekmektedir. Kullanılan kimyasal ilaçlar her ne kadar faydalı olarak görülse de rahatsız olan belli bölgeleri iyileştirmekle birlikte ilaç tüketimi, Mide Yanmasına Karbonat; Genel olarak birçok kişi mide rahatsızlıkları çekmektedir. Kullanılan kimyasal ilaçlar her ne kadar faydalı olarak görülse de rahatsız olan belli bölgeleri iyileştirmekle birlikte ilaç tüketimi, yan etkilerinden dolayı başka bölgelerde ayrı rahatsızlıklar ortaya çıkarmaktadır. Bundan dolayı, alternatif tıp olarak gösterilen bitkisel tedavilere yönelim artmaktadır. Karbonat ise özellikle sindirim sistemleri ve birçok mide rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Karbonatın en büyük özelliği kuşkusuz midedeki asitleri düzenlemekteki faydasıdır. Mide yanması çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunlar ülser, mide ekşimesi, mide bulantısı, mide yaraları ve diğer mide rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. Belirtmiş olduğumuz rahatsızlıkların genelde bir çoğunun ortak belirtisi midede yanma hissi uyandırmasıdır. Bundan dolayı, aşırıya kaçmamak şartıyla uzmanlar kesinlikle karbonat tüketimini önermektedir. Bizde sizler için ideal olarak günlük karbonat tüketiminde dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Mide Yanmasına Karbonat Faydaları Ve Tüketiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • Özellikle sıcak günlerde kavurucu yaz aylarında dikkat etmişseniz uzmanlar mutlaka hazır su tüketilmesini belirtmektedirler. Bunun ana nedeni hazır suların içeriğinde karbonat olmasıdır. Mideler aşırı sıcaklarda görevlerini yerine getirememekle birlikte mide yanmaları, mide bulantıları ve nefes alıp vermede zorluklara neden olmaktadır. Bundan dolayı hazır suları tüketmekle birlikte günlük olarak bir bardak suyun içeriğine birer tatlı kaşığı karbonat karıştırarak içebilirsiniz. Sindirimi hızlandıracak ve yanmalara oldukça faydalı olacaktır.
 • Ayrıca sindirim sistemleri zayıf olanlarda mide yanmaları ile birlikte çok çabuk kilo almaktadırlar. Karbonatın ana temel faydası sindirim sistemlerdeki asitleri düzenlemektedir. Bundan dolayı, mide yanmaları son bulacağı gibi sindirim sistemleriniz düzenli bir şekilde çalışarak zayıflatma etkisi gösterecektir. Bundan dolayı, karbonatı direk suda hazırlayarak içmekle birlikte yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Özellikle hamurlu yiyeceklerin içeriğinde karbonat kullanmanızda yarar olacaktır.
 • Mide yanmalarına karbonatın faydaları ile birlikte özellikle mide suyu fazla olanlarda da oldukça etkilidir. Mide suyu fazla olanlarda mide yanması ile birlikte, daima bir şişkinlik ile birlikte nefes alıp vermede zorluklar çekmektedirler. Karbonat direkt olarak mide suyunun çözümlenmesini sağlayarak zararlı mide suların dışarı atılmasını sağlayacaktır. Ve şişkinlikleriniz ani bir şekilde gidecektir. Bu şekilde yanmalar ile birlikte şişkinliklerde giderilecektir.
]]>
Karbonat Soda https://www.karbonat.org/karbonat-soda.html Wed, 07 Nov 2018 06:02:25 +0000 Karbonat Soda, ismi ile de bilinir. Halk arasında soda denildiğinde akıllara yanlış bir şekilde maden suları geliyor olsa da, doğal mineraller içeren maden suyu ve soda birbirlerinden tamamen farklı maddeler. Çünkü soda, Karbon di Karbonat Soda, ismi ile de bilinir. Halk arasında soda denildiğinde akıllara yanlış bir şekilde maden suları geliyor olsa da, doğal mineraller içeren maden suyu ve soda birbirlerinden tamamen farklı maddeler. Çünkü soda, Karbon dioksit basıncında eriyen bir su ve insanlar açısından bu su beğenilerek içiliyor. 18. yüzyılda İngiliz bir kimyager olan Joseph Priestley tarafından keşfedilmiş olan soda, daha sonraki senelerde birden fazla içeceğin üretimlerinde kullanılmış. 

Yurdumuzda Cumhuriyetin ilk yılları doğan maden suyunun Karbon dioksit ile işlenilmesi ve bu ürüne de "doğal maden suyu sodası" denmesi, halkın da maden suyu ile sodanın eş anlamlı terim olduğunu zannetmeleri ne neden olmuş. Oysa ki; soda yani karbonat, doğal organik maden suları ile alakasız bir maddedir. 

Karbonat Soda, kimyasal formülü NaHCO3" olan Sodyum bikarbonat anlamına gelen soda, sodyum tuzundan olan bir bileşik. Antiasit özelliği olan soda suda çözünebilir ve içilmesi durumunda mide asidinin pH seviyesinin hafiflemesini sağlar. Karbonat bu özelliği ile hamur işlerinde hamuru kabartması için yani kabartma tozu yerine de kullanılmaktadır. Bu bağlamda karbonat, soda ve kabartma tozu olarak üç değişik terim varmış gibi görünür. Karbonat, Karbonik asit tuz ve anyonu iken kabartma tozu, sodyum bikarbonat ve soda benzer anlama gelen üç terim olmaktadır. 

Sodyum tuzundan biri olan sodyum bikarbonatın soda ve kabartma tozu gibi adlarla anılmaları, bahsi geçtiği üzere maden suyunun işlenmesi ile beraber birçok kişi bütün bu maddelerin birbirlerinden değişik şeyler olduklarını zannetmektedirler. Beyaz renkte, katı durumdaki bir kristal tozu olan soda (sodyum bikarbonat, kabartma tozu), Sodyum karbonat ile aynı alkali bir tada sahip. Kimya biliminde karbonat terimi sodyum bileşiği yani sodyum bikarbonat için kullanıldığı gibi, bir kalsiyum bileşiği olan ve kireç taşı olarak da isimlendirilen Kalsiyum karbonat için de kullanılır. 

Kireç taşı yani Kalsiyum karbonat teriminin kullanılıyor olması ise bazı kişilerin karbonat tabirinin manası konusunda daha da çok kafa karışıklığı yaşanılmasına neden olur. Kimya biliminde tuzlara, sulandırılmış mineral asit etkisi veren Karbon dioksit gazı verilerek bu sayede de tuz içerisindeki karbonat miktarı ölçülebilir. Bu uygulamalar sırasında bilim insanları sodanın hoş, güzel bir tada sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Özellikle ABD' de nerede ise bütün gazlı içeceklere genel olarak soda denilmektedir. 
]]>
Karbonat Kürü https://www.karbonat.org/karbonat-kuru.html Wed, 07 Nov 2018 15:56:48 +0000 Karbonat Kürü, zayıflama, cilt bakımı, diş temizleme, diş beyazlatma da, sivilce ve siyah noktalara çözüm bulmak için ve bir çok alanda kullanılmaktadır. Sağlık ve güzellik bakımı alanında kullanıldığı gibi temizlik iç Karbonat Kürü, zayıflama, cilt bakımı, diş temizleme, diş beyazlatma da, sivilce ve siyah noktalara çözüm bulmak için ve bir çok alanda kullanılmaktadır. Sağlık ve güzellik bakımı alanında kullanıldığı gibi temizlik için de kullanılmaktadır. Ev hanımlarının baş edemediği zorlu lekelerde ve yağ lekelerinin çıkarılmasında iyi sonuçlar vermektedir. Lekelerin çıkarılmasında iyi sonuçlar verdiği gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen zararlı içerikli temizlik ürünlerinin kullanımını azaltmada büyük rol oynamaktadır.

Karbonat Kürü Nasıl Hazırlanılır
 • Bir kaseye 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin.
 • Bir miktar limon suyunu karbonatın üzerine ekleyin. (Taze sıktığınız limon suyu olmalıdır.)
 • Karbonat ve limon karışımından kaynaklanan bir köpürme meydana gelecektir.
 • Köpürmenin son bulması ile malzemeleri bir yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırınız.
 • Karışım da son olarak dikkat etmeniz gereken nokta kıvamıdır. (Ne çok katı ne de çok akışkan olmalıdır.)
 • Kıvamı da yakaladığınız takdirde karbonat limon kürü kullanılmaya hazır olacaktır.
Hazırlamış olduğunuz bu kürü cilt bakımı, sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde, diş temizleme ve beyazlatma işleminde kullanabilirsiniz.

Karbonat Kürü ile Sivilce ve Siyah Noktaları Temizlemek İçin Kullanım Şekli
Sivilce ve siyah noktalarınızı temizlemek için karbonat kürünü kullanmak hem sizin cildinizin iyi bir sonuç alması hemde sizin fazla vaktinizi almayarak size kolaylık sağlayacaktır. Hazırlamış olduğunuz karbonat kürünü akşamları uygulamadan önce varsa makyajınızı temizleyip uygulamaya geçebilirsiniz.Yüzünüzde 10 dakika boyunca bekletiniz. Karışımın içeriğinden dolayı yüzünüzde bir yanma ve kaşınma hissi olabilir. Bu sizi korkutmasın.10 dakika sonra yüzünüzü durulayarak temizleyin ve yüzünüze nemlendirici krem sürün. Bu karbonat kürü sayesinde sivilce ve siyah nokta probleminizden kurtulabileceksiniz.

Karbonat Kürü İle Diş Beyazlatma İçin Kullanım Şekli
Yukarıdaki hazırlamış olduğunuz kürü yine dişleriniz içinde kullanımı size rahatlık sağlayacaktır. Bu karbonat kürünü bir miktar pamuk yardımı  veya bir kulak çöpü yardımıyla dişlerinize uygulayabilirsiniz. Karışım dişlerinizde 2 dakika boyunca kalsın. 2 dakika geçtikten sonra ağzınızı soğuk suyla temizleyiniz.Temizledikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın. Çünkü bu fırçalama ağzınızı asitten arındırmak ve bu asidin diş minesine zarar vermemesi için fırçalamanız çok önemlidir. Aynı şekilde bu karışımı ağzınız da 2 dakikadan fazla bekletmeyiniz. Çünkü asit ağzınızda 2 dakikadan fazla kalırsa dişlerinize zarar verebilir.

Karbonat Kürü İle Kullanabileceğiniz Temizlik Alanları
Mutfakta kullanabileceğiniz bu karbonat kürü ile zor ve yağlı lekelerden rahatça kurtulabilirsiniz. Kireçli ve paslı mutfak eşyalarında ayrıca mutfak tezgahını, fayansını bu karbonat kürünü kullanarak ovalayıp temizleyebilirsiniz. Mutfak temizliğinin önemli olduğu kadar banyo temizliğide kaçınılmazdır. Banyoda oluşan kireç lekelerini temizlemede, lavabolarda yada tıkanan lavabo ve giderlerde sıcak su ve bir miktar karbonat yardımıyla çözüm bulabilirsiniz.
]]>
Karbonat Cildi Beyazlatırmı https://www.karbonat.org/karbonat-cildi-beyazlatirmi.html Thu, 08 Nov 2018 01:47:19 +0000 Karbonat Cildi Beyazlatırmı, karbonat özellikle içerdiği enzimler sayesinde ciltteki ölü deri hücrelerinin giderilmesinde, cilt üzerindeki kirlerin arınması konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Ancak herkesin kafasında bir so Karbonat Cildi Beyazlatırmı, karbonat özellikle içerdiği enzimler sayesinde ciltteki ölü deri hücrelerinin giderilmesinde, cilt üzerindeki kirlerin arınması konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Ancak herkesin kafasında bir soru vardır, karbonat cildi beyazlatırmı, evet karbonat düzenli kullanıldığında cildinizi beyazlatır. Ayrıca karbonat kişilerin cildinin kendi tonunu dengelemesinde çok faydalıdır. Karbonat cildin hızlı bir şekilde onarırken, aynı zamanda cildin ph dengesini korumasında en etkili olan maddedir. Bunların dışında karbonat cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlamaktadır. Çoğunlukla ciltte oluşan lekelerin esas sebebi güneş ışınlarından meydana gelebileceği gibi, aynı zamanda doğuştan da ortaya çıkan, hatta gebelikte yüzde lekeler bazen kötü bir görünüme sebep olmaktadır. Pek çok kişi yüzündeki lekelerden kurtulmak için lazer tedavisine bile başvurmaktadır. Oysa evinizde sürekli olarak bulunan ve gerektiğinde kullanılan karbonat içeriğindeki bileşenleri sayesinde cildinizin beyazlamasına ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Karbonat ile hazırlanan cilt maskeleri sayesinde cilt daha beyaz ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. Özellikle cildin üzerindeki ölü hücrelerden kurtulmasına faydalı olmaktadır. 

Cildin Beyazlaması İçin Karbonat Maskesi Malzemeleri
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • 150 gram taze yoğurt
Karbonat Cildi Beyazlatırmı Karbonat Maskesi, ilk önce karbonat, limon suyu, yoğurt ve zeytin yağını küçük bir kasenin içerisine ilave edip iyice karıştıralım. Ardından karbonat maskesini yüzünüze uygulayın. Bu maskeyi özellikle göz çevresi ve dudak kenarlarına sürmeyin, çünkü karbonat yalnızca ciltteki lekelerin üzerinde değil aynı zamanda yüksek oranda beyazlatıcı etkiye sahip olmasından dolayı dudak ve göz çevresine sürülmemelidir. Karbonat maskesi 10 dakika bekledikten sonra bolca ılık suyla yüzünüzü yıkayın. 

Karbonat Cildi Beyazlatırmı Kolay Karbonat Maskesi, 1 çay kaşığı kadar karbonat ile bir miktar gül suyunu küçük bir kasenin içerisinde karıştıralım. Hazırladığımız karbonatlı karışımı hamur kıvamını alınca cilde ince bir tabaka halinde sürelim ve 30 saniye kadar dairesel hareketler uygulayarak masaj yapalım. Maske cildinizde yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra bol suyla yıkayarak durulayın. Karbonat maskesi her gün düzenli olarak bir defa uygulandığı taktirde cildin beyazlamasında oldukça etkili olmaktadır. 

Karbonat Cildi Beyazlatırmı, Mısır Nişastası Ve zeytinyağı Maskesi, karbonat, 2 damla saf zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı mısır nişastası ile hazırlanan karışım maske olarak cilde uygulanır. Bu maske sayesinde ciltteki tahrişler büyük ölçüde azalmaktadır. Karbonat maskesi takriben 10-15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak yüzünüzü durulayın. Bu maske tarifini haftada birkaç kez düzenli olarak uyguladığınız taktirde cildinizin beyazladığını sizde fark edeceksiniz.
]]>
Kemal Milar Karbonat İle Zayıflama https://www.karbonat.org/kemal-milar-karbonat-ile-zayiflama.html Thu, 08 Nov 2018 17:18:24 +0000 Kelam Milar karbonat ile zayıflama konusunda verdiği bilgiler doğrultusunda pek çok kişinin yaşadığı kilo problemlerinden kurtulmasına olanak sağlamaktadır. Kullanılan karbonat su karışımı ve uygulanan düzenli beslenme progra Kelam Milar karbonat ile zayıflama konusunda verdiği bilgiler doğrultusunda pek çok kişinin yaşadığı kilo problemlerinden kurtulmasına olanak sağlamaktadır. Kullanılan karbonat su karışımı ve uygulanan düzenli beslenme programı sayesinde kısa sürede aldığınız kilolardan kurtularak fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Hatta bu uygulamayı ciddiye almanız durumunda 1 ayda 18 kilo kadar verebilmeniz de mümkün olacaktır.

Kemal Milar Karbonat ile Zayıflama Nasıl Olur

2 kaşık karbonatı yarım litre suyun içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bu karışımı her öğünden bir saat önce ve yatmadan önce içmelisiniz. Bu sayede uyguladığınız diyetlerle 20 günde alacağınız performansı 1 haftada görebilmeniz mümkün olacaktır. Eğer bu karışımla daha fazla verim almak istiyorsanız öğünleriniz arasında 5 saat olmasına özen göstermeniz ve bu 5 saat içerisinde şekersiz çay ve su dışında hiçbir şey tüketmemeniz gerekiyor.

Kemal Milar karbonat ile zayıflama yöntemini kullanarak gerçekleştireceğiniz zayıflama uygulamaları sırasında akşam 9'dan sonra da herhangi bir şey yememeye özen göstermeniz gerekmektedir. Sabah kahvaltısı için 1 haşlanmış yumurta, 75 gram peynir, 125 gram sebze (tuzsuz ve yağsız), 7 zeytin ve 25 gram çavdar ekmeği ile 1 elma tüketmeniz yeterlidir. Öğle yemeklerinde ise 125 gram yağsız tavuk/balık/et ve 125 gram yağsız ve tuzsuz sebze, 1 kase yoğurt tüketmelisiniz. Akşam yemeklerinde ise 135 gram yağsız, salçasız ve tuzsuz sebze yemeği, 1 kase yoğurt ve 1 meyve tüketmelisiniz. Meyvenizi seçerken muz tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bu şekilde uygulayacağınız Kemal Milar karbonat ile zayıflama kürü sayesinde hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu yöntemi kullanırken günde en az 3 litre su tüketmemeye ve 5 saat boyunca hiçbir şey yememeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede istediğiniz kiloya çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Tabi buna bir de egzersizler eklendiğinde hem sağlıklı bir şekilde hem de kısa sürede zayıflayabileceğinizi görebilirsiniz. Bu kürü kullanırken mide rahatsızlığınız olmadığından emin olmanız yararınıza olacaktır.
]]>
Karbonat Saça İyi Gelirmi https://www.karbonat.org/karbonat-saca-iyi-gelirmi.html Thu, 08 Nov 2018 21:12:52 +0000 Karbonat saça iyi gelirmi, karbonat ev temizliğinden, hamur işlerinin yapımından, saç ve cilt bakımına kadar pek çok alanda büyük kolaylıklar sağlayan bir üründür. Karbonatın temizleme etkisi saçlar içinde geçerlidir. Saçl Karbonat saça iyi gelirmi, karbonat ev temizliğinden, hamur işlerinin yapımından, saç ve cilt bakımına kadar pek çok alanda büyük kolaylıklar sağlayan bir üründür. Karbonatın temizleme etkisi saçlar içinde geçerlidir. Saçların sıkça yağlanmasına engel olup, saçlardaki yağın daha kolay çözünmesini sağlar. Yağ bilindiği gibi saçlara kirli bir görünüm verir. Eğer saçlarınız içinde karbonat kullanırsanız, son derece yararlı olacaktır. Yağlanmanın etkisiyle saçların kötü kokması da bu sayede önlenmiş olacak. Karbonat saça iyi gelirmi diye merak edenler bunu deneyerek kısa sürede görebilir.

Genel olarak karbonat kullanımı saçlardaki yağlanmayı önler, saçların daha yumuşak olmasını sağlar, kepeklenme sorununa çare olur, kısaca saçlar için doğal bir temizlik sağlar. Saçlarında bu tür sorunları yaşayanlar, sürekli kimyasal içerikli şampuan ve saç bakım kremleri kullanmak yerine karbonatı tercih edebilir. Özellikle saç diplerinde birikmiş kalıntılardan bu sayede kolayca kurtulabilirsiniz. Saç diplerinde dökülmeye neden olan kepeklenme sorununa çare olur, saçlarınız daha dayanıklı ve parlak bir görünüme kavuşabilir. Saçlarınızda dökülme sorunu yaşayanlar içinde faydalı etkiler yapar. Yağlanma ve kepeklenme gibi sorunlar saç dökülmesini tetikleyebilir. Dolayısıyla karbonat saç dökülmesine de dolaylı bir etki yapar. Karbonat saça düzenli olarak uygulandığında, saç diplerindeki kepeklenmeye engel olur, kepek oluşumu daha kısa sürede geçer. Çünkü karbonat saç diplerini temizler. Karbonat uygulanan saçlar daha geç kirlenir. Bu nedenle saçlarınızı sık aralıklarla yıkamak zorunda kalmazsınız.

Karbonat saça iyi gelirmi, saça karbonat nasıl uygulanır

Saçlarınızı normal olarak yıkadıktan sonra karbonatı saça uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı suyun içine, 2 tatlı kaşığı tepeleme karbonat koyun. Bunu iyice karıştırın. Temiz saçlarınızı şampuanlama sırasında yaptığınız gibi bu karbonatlı karışımla yıkar gibi yapın. Bu esnada saç diplerine nazikçe masajda yapın. Bu hem kan dolaşımının hızlanmasına, hem de saç köklerinin uyarılmasına yardımcı olur. Daha sonra saçlarınızı bu şekilde 5 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla saçlarınızı durulayın. Bu uygulama sonrasında saçlarınızın her zamankinden daha temiz ve daha ışıltılı olduğunu fark edeceksiniz. Ancak karbonat saça sıkça uygulanmamalıdır. Hazırladığınız karbonatlı karışımda, karbonatı fazla ölçüde kullanmamalısınız. Bunlar saçların kurumasına, aynı zamanda kırılmasına neden olabilir. Eğer saçlarınız zaten kuru özellikte ise karbonatı yarı yarıya azaltıp saçlarınıza uygulamanızı öneririz. Yağlı saçlar daha dayanıklı yapıdadır. Zaten karbonat saçların yağlanmasını azaltıcı etkiye neden olur. Bu yüzden saçlarınızdaki yağ oranı azalana kadar, bu uygulamayı çekinmeden yapabilirsiniz.
]]>